Lidovky.cz

Bursík i Topolánek navrhli jména ministrů

Ekonomika

  10:05aktualizováno  13:06
PRAHA - Jednání o nové vládě pokračují. Po včerejší schůzce s ČSSD jednal premiér Jan Fischer se zelenými a ODS. Předseda zelených Martin Bursík navrhl do funkce ministra životního prostředí Ladislava Mika, ministra školství Jakuba Dürra a na post ministryně kultury Martu Smolíkovou. Podle předsedy ODS Mirek Topolánek by měl resort obrany vést Martin Barták, dopravy Gustav Slámečka, financí Tomáš Uvíra, zdravotnictví Danu Jurásková a spravedlnosti Daniela Kovářová.

Martin Bursík na tiskové konferenci po jednání ministrů životního prostředí foto: ČTK

"Všichni kandidáti na ministry za Stranu zelených jsou nestraníci, nemusí pokládat legitimace či pozastavovat členství, ani jeden z nich nebyl v KSČ, jde skutečně o experty," poznamenal Bursík. Své nestranické odborníky nabízí do budoucí úřednické vlády, jejíž předseda a dosavadní šéf Českého statistického úřadu Fischer byl do roku 1989 členem KSČ.

Bursík zdůraznil, že je na Fischerovi, aby po rozhovorech s těmito kandidáty posoudil, zda do jeho týmu a představ o podobě vlády zapadají.

Někdejší náměstek na ministerstvu životního prostředí Miko je podle Bursíka "pan Evropa přes ochranu přírody", vysoce postavený český úředník v Evropské komisi. Jeho nadřízení v Bruselu už podle šéfa SZ souhlasili s tím, že Mika na potřebnou dobu uvolní.

Náměstek ministra školství Ondřeje Lišky Dürr má podle Bursíka na starosti na ministerstvu evropskou problematiku. "Je to člověk z akademické půdy s rozsáhlou zkušeností," pochválil jej. Dürr vystudoval politologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, poté tam působil jako prorektor pro vnější vztahy.

Sám Dürr se o tom, že ho Bursík navrhl jako ministra školství nevěděl. Bursík ani Fischer s ním prý zatím o tom nemluvili.

Kandidátka na ministryni kultury Smolíková pracuje ve dvou obecně prospěšných společnostech, úzce spolupracuje s ministerstvem kultury a podílela se na vytvoření kulturní politiky.

Bursík po jednání s Fischerem zdůraznil, že záleží na kontinuitě českého předsednictví Evropské unie a také na tom, aby Praha nedala možnost silným evropským státům část předsednické agendy "ukrást". Program Fischerovy vlády nesmí podle něj obsahovat citlivá témata pro jednu ze tří stran, které odborníky nominují. "Skutečně tu není prostor pro nějaké velké vize a prosazování kontroverzních politických projektů," podotkl Bursík.

Sociální demokraté navrhli sedm jmen
Předseda ČSSD Jiří Paroubek už včera večer po setkání s premiérem Janem Fischerem oznámil návrh sedmi členů nové vlády.

Kromě Jana Kohouta, který by měl zastávat post ministra zahraničí a místopředsedy vlády, by měli být podle ČSSD členy nového úřednického kabinetu ve funkcích ministra pro evropské záležitosti Štefan Füle, ministra vnitra Martin Pecina, ministra průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek, ministra zemědělství Jakub Šebesta, ministra pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Kohout a Füle jsou diplomaté, Pecina přichází z funkce šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Pěgřímek je předsedou Českého báňského úřadu, Šebesta šéfem státní zemědělské a potravinářské inspekce, Vondruška ředitelem agentury Czech Turism a Šimerka je dlouholetým náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Podle dosavadních informací médií figuroval mezi návrhy ČSSD také náměstek vicepremiéra Alexandra Vondry Marek Mora, z konečného seznamu však vypadl.

Paroubek dal Fischerovi návrhy na sedm členů vlády podle původní dohody s předáky koaličních stran. "Já všechna ta jména zvážím, předpokládám, že se všemi kandidáty budu ještě hovořit," řekl Fischer. Uvedl, že podobný seznam očekává ve čtvrtek od odstupujícího premiéra Mirka Topolánka, a odhadl, že by příští týden mohl po rozhovorech se všemi adepty a po dalších konzultacích vládní sestavu doladit.

ČSSD je připravena s novým premiérem a jeho kabinetem spolupracovat. Úkoly této vlády vidíme v oblasti boje proti hospodářské krizi, při sestavě rozpočtu a při dokončení evropského předsednictví, uvedl Paroubek a dodal, že příští vládě nabídl při řešení těchto problému jako pomoc sociálnědemokratické experty.


Štefan Füle
Štefan Füle
Narodil se 24. května 1962 v Sokolově. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1980-1981) a poté Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (1981-1986). V roce 1988 absolvoval stipendijní program OSN k problematice odzbrojení. Od července 2005 je velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO. Je ženatý, z má dvě dcery a syna.


Jan Kohout
Jan Kohout
Narodil se 29. března 1961 v Plzni. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze. Od loňského ledna je náměstkem ministra zahraničí pro rozvojovou spolupráce a humanitární pomoc a právní a konzulární záležitosti. Od května 2004 do září 2007 byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Je rozvedený, má dceru a syna.

Martin Pecina
Martin Pecina
Narozen 9. července 1968 Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě - Fakultu strojní, Masarykův ústav vyšších studií, Sheffieldskou obchodní školu (Sheffield Business School), je držitelem titulů ing. a MBA. Od 2. září 2005 je předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V letech 1990-1992 podnikal jako programátor, následující čtyři roky byl obchodním ředitelem firmy Proxima. Je ženatý, má dvě děti.

Ivo Pěgřímek
Ivo Pěgřímek (vlevo)
Narodil se 1. prosince 1964. Vystudoval Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu v Ostravě, později absolvoval kurzy na pražské VŠE. Od loňského března předseda Českého báňského úřadu (ČBÚ). V letech 1984 až 1997 pracoval v dole OKD Julius Fučík jako báňský záchranář. Poté byl sedm let hlavním inženýrem Dolu Paskov, pracoval i v těžařské firmě KR Ostrava. Je ženatý, má dvě děti.

Jakub Šebesta
Jakub Šebesta
Narozen 16. listopadu 1948 v Krumvíři (okres Břeclav). Absolvoval vinařství na střední zemědělské škole v Modré u Bratislavy, při zaměstnání vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně. Od září 1992 ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Rozvedený, má tři děti.

Petr Šimerka
Petr Šimerka
Narozen 22. listopadu 1948 v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, získal titul JUDr. Doposud pracoval jako státní tajemník - náměstek ministra práce a sociálních věcí pro oblast legislativní, pracovněprávní, mzdovou a bezpečnosti práce. Na ministerstvo přišel za Vladimíra Špidly (ČSSD) v prosinci 1998, za ministra Zdeňka Škromacha (ČSSD) byl prvním náměstkem. Ženatý, má dvě děti.

Rostislav Vondruška
Rostislav Vondruška
Narozen 24. března 1961 v Kladně. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Začínal v hotelu International jako číšník, působil v hotelu Palace (končil jako jeho ředitel), byl vedoucím provozu pražského Hiltonu, poté prošel i hotely Renaissance a Marriott. V letech 1996 až 1998 byl ředitelem Kongresového centra Praha. Od listopadu 2004 je ředitelem České centrály cestovního ruchu - CzechTourismu. Ženatý, má dvě děti.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.