Lidovky.cz

Co všechno si má člověk pojistit? Za ‚blbost‘ se platí. A hodně

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Kdo, kdy a za co nese odpovědnost? Zjednodušeně řečeno: odpovídáme za své chování, pokud zaviněně zasáhneme do osobní či majetkové sféry jiné osoby. Odpovědnost máte i za své děti, zvířata, nemovitosti, za škody, které způsobíme autem.

Psi dokáží napáchat i větší škody než je roztrhaný polštář. Může vás to stát hodně peněz. foto: Shutterstock

Jinými slovy – rozbil syn sousedovi okno? Zaplatíte ho. Pokousal někoho váš pes? Opět platíte. Zraníte někoho nezodpovědnou jízdou na lyžích? Platíte. Za zranění, zničené lyže i další nároky.

Taková úhrada rozbitého okna vás asi nijak výrazně neohrozí, oproti tomu újma na zdraví vás i celou vaši rodinu může dostat do finančních potíží až do konce života.

„Vzhledem k tomu, že takových událostí, které mohou v běžném životě nastat – ať už se jedná o nahodilou situaci, nešikovnost, či neobratnost daného člověka – je opravdu strašně moc, je určitě namístě mít důsledky těchto situací ‚podchyceny‘ kvalitním pojištěním odpovědnosti,“ doporučuje Zdeněk Kartouz z poradenské společnosti Britanika.

Dohoda, nebo soud?

Konkrétní produkt je třeba zvolit s ohledem na to, co potřebujete pojistit. „Nicméně je třeba mít na paměti, že pojištění je sice užitečná věc, ale nelze se na něj spoléhat na sto procent,“ upozorňuje advokát Jakub Dohnal z advokátní kanceláře Dohnal Pertot Slanina. Každý produkt je totiž určen jen pro určitý typ odpovědnosti.

Navíc vždy existují nějaké výluky z pojištění. Is dobrým pojištěním odpovědnosti, ať již pro běžný život, či třeba pro výkon povolání, je proto třeba se chovat opatrně.

Umělé omlazení a stočený tachometr. Napálení vám hrozí při každém druhém prodeji

Na výši odškodnění se ten, kdo nese odpovědnost, může s poškozeným dohodnout. „Pokud se nejedná o větší škody, je to mnohdy lepší než absolvovat dlouhé soudní jednání,“ potvrzuje Dohnal. Jestliže si nejsme jistí částkou, kterou můžeme požadovat, je vhodné se poradit například s advokátem, který vám doporučí vhodný postup.

„Pokud se s protistranou dohodnete na jiné částce, dobře si ji dopředu rozmyslete. Těžko pak totiž budete vymáhat další peníze,“ doporučuje Dohnal. Dojde-li k soudnímu jednání, výše škody se hradí prakticky vždy na základě částky, kterou určí soudní znalec.

Co všechno se platí

U věcí se hradí takzvaná škoda obvyklá, tedy částka, která odpovídá tržní ceně zničené nebo poškozené věci.

U škody na zdraví dnes nejsou přesné částky určeny, známý bodový systém totiž nový občanský zákoník zrušil. Aktuálně je vodítkem tzv. „Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví“. „Primárně se hradí přímo poškozené osobě bolestné, které se u běžných zranění pohybuje v rovině desítek tisíc korun. Tedy pokud jsou pro to splněny podmínky. U vážnějších zranění jsou to statisíce,“ říká Dohnal.

Češi se budou moci nově pojistit proti terorismu i samostatně

Dále má zraněný člověk (poškozený) právo na tzv. ztížení společenského uplatnění. To se hodnotí v době, kdy se zdravotní stav ustálí. „Většinou po roce se tedy udělá nový lékařský posudek, na základě kterého se případ znovu otevře,“ přibližuje Dohnal. Zde se odškodňují například zranění, která nás trvale znetvoří, jako jsou třeba velké jizvy, neobnovená pohyblivost ruky, posttraumatické syndromy a mnohé další.

A to ještě stále není vše. Požadovat lze i další náklady, jako například náhradu nákladů, pokud nemůžete chodit do práce. „Platí ale, že škoda musí být vždy vyčíslená a odůvodněná,“ zdůrazňuje Dohnal. Například tedy bude muset poškozený doložit, jaká je výše jeho mzdy, jaká je spotřeba jeho automobilu a podobně. U zvláště těžkých zranění vzniká za určitých okolností povinnost hradit i peněžitý důchod. To všechno v součtu může být hodně přes milion korun.

Jak probíhá úhrada

Pokud byste se do podobné situace dostali a měli sjednané odpovídající pojištění odpovědnosti s dostatečnými limity pojistného plnění, uhradí za vás peníze pojišťovna. Bez pojištění budete vše muset zaplatit z vlastní kapsy.

Jestli vás poškozený zažaluje a soud vyhraje, zaplatíte mu kromě samotné škody také náklady na advokáta, pokud je právně zastoupen. A když potřebnou sumu nebudete mít, může to v lepším případě skončit úhradou ve splátkách, v horším ale exekucí, kdy se zabavuje třeba i byt nebo dům.

Pojistka je ve srovnání s takovou představou dobrou investicí. Pojistné limity si můžete zvolit dle potřeby, standardně od 1 až do 25 milionů korun. „Roční pojistné se pohybuje zhruba mezi 500 až 5500 korunami,“ říká Kartouz. U nižších limitů je obvykle nulová spoluúčast. Zvláště u těch vyšších se ale s určitou spoluúčastí můžete setkat. Rozsah spoluúčasti přitom může být od 0 až do 30%.

Pojistka pro celou rodinu

Stačit bude jedna smlouva pro celou rodinu. Pojištění odpovědnosti občana z běžného života totiž platí pro všechny členy společné domácnosti. Vztahuje se na manžela/manželku, druha/družku, registrovaného partnera, na osoby v linii přímé, děti – a to i nevlastní, osvojené či v pěstounské péči do 26 let.

A zahrnuje i některé činnosti pracovního charakteru, pokud se tedy nejedná o výdělečnou činnost.

Sjednat si pojištění odpovědnosti můžete samostatně nebo jako doplněk k jinému typu pojištění.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.