Lidovky.cz

Naše daně jsou složité. Srovnání s cizinou není lichotivé, míní ekonom Sobíšek

Evropa

  7:00
PRAHA - V mezinárodním srovnání podle něj vychází Česko velmi špatně především z hlediska složitosti daní ze spotřeby. "To se netýká jen spotřebních daní, ale také DPH, kde přibyla zcela nedávno třetí sazba daně," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, spoluautor tématu daně v magazínu Index LN.

Pavel Sobíšek foto: Lidovky.cz

LN: Jak je na tom Česká republika z hlediska daňové konkurenceschopnosti?

Česko se nachází zhruba uprostřed žebříčku zemí, ať už je kritériem konkurenceschopnosti celková míra zatížení daněmi nebo sofistikovanější přístup, který bere v potaz měřítko složitosti daňového systému. Nevidím ale moc důvodů se z takového umístění Česka radovat. Daně nás zaměstnávají příliš a to, že je jinde situace ještě horší, nám neuleví.

LN: V čem je český daňový systém podle vás příliš složitý, co by šlo zjednodušit?

V mezinárodním srovnání vychází Česko velmi špatně z hlediska složitosti daní ze spotřeby. To se netýká jen spotřebních daní, ale také DPH, kde přibyla zcela nedávno třetí sazba daně. Relativně lepší se zdá být situace u daní z příjmu, zde bych ale podtrhl slovo relativně, protože se srovnáváme i se zeměmi, kde je uplatnění těchto daní pro poplatníky naprostou katastrofou.

LN: Byla by harmonizace daní v rámci EU podle vás dobrým krokem? A nedochází k ní vlastně dlouhodobě, když se daňové kvóty v jednotlivých státech čím dál tím více sbližují?

Pozorované sbližování daňových kvót v Evropě je přirozeným procesem. Je vyvolané na jedné straně zjištěním, že ekonomiky s příliš vysokým zatížením ztrácejí konkurenceschopnost, na druhé straně nutností nadměrně zadlužených zemí řešit svůj problém i vyššími daněmi. Násilná harmonizace daní by ničemu neprospěla. Za zvážení ovšem stojí sjednocení základů pro daně z příjmu, aniž by se regulovala výše jejich sazeb. Jednotné daňové základy by přispěly k transparenci systému a nebyly by na úkor daňové konkurence mezi zeměmi. Tento krok by ani nemusel být proveden direktivně, ale mohl by být dobrovolnou iniciativou jen některých zemí EU. Věřím, že by na něm dlouhodobě vydělaly.

LN: Odlišuje se daňový systém v Česku nějak zásadně od ostatních systémů v EU?

Principy a formy zdanění se neliší. Každá země je ovšem specifická z pohledu toho, které daně jsou pro její vládní rozpočet nejdůležitější. A Česko se spolu s pár dalším zeměmi v tomto ohledu vymyká tím, jak zatěžuje podnikovou sféru sociálními odvody za její zaměstnance.

LN: Lze označit některé daně za spravedlivější než jiné? A jak je na tom v tomto ohledu český daňový systém, je spravedlivý?

Daňová spravedlnost je ošidný pojem. Nicméně pokud se ztotožníme s principem, že ke spravedlnosti přispěje schopnost plátců regulovat svým chováním velikost svých daňovým odvodů, můžeme považovat daně ze spotřeby za méně nespravedlivé než daně z příjmu. Jiným principem daňové nespravedlnosti může být dvojí a další násobné zdanění. Z tohoto pohledu se jako nejhorší jeví daně z majetku, který plátci pořizují z již jednou zdaněných příjmů.

LN: Hodně se v poslední době mluví o daňových rájích. Jsou skutečně takovou hrozbou pro světovou ekonomiku, nebo plní i pozitivní úlohu? Jak se s daňovými ráji a obecně daňovými úniky vypořádat?

Daňové ráje vidím jako určitý produkt globalizace. Pozitivní úlohu hrají v tom, že nastavují tradičním daňovým systémům zemí zrcadlo. Pokud se finanční toky do daňových rájů zvyšují, je to známkou rostoucí nespokojenosti daňových plátců z tradičních oblastí. Daňové orgány tradičních zemí mohou na takovou situaci reagovat regulací a represí, pak ale riskují, že do daňových rájů začne odcházet kromě finanční toků i reálný business. Daňová pravidla by měla být přísná a jednoznačná, neměla by podnikatele demotivovat.

LN: Jste obecně pro zavádění různých speciálních daní, které mají lidi „pošťouchnout“ k lepšímu, zdravějšímu atd. životu? Viz různorodá zdanění nezdravých potravin, alkoholu, tabáku atd.?

Obecně jsem proti čemukoliv, co činí daňový systém složitějším. Principem spotřebních daní by měla být kompenzace nákladů externality, což připouští zdaňovat tabák a paliva zatěžující životní prostředí. Zdanění alkoholu mám s otazníkem a cokoliv dalšího považuji za nepřípustné.

Magazín Index LN vychází právě dnes v Lidových novinách.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.