Lidovky.cz

Koupit byt jako investici bude těžší. ČNB chce zkrotit hypotéky

Ekonomika

  7:50
PRAHA - Pořídit si vlastní bydlení bude od října těžší. Banky totiž budou moci poskytnout hypotéky jen do výše 95 procent ceny nemovitosti. Žádá to Česká národní banka (ČNB), která by do budoucna chtěla bankám podmínky hypoték nastavovat ze zákona.

Developerský projekt Metropole Zličín společnosti Central Group. foto: central-group.cz

Ještě přísněji dopadne apel centrálních bankéřů na ty, kteří si budou chtít pořídit byt jako investici. V krajních případech dosáhnou zájemci jen na půjčku ve výši 60 procent hodnoty nemovitosti. „Lidé, kteří si řeknou, že si koupí byt za účelem jeho pronajímání, nebudou relativně slušně bonitní a nebudou mít vyšší příjmy, na takový byt nedosáhnou,“ vysvětluje Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

Podle něj tak v příštím roce dojde k poklesu hypoték na investiční bydlení v řádu asi dvaceti procent. To se dotkne nejvíce Prahy a Brna, kde až 25 procent prodaných bytů slouží právě k investičním účelům. Opatření centrální banky přitom přichází v době, kdy si na trhu lze vzít hypotéku se sazbou nacházející se hluboko pod hranicí dvou procent. Průměrná sazba Hypoindexu činila v červenci 1,88 procenta.

ČNB se svými opatřeními snaží předejít případnému přehřátí trhu s nemovitostmi. Chce proto získat více pravomocí vůči bankám. Její žádosti dosud fungovaly na bázi doporučení. Teď ale pro ně ČNB hledá oporu v zákoně. O jeho přesné podobě jednají zástupci ministerstva financí, ČNB a České bankovní asociace.

„Zástupci ČBA o tomto záměru vedli jednání jak s ministerstvem financí, tak s Českou národní bankou, která je s ministerstvem na této iniciativě v podstatě dohodnuta,“ potvrdil výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Samotné banky z těchto snah příliš radosti nemají. „V bankovnictví je již nyní regulatorních pravidel dostatek – přivítali bychom, kdyby další nepřibývala. Podnikáme ale teď a tady, a tak je přirozené, že budeme vývoj prostředí respektovat,“ říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů v Equa bank.

Podobně hovoří také zástupci dalších bankovních domů. „Respektovali jsme původní doporučení a budeme v tom pokračovat i nadále. Jsme však toho názoru, že existují i jiné nástroje pro účinnou regulaci než další legislativa,“ myslí si například Marie Mocková z Hypoteční banky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.