Lidovky.cz

Česko je cigaretový lowcost Evropy. Vláda ale na cenu kuřiva nesáhne

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Ministr financí Andrej Babiš i celá vládní koalice volají po radikálním zákazu kouření ve veřejných prostorách. Zavedení nejúčinnější zbraně k omezení této neřesti ale stát nechystá. Na české kuřáky totiž tolik nezabírají varování ani zákazy, ale hlavně cena. A ta česká je čtvrtá nejnižší v EU.

Kuřačka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výraznější růst daně přesto úřady neplánují.

„Na základě empirických zkušeností se přikláníme spíše k pozvolnému zvyšování daňového zatížení než ke skokovému zvýšení sazby, které může mít za následek velký nárůst černého trhu,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí.

Z žebříčku zveřejněného nedávno Evropskou komisí vyplývá, že levnější cigarety než v Česku (průměrných 80 korun za krabičku) jsou v Evropě jen v Lotyšsku, Litvě a Bulharsku. Naopak nejdražší destinací pro kuřáky je Velká Británie v přepočtu s více než 284 korunami a Irsko s 262 korunami.

Češi se víc bojí cen než jedu z cigaret. Varování před nemocemi kuřáky neodrazuje

V poměru k průměrné mzdě v dané zemi by evropský žebříček vypadal trochu jinak, ale i tak poskytuje Brusel zajímavé údaje. Srovnává země mimo jiné podle podílu daní z celkové ceny cigaret. V Česku si stát bere z průměrné ceny krabičky necelých 65 korun (spotřební daň a DPH dohromady), tedy přes 79 procent. To přibližně odpovídá evropskému průměru.

Podle novely zákona o spotřebních daních vzrostla letos tato daň k vůl i dorovnání na evropské minimum o tři až čtyři koruny (cena krabičky cigaret pak až o pět korun), ale následně bude situace kuřákům příznivější – v letech 2017 a 2018 se daň zvýší zhruba o jednu až dvě koruny. Má zkrátka růst po menších částkách, ale pravidelně.

Česko - cigaretový lowcost.

„Tento krok vítáme, jelikož přispěje k předvídatelnému a vyváženému podnikatelskému prostředí v České republice,“ reaguje Tomáš Korkoš, mluvčí společnosti Philip Morris ČR, která je největším prodejcem cigaret u nás.

A tento postup si pochvalují nejen výrobci, kteří se bojí, že skokové zdražení by způsobilo větší odbyt levnějšího kuřiva od pašeráků a padělatelů. Postupné zvyšování cen vítá i ministerstvo financí, které tvrdí, že současný daňový harmonogram vyhovuje všem – tedy spotřebitelům, státu (dají se tak prý lépe predikovat daňové příjmy) i tabákovým společnostem.

Pašeráci na cenu moc nehledí

Strašák nelegálního prodeje ale nemusí být v případě Česka vůbec akutní.

Podíl pašovaných a padělaných cigaret na celkové spotřebě u nás patří k nejnižším v Evropě, tvoří podle nejnovější studie poradenské společnosti KPMG 3,2 procenta, o desetinu procentního bodu víc než v roce 2014. Evropský průměr je přitom trojnásobný.

Navíc přímá úměra mezi cenou krabičky a podílem černého trhu v řadě zemí neplatí. Například nejdražší Velká Británie má podíl nelegálního prodeje na celkové spotřebě 16 procent, ale na druhé straně v Evropě nejlevnější Bulharsko má také hodně vysoký podíl necelých 12 procent. Nebo jiný příklad ze studie KPMG – Polsko, které má průměrnou cenu krabičky jen o málo vyšší než Česko, zaujímá v Evropské unii druhé místo co do počtu nelegálně prodaných cigaret.

Evropské unie si od odpudivých obrázků slibuje, že se tabákové výrobky stanou...
Na krabičkách se objeví postupně téměř padesát verzí varovných fotografií.

Podle Václava Kmínka, analytika společnosti Patria Finance, je u nás vhodná doba na razantnější zvýšení cigaretové daně. Kdyby on prý byl ministr financí, tak s větším zdražením neváhá. Černý trh by to zásadně nezvedlo a stát by si pomohl větším výběrem daně. Pro představu – loni stát inkasoval na spotřební dani z tabákových výrobků 50,9 miliardy korun.

„Absorpční schopnost spotřebitelů je v současné době vyšší než před několika lety. Míra nezaměstnanosti je minimální, rostou mzdy. Kdyby teď stát výrazně daň z tabákových výrobků zvýšil, mělo by to na spotřebu menší dopad,“ uvedl pro LN Kmínek.

O potřebě radikálně zvýšit cenu cigaret jsou přesvědčeni i bojovníci proti kouření. Lékařka Eva Králíková přiznává, že samotná zdravotní osvěta ani zákazy nemají na kuřáky podstatný vliv. Platí to podle ní všude.

„Vysoká cena, daná daní, je nejvýznamnější prevence kouření,“ reaguje profesorka Králíková, která vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1 .lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Krabička cigaret by podle ní měla stát v Česku klidně i 300 korun.

„Pokud porovnáme cenu cigaret s průměrným platem dnes a před 20 až 25 lety, je cena cigaret dnes téměř poloviční. Aby byly stejně dostupné vzhledem k průměrnému platu jako tehdy, krabička by musela stát kolem 150 korun. Tedy pokud by se zdražovalo systematicky a postupně, cena kolem 300 korun by nebyla nic zvláštního,“ tvrdí známá bojovnice proti kouření.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.