Lidovky.cz

Nucená výměna televizí se blíží. Oddálit se ji zřejmě nepodaří

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Během následujících zhruba pěti let čeká české domácnosti další nucená výměna televizí. Vyžádá si ji přechod vysílání na standard DVB-T2 kvůli potřebě uvolnit frekvence pro rychlý mobilní internet.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle dosavadní podoby vládní strategie by mělo vypnutí současného digitálního vysílání nastat začátkem roku 2021. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek by se přitom přimlouval za pozdější termín – závěr roku 2022. Lidé by podle něj do té doby stihli pohodlně vyměnit přijímače, případně dokoupit set-top boxy.

„Důležitý je sociálně citlivý přístup,“ uvedl na konferenci ministerstva průmyslu věnované takzvané druhé digitalizaci předseda expertní skupiny MPO Pavel Dvořák.

Mobilní operátoři loví pro své televize většinové ‚diváky s anténou‘

Strategie přechodu, která by se ke schválení vládou měla dostat s půlročním zpožděním do konce června, však ještě čeká na vypořádání připomínek. A například televizní stanice proti dlouhému, pětiletému přechodnému období protestují, protože souběžné vysílání stojí nemalé peníze.

„Pro přechod na DVB-T2 jsou zapotřebí minimálně dva roky,“ uvedl k technickému řešení Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací, které televizní vysílání provozují. Firma je přitom podle něj připravena zahájit celý proces ještě letos.

Přechod je celosvětový

Přání ministra Mládka ale jen těžko někdo vyslyší. Česko totiž musí plnit data stanovená Mezinárodní telekomunikační unií, která počítá s rokem 2020. A také následovat okolní země, aby nedocházelo k přeshraničnímu rušení.

Sousední Německo přitom DVB-T2 odstartuje už příští měsíc a současné digitální vysílání definitivně opustí v roce 2018. Rakousko zahájí přechod na podzim a celý proces dokončí do třetího čtvrtletí 2017, nejpozději však do února 2019.

2021: datum pro nákup televize. Diváky to vyjde na 20 miliard

Vynucený přechod Česko zažilo naposledy před čtyřmi lety, kdy končilo analogové vysílání. Tehdy byl celý proces financován hlavně z příjmů České televize za reklamu, což při současných zákonných omezeních není možné.

„V podstatě máme tři možnosti. Zaplatit přechod z radiokomunikačního účtu, spravovaného Českým telekomunikačním úřadem, z rozpočtu MPO nebo najít nové zdroje v ČT,“ uvedl Dvořák.

Přechod ale netrápí jen televize. Finančních dopadů se obává i 2,6 milionu domácností, tedy přes 60 procent diváků. Poradenská společnost Grant Thornton již dříve spočetla, že aby mohly domácnosti nadále sledovat televizi zdarma, za nákupy nových televizí či set-top boxů vynaloží téměř 21 miliard korun. České Radiokomunikace později uvedly, že celkový divácký účet nepřesáhne pět miliard.

Diváci budou mít několik možností – koupit si televizi s DVB-T2 tunerem, připojit ke své nynější televizi nový set-top box, čímž řada lidí řešila situaci už při první digitalizaci, nebo přejít ke kabelovce či satelitu.

Není proto náhoda, že se do televizního vysílání pouštějí i telekomunikační operátoři. Tradičnímu UPC již několik let konkuruje O2, které nedávno vylepšilo parametry služby O2TV, a čerstvě také T-Mobile, který vlastní televizi po internetových kabelech spustil na začátku dubna.

Při první digitalizaci podíl diváků sledujících pozemní vysílání klesl z 80 na 60 procent. Pokud by stejný propad nastal i nyní, dostalo by se Česko v podílu placené televize na úroveň západních zemí, kde tato forma převažuje.

Dřívější průzkum Českých Radiokomunikací ukázal, že nákup nového televizoru plánuje do dvou let 44 procent lidí, do roku 2021 pak celkem 93 procent.

Nové televize už jsou v prodeji

Praxe obchodníků zatím potvrzuje, že zájem o přijímače s DVB-T2 je spíše nechtěný. Do prodejen a e-shopů totiž chodí pro dražší a pokročilejší modely, které na rozdíl od levnějších televizí tento tuner mají.

„Cíleně budou lidé nakupovat televize schopné přijímat nový standard vysílání většinou až později, s blížícím se termínem ukončení současného DVB-T vysílání. Na prvním místě jim bude záležet na obrazových kvalitách, velikosti obrazovky nebo síťové konektivitě,“ uvedl Ladislav Pospíšil, ředitel nákupu Expert Elektro.

Výběr přijímačů ale je už nyní slušný. Podle prodejce Euronics podmínky splňuje přibližně 70 procent nových přijímačů na trhu. Ve skutečnosti ale existuje i šance, byť nepatrná, že výsledný standard DVB-T2 se bude lišit, a dnes zakoupená televize tak nebude fungovat. Proto má vzniknout oficiální certifikační program, který zákazníkům funkčnost zaručí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.