Lidovky.cz

'Kdo říká, že po krizi bude lépe, tak lže'

Ekonomika

  17:44
PRAHA - Lidi v Česku kvůli hospodářské krizi nečekají lehké časy, řekl v televizi Prima premiér Mirek Topolánek. Podle něj to znamená, že je třeba se na tuto situaci připravit, rozhodně to ale není důvod pro hysterii. Nyní je třeba udržet zaměstnanost a provozuschopné firmy, podotkl předseda vlády.

Mirek Topolánek foto: ČTK

"Jestli vám někdo říká, že se budeme mít lépe po této, dejme tomu, krizi,tak vám lže. Musíme se na to připravit a musíme to proplout s co nejmenšími ztrátami vašich úvěrů, které máte, vašich hypoték, udržení vašeho místa,ale nedělejme z toho hysterii," uvedl Topolánek.

Prudký nárůst inflace
Po odeznění nynější celosvětové hospodářské krize hrozí prudký nárůst inflace, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek. Podotkl, že ve Spojených státech se už dnes "tisknou peníze", a nebezpečí je tak reálné. "Historie ekonomických krizí nezná případ, kdy by po odeznění krize nepřišla prudká inflace," uvedl Kalousek.

Všechna opatření, které kvůli krizi chystá vláda, jsou podle něj zaměřena na udržení zaměstnanosti. Premiér zmínil například snahu o to, aby firmy neměly vysoké náklady na pracovníky. Vláda chce zároveň využít strukturální fondy k tomu, aby firmy lidi neposílaly se 60 procenty platu domů, ale s 80 procenty platu na školení hrazené z těchto fondů. Cílem je udržet životaschopné podniky, řekl Topolánek.

Zaměstnanci podle něj také musejí mít větší jistoty, proto vláda přichystala novelu insolvenčního zákona. Vláda se také podnikům snaží zpřístupnit úvěry, které se nyní banky bojí poskytovat. Firmy tak již od loňska mohou získat exportní úvěry, pokud mají zakázky. Topolánek zároveň doufá, že dluhopisy pro domácnosti, které vláda chystá, pomohou rozhýbat banky k poskytování úvěrů, jež kvůli krizi omezily.

HDP v mínusu

Ministerstvo financí (MF) nyní v případě vývoje hrubého domácího produktu "pracuje se scénáři" v rozmezí růstu o nula procent až poklesu o dvě procenta. Při dvouprocentním poklesu ekonomiky by se podle Kalouska letošní deficit státního rozpočtu pohyboval kolem 110 miliard až 120 miliard korun. Stále platný státní rozpočet na letošní rok je postaven na růstu ekonomiky o 4,8 procenta a schodku 38,1 miliardy korun.

Podle Topolánka v současné době nelze odhadovat další vývoj.  Situace je podle něj turbulentní a nebezpečná v tom, že vytváří prostor pro "populisty nejrůznějšího typu", kteří "vám budou říkat, že ekonomika klesne až o pět procent". Taková vyjádření premiér pokládá téměř za šíření poplašné zprávy.
 
"Musíme se o tom bavit velmi seriózně a musíme si přestat lhát do kapsy a přestat říkat věty o tom, jak bude moc špatně nebo že bude moc dobře," podotkl Topolánek. Údaje o české ekonomice od počátku roku naznačují, že národní hospodářství stále více pociťuje dopady hospodářské krize. V lednu i únoru například skokově rostla nezaměstnanost, která tak v únoru vyšplhala na 7,4 procenta z lednových 6,8 procenta. V zemi je nyní přes 400.000 nezaměstnaných. Podniky si současně stěžují na bezprecedentní pokles zakázek.

Stát si chce půjčit od domácností

Stát, jehož příjmy negativně ovlivnila hospodářská krize, by si podle ministra financí Miroslava Kalouska mohl v příštích letech od domácností půjčit až 140 miliard korun. Dluhopisy určené obyvatelstvu, u nichž bude garantovat každoroční výnos několik procent, zřejmě tří- až čtyřprocentní, a jejich zpětný odkup, kdykoliv o to majitel dluhopisu požádá, chce začít vydávat ještě letos. Ministr to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání deníku MfDnes. Na konkrétní podobě podmínek, za nichž obligace budou vydány, nyní podle něj pracuje expertní skupina. Nominální cena dluhopisu zřejmě bude 10.000 korun. Naposledy stát vydal obligace pro občany v roce po povodních v roce 1997. Tehdy dluhopisy měly nominální hodnotu 1000 a 10.000 korun.


Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.