Lidovky.cz

Nový zákon ochrání české dlužníky před tvrdými postihy za nesplácení

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Nejen EET začne fungovat od 1. prosince. Stejné datum je zásadní i pro tuzemské spotřebitele. Začne totiž platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který posiluje postavení spotřebitele vůči bankám a úvěrovým firmám. Na celý trh s půjčkami bude dohlížet Česká národní banka.

Jak spořit peníze? foto: Shutterstock

Nastává čas Vánoc, kdy mnozí Češi řeší nedostatek peněz na dárky půjčkou od některé z tuzemských úvěrových společností. Například podle nedávného průzkumu ČSOB se kvůli bohaté nadílce hodlá zadlužit každý desátý Čech.

Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru, který zítra vstoupí v účinnost, však dlužníkům odpadne část starostí.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru.

„Nový zákon udává strop pro maximálně možné uplatněné sankce a pokuty, což klasické poskytovatele půjček významně nelimituje,“ konstatuje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Například pokuta nebude smět přesáhnout 0,1 procenta z dlužné částky za den, a souhrn všech pokut navíc nesmí přesáhnout 50 procent z výše půjčky. A maximální výše pokut nově činí 200 tisíc korun.

Malá revoluce

„Nová úprava má za cíl vymýtit ty poskytovatele půjček, jejichž obchodní model je založený na výnosech z vymáhání,“ soudí Hák. Mimo jiné totiž od 1. prosince nebude možné uplatňovat v úvěrových smlouvách takzvané rozhodčí doložky.

Ty umožňovaly, aby v případě nedodržení podmínek smlouvy mohli spor rozhodovat namísto soudu předem určení arbitři. Teď v případě sporu půjde věc k nezávislému soudu.

Hypotéky u řady velkých bank od prosince zdraží. Kvůli zákonu o půjčkách

„Zákon přináší malou revoluci do oblasti půjčování peněz, ale nelze očekávat, že se hned vyřeší s počátkem účinnosti. Předně, smlouvy uzavřené před 1. prosincem 2016 zůstanou platné, což se týká jak platnosti již uzavřených rozhodčích smluv, tak i sankčních mechanismů,“ vysvětluje Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství neziskové organizace Člověk v tísni.

„Nově uzavírané smlouvy však již budou podstatně bezpečnější a méně nemravné,“ dodal Hůle pro LN.

Zásadní změnou je, že budou nově regulovány i mikropůjčky do pěti tisíc korun, které zneužívaly zejména firmy poskytující drobné půjčky těsně před výplatou. Právě u nich byly sankce z prodlení největší problém.

ČNB se bude muset činit

Jednou z velkých změn je pak dohled České národní banky, která bude nově dohlížet právě i na nebankovní poskytovatele půjček. Cílem zákonu je totiž i redukovat počet subjektů poskytujících půjčky, kdy dnes k této činnosti stačí jen živnostenský list. Teď bude ale třeba licence od ČNB.

„Proces licencování garantuje všem účastníkům trhu, že oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru obdrží pouze takový subjekt, který v průběhu licenčního řízení prokáže splnění podmínek pro udělení oprávnění,“ uvedl člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.

Banky v Česku budou sdílet informace o kyberzločinech a strategiích, jak se bránit

Podle Nidetzkého jde například o důvěryhodnost subjektu, odbornou způsobilost nebo počáteční kapitál, který by měl dosáhnout 20 milionů korun.

Nebude to ale hned. Odhadem desítky tisíc takovýchto poskytovatelů půjček v České republice ovšem rozhodně nezmizí přes noc. Jednak teď budou mít tři měsíce na to, aby požádali ČNB o možnost podnikat dále na úvěrovém trhu. A bankovní dozor bude mít od začátku prosince celých osmnáct měsíců na to, aby o udělení oprávnění rozhodl.

Nová legislativa rovněž dopadne na takzvané šedé poskytovatele úvěrů, kteří fungují na legální bázi. Na klasické lichváře ovšem ani zákon nedosáhne. „Lichváři s novým zákonem nezaniknou, ti budou kořistit na chudých lidech v nouzi i po plném náběhu zákona po 18 měsících,“ upozorňuje Hůle.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru - infografika.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.