Lidovky.cz

Překvapivá dohoda. Premiérem má být statistik Fischer

Ekonomika

  22:17aktualizováno  23:55
PRAHA - Premiérem úřednické vlády, která Česko přivede k podzimním předčasným volbám, má být dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Shodli se na tom na nedělním večerním jednání zástupci tří stran končící koaliční vlády a ČSSD, kteří prezidentovi Václavu Klausovi navrhnou, aby novou vládu jmenoval k 9. květnu. Fischer ještě večer oznámil, že je ochoten nabídku přijmout.

Jan Fischer, předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer (na archivním snímku z července 2005). foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Předseda vlády v demisi Mirek Topolánek uvedl, že jde o předběžnou dohodu, kterou ještě musí ratifikovat patřičné orgány jednotlivých stran.

S nabídkou Topolánek seznámil Fischera na přelomu pátku a soboty. "Měl jsem určitou dobu, byť ne dlouhou, na rozmyšlenou," podotkl Fischer. Obavy z případných politických tlaků jsou podle něj ale předčasné. Zdůraznil, že dlouhou dobu působil ve vedení statistického úřadu a že se mu podařilo ochránit ČSÚ před politickými vlivy. "Jsem ochoten tu nabídku i tu odpovědnost přijmout," řekl.

Předčasné volby v polovině října
Politici čtyř stran nechtěli novinářům sdělit, kdo s nápadem předat vládu Fischerovi původně přišel. Součástí podepsané předběžné dohody je termín konání předčasných voleb, které by měly být nejpozději 15. října, nejpravděpodobnější je 9. a 10. říjen. Za tímto účelem předloží v nejbližší době skupina poslanců všech čtyř stran dohody návrh patřičného ústavního zákona.

Výsledek jednání by měl podle Topolánka dát veřejnosti jistotu, že do předčasných voleb bude v ČR stabilní vláda a že politické strany jsou schopny pro ni politickou dohodou vytvořit podmínky. Mandát Fischerovy vlády však bude velmi omezený, zdůraznil Topolánek. Bude se soustředit na dokončení českého předsednictví Evropské unie, přípravu rozpočtu na příští rok, boj s ekonomickou krizí a běžnou administraci státního aparátu.

"Návrh na nového předsedu vlády, který by měl vést tu překlenovací vládu složenou z nestranických odborníků, budu panu prezidentu dávat já," poznamenal Topolánek. Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je jednání pro prezidenta důležitou zprávou. Ukázalo podle něj, že v ČR jsou politické strany, které disponují pohodlnou parlamentní většinou, vedou jednání a podstatně je posunují kupředu.

Současní ministři nemohou pokračovat
Na vlastní tiskové konferenci, která následovala těsně po setkání zástupců končící vládní koalice s médii, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek, že Klause s výsledky večerního jednání stran seznámí spolu s Topolánkem už v pondělí, pravděpodobně telefonicky.

Osmapadesátiletý Fischer bude vybírat z návrhů stran končící koalice a ČSSD; podle Topolánka bude muset svůj výběr se stranami konzultovat. Končící koalice vybere lidi k obsazení osmi resortů, ČSSD sedmi. V novém kabinetu nebude nikdo ze současných ministrů, prohlásil Paroubek. Šéf sociálních demokratů naznačil, že v případě Fischerova nesouhlasu s navrženými kandidáty na určitá ministerská křesla, by strany měly navrhnout jiného konsensuálního kandidáta.

Vizitka Jana Fischera

Datum a místo narození: 2. ledna 1951, Praha

Vzdělání: Vystudoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie v roce 1974. V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.

Současná funkce: Od dubna 2003 je předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Předchozí zaměstnání a funkce: Do ČSÚ nastoupil již po vysoké škole; v roce 1990 se stal místopředsedou tohoto tehdy ještě federálního úřadu (ve funkci zůstal i po vzniku ČSÚ). Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru. Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Členství v politických stranách: Nyní bez politické příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.

Rodina: Je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.

Rozdělení resortů, do kterých budou možnému premiérovi budoucí úřednické vlády Janu Fischerovi strany koalice a ČSSD navrhovat osazení

ODS, KDU-ČSL a SZ

ministr obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury, zdravotnictví.

ČSSD

ministr zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, pro evropské záležitosti, práce a sociální věcí, pro místní rozvoj.

Agenda ministra pro lidská práva a národnostní menšiny bude včleněna do působnosti předsedy vlády. Post ministra bez portfeje a předsedy Legislativní rady vlády dohoda neřeší.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.