Lidovky.cz

Končí dobré časy, začínají normální

Ekonomika

  12:48
PRAHA - Uklidňovat veřejnost ohledně finanční krize už začali i přední představitelé státu. Premiér, ministr financí i šéf České národní banky tvrdí, že se Čechů finanční krize výrazněji nedotkne. Nicméně kvůli nižším výkonům západoevropských ekonomik podle Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a Zdeňka Tůmy zpomalí ta česká.

Premiér Mirek Topolánek (vlevo), guvernér ČNB Zdeněk Tůma (vpravo) a ministr financí Miroslav Kalousek (uprostřed vzadu) na tiskové konferenci po schůzce, na které 2. října v Praze debatovali o finanční krizi v USA a jejím dopadu na Evropu. foto: Stanislav ZbyněkČTK

Trojice se shodla na tom, že česká ekonomika i tuzemský bankovní sektor je stabilní a krize jej přímo neohrožuje. V ohrožení v žádném případě nejsou rovněž vklady klientů bank.

Krize se už začíná projevovat na životě Američanů
Americká finanční krize se už začíná projevovat na každodenním životě občanů i firem. Více než polovina Američanů přiznává, že se jich situace po krachu velkých finančních institucí dotkla, přičemž každý pátý tvrdí, že vážně. Největší problémy mají se získáváním půjček za přijatelných podmínek. Nejvíce se s tím potýkají drobní podnikatelé a středně velké firmy. "Společnosti nemají přístup ke krátkodobým úvěrům, aby financovaly své operace," uvedl v deníku USA Today předseda sdružení finančních odborníků Jim Katz. "Když nemůžete financovat své operace, musíte omezit spotřebu," dodal. Řada odborníků i běžných lidí se obává, že se úvěrová krize projeví v propouštění. Snad nejvíce by se to mohlo projevit u obchodníků, kteří touto dobou využívají krátkodobé úvěry k nákupu zboží před vánoční sezonou.

"Končí naprosto výjimečně dobré časy a začínají normální časy, ale ne časy mimořádné, které by vyžadovaly mimořádná opatření," uvedl ministr Kalousek. Podle něj je ekonomika na nižší výkon připravena, a to i díky reformě veřejných financí, která snížila podnikové daně.

Zpomalení ekonomiky může být podle Tůmy výraznější kvůli vývoji v západní Evropě. "Nicméně považuji za zásadní, že žádným způsobem nepřepisujeme, jak vidíme ekonomiku. Česká ekonomika je stabilní. Zpomaluje, jak se očekávalo, a vývoj bude záviset na našich hlavních partnerech," řekl Tůma.

Příští rok by podle ČNB měla ekonomika růst o přibližně 3,4 procenta. Jak se zachová centrální banka při rozhodování o sazbách, Tůma dnes neupřesnil. Zároveň ovšem připomněl, že prognóza centrální banky očekává pokles tržních úrokových sazeb.

Další kroky vlády jsou podle Kalouska zřejmé, a to dodržovat stanovené výdajové limity rozpočtu. Prioritou vlády podle něj zůstávají investice do výzkumu a vzdělání i dopravní infrastruktury. Vzhledem k hospodářskému ochlazení je podle Kalouska třeba pokračovat i v penzijní reformě a reformě zdravotního pojištění.

Ministerstvo financí nebude rovněž podle Kalouska kvůli nižšímu hospodářskému růstu měnit návrh rozpočtu na příští rok. Kvůli možnému nárůstu deficitu z 38,1 miliardy korun zhruba o deset miliard chce ovšem ministr podvázat provozní výdaje ministerstev. "Pokud se během roku ukáže, že výsledky hospodaření jsou lepší, budou moct být uvolněny," uvedl Kalousek.

Podle Tůmy není ani důvod, aby se české banky dostaly do nějakých problémů. Na rozdíl od USA a některých zemí západní Evropy si české banky věří a půjčují si mezi sebou peníze. "Není důvod, aby si hráči na českém trhu nevěřili. Pokud by k tomu došlo, tak to umíme řešit. Nejsou ohroženy vklady a nemáme problém s bilancí bank," uvedl Tůma.

Proto nehodlá ani ministr financí navrhnout mimořádná opatření, protože situace to podle něj nevyžaduje. "Český bankovní systém je stabilizovaný a zdravý," dodal Kalousek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.