Lidovky.cz

Banky boj o hypotéky nevzdávají. Vadí vstřícné kroky ke klientům

Ekonomika

  21:09
PRAHA - Banky chtějí prosadit, aby u již uzavřených hypoték celou dobu platila pravidla, za kterých byly úvěry dříve uzavřeny. Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který počátkem měsíce schválili poslanci, však umožňuje aplikaci nových pravidel už při refixaci hypotečního úvěru.
Hypotéka (ilustrační foto)

Hypotéka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

České banky ještě neřekly k zákonu o spotřebitelském úvěru poslední slovo. Zákon, který ovlivní i hypotéky, počátkem června prošel Poslaneckou sněmovnou a v polovině července ho musí posoudit senátoři. Právě je by chtěli zástupci bankovního sektoru přesvědčit o nutnosti některých změn.

WOLF: Cena hypo(ne)jistoty

Například, aby se předloha vůbec nevztahovala na již sjednané hypoteční smlouvy. Podle již poslanci schválené podoby zákona by platilo, že u stávajících smluv by zůstaly staré podmínky do doby, než skončí stávající fixace. Bankám se nelíbí, že poslanci nakonec schválili o dost přísnější změny.

„Česká bankovní asociace intenzivně komunikovala s ministerstvem financí v době zpracování vládního návrhu tohoto zákona a výsledný text považovala a nadále považuje za kompromisní znění. Proto jsme po celou dobu parlamentního projednávání tento vládní návrh bezvýhradně podporovali,“ říká náměstek ČBA Filip Hanzlík.

Jenže nakonec došlo ke zpřísnění, kdy byly schváleny dva zásadní pozměňovací návrhy poslance Václava Votavy. První z nich umožňuje ročně splatit namísto 20 procent 25 procent z úvěru a druhý dává lidem možnost splatit celou hypotéku po dvou letech s maximální penalizací do jednoho procenta z výše úvěru, avšak maximálně do 50 tisíc korun. Právě ty vadí bankám nejvíce.

Finance změnu nepodpoří

„Náš postoj se výrazně změnil v situaci, kdy pozměňovacími návrhy došlo k razantnímu rozšíření pravidel ohledně předčasného a zcela nebo téměř bezplatného splacení hypotéky nebo smluvních sankcí,“ říká Hanzlík.

Podle něj evropská hypoteční směrnice uvádí, že se nemají její ustanovení aplikovat na smlouvy uzavřené před datem účinnosti národního právního předpisu, v tomto případě tedy zákonu o spotřebitelském úvěru.

Hypotéční trh

Nicméně šance, že by se zástupcům finančního sektoru podařilo přesvědčit senátory k přijetí potřebných pozměňovacích návrhů, není příliš velká. Podporu by takto pozměněný zákon neměl ani od ministerstva financí, ho předkládalo.

„Hypoteční úvěr je závazkem dlouhodobým na několik desítek let. U takových závazků je obecně zvykem, že je na ně aplikován nový zákon, i když byly sjednány za účinnosti starého zákona. Opačné řešení by znamenalo, že by ještě za mnoho let měli někteří spotřebitelé úvěr ve starém režimu. To by zakládalo neodůvodněnou nerovnost a znamenalo by to přenášení stávajících problémů na úvěrovém trhu daleko do budoucnosti,“ říká Kateřina Vaidišová z tiskového odboru MF. Na mysli má přitom například to, že dnes lidé platí za předčasné splacení hypotéky až 5 procent dlužné jistiny za každý rok zbývající do konce fixace.

Bankotepec kritizuje zákon

Nicméně některé změny v zákonu o spotřebitelském úvěru vyvolávají pochyby i u jinak tradičních kritiků bankovních poměrů v Česku. Podle Patrika Nachera ze serveru Bankovnipoplatky.com je cenová regulace dvousečná a většinou se obrátí proti samotným spotřebitelům.

„U úprav pravidel hypoték je to podle mého názoru vidět na první pohled. Už dnes některé banky nabízejí možnost splatit celou hypotéku nebo její část mimo fixační období. Pokud to bude nařízené pro všechny, konkurenční výhoda se maže a zvýšené náklady banky promítnou do úrokové sazby či poplatků,“ říká Nacher.

Podle něj je problematické i další ustanovení, kdy banky mají zjišťovat úvěruschopnost klienta. Pokud totiž banka řádně neprověří klienta, ten se může později odvolat a díky zákonu nebude muset platit úroky a jistinu bude splácet dle svých možností.

„To vyústí do situace, kdy seriózní úvěrové instituce nebudou z pudu sebezáchovy poskytovat půjčky těm, kterým by za normálních okolností zřejmě půjčili. Výsledkem pak bude paradoxní stav, kdy takto odmítnutí klienti budou hledat záchranu u lichvářů,“ varuje Nacher.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.