Lidovky.cz

Slováci vydělávají výrazně méně než Češi. Průměrnou mzdu mají o 3 tisíce nižší

Ekonomika

  11:10
BRATISLAVA - Průměrný Čech dostává na výplatní pásce více než jeho protějšek na Slovensku. Rozdíl je bez pár korun tři tisíce. Přesto si Slováci polepšili – průměrná mzda v jejich zemi vzrostla meziročně o 2,7 procenta na 901 eur, což je v přepočtu 24 300 korun.

Slovenské euro foto: Shutterstock

Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny na Slovensku opět klesly, reálná mzda se zvýšila o 3,4 procenta. To znamená, že Slováci si za svůj výdělek mohou koupit více zboží a služeb než v minulosti.

Pražané a Středočeši jsou jediní, kdo mají platy nad českým průměrem

Výdělky v České republice jsou vyšší. Průměrná mzda u nás se ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně o 3,9 procenta na 27 297 korun. Po odečtení inflace stoupla o 3,7 procenta.Mezičtvrtletně

Slovenská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,9 procenta. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj dřívější odhad. V prvním čtvrtletí hospodářství země rostlo o 0,8 procenta.

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska ve druhém čtvrtletí dosáhl růstu 3,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí přidal o 3,4 procenta.

Slovenskou ekonomiku ve sledovaném období podpořil export, zvýšila se i spotřeba domácností a státu.

Nový trend: dělníkům v Česku rostou platy rychleji než manažerům

Hospodářství Slovenska rostlo ve druhém letošním čtvrtletí v meziročním srovnání rychleji než česká ekonomika, která přidala o 2,6 procenta. se český HDP zvýšil stejným tempem jako hospodářství Slovenska.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu ve druhém čtvrtletí klesla na dlouhodobé minimum 9,6 procenta. Z průzkumu statistického úřadu v domácnostech vyplynulo, že ve sledovaném období se zvýšil počet obyvatel pětimilionového Slovenska, kteří krátkodobě (méně než rok) pracovali v zahraničí nebo kteří pravidelně dojížděli do zaměstnaní do ciziny.

Jejich počet vzrostl o šestinu na 165 100 osob. Z evropských zemí nejvíce Slováků pracovalo tradičně v Rakousku a v České republice.

Slovenská centrální banka v poslední prognóze odhadla letošní růst HDP země o 3,3 procenta.

Za celý minulý rok vykázalo Slovensko růst ekonomiky o 3,6 procenta v porovnání s tempem 2,5 procenta v roce 2014. Dosáhlo tak nejlepšího výsledku od roku 2010.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.