Lidovky.cz

Fischerova vláda nebude smět provádět personální změny

Ekonomika

  18:31
PRAHA - Vznikající vláda designovaného premiéra Jana Fischera nebude smět provádět žádné personální změny ani měnit náměstky ministrů. Dohodli se na tom politici. "Na tom stojí filozofie této vlády. Ministři garantují plynulost výkonu státní moci do předčasných voleb a nedělají žádné změny," řekl ministr vnitra v demisi Ivan Langer.

Premiér Jan Fischer foto:  František Vlček, Lidové noviny

Langer současně popřel, že by Fischerův kabinet byl "nesvéprávný". "Je to ministr s omezeným mandátem. Jinak by vláda musela být postavena na koaliční smlouvě, koaličním programovém prohlášení a koaličním rozdělení resortů," prohlásil. Informaci přinesl server Týden.cz.

Stejná dohoda podle serveru platí i v případě úřadu vlády, kde by měl zůstat celý tým premiéra v demisi Mirka Topolánka (ODS), jehož má Fischer nahradit. Skončit mají jen mluvčí vlády Jana Bartošová a šéfka kabinetu Gabriela Kloudová, které mají zamířit do hlavní kanceláře ODS, napsal Týden.cz.

Proti personálním čistkám se vyslovil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Tato vláda není koaliční, která by vznikla po volbách. Určitě by nemělo docházet k personálním čistkám," uvedl. Další místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek uvedl, že sociální demokraté se neidentifikují s vládou tak, "že když tam přijdou námi doporučení lidé, tak bychom je chtěli nabádat k tomu, aby začali ministerstvo přestavovat".

Lidé, které si strany vytipovaly, podle Langra o podmínce a mantinelech své práce ve vedení resortů vědí.

Topolánkova vláda v demisi má vládnout do 9. května, pak ji má nahradit Fischerův kabinet, který by měl dovést Česko k předčasným volbám plánovaným na počátek října. Topolánkově vládě vyslovila v březnu nedůvěra Poslanecká sněmovna, a to hlasy opozičních ČSSD a KSČM a čtyř poslanců zvolených za vládní strany.

Klaus obvolával lidi a nabízel jim funkci premiéra,
tvrdí Langer

Prezident Václav Klaus obvolával podle ministra vnitra v demisi Ivana Langra (ODS) některé lidi a nabízel jim funkci premiéra. Langer to řekl v rozhovoru časopis Týden. Žádná jména ale neprozradil.

"Pan prezident velmi dobře ví, komu všemu volal a ptal se, jestli by se nechtěl stát předsedou vlády," řekl Langer. Ti, kteří prezidentovu nabídku odmítli, se s tím později svěřili jiným, vysvětlil ministr, jak o prezidentových telefonátech ví.

Langer uvedl, že Klaus tlačil vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS) k rychlému konci a mnohdy prý jeho rétorika připomínala slova šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Podle Langra Klaus zamýšlel jmenovat vlastní úřednickou vládu a nechat ji vládnout bez mandátu. "Nepochybně to byl jeden ze scénářů, které měl připravené. Poté co by jednání stran delší dobu nevedla k závěru, by označil všechny politiky za neschopné a řekl: ´Tady je moje vláda. Berte - nebo nechte ležet.´", prohlásil Langer.

Nepochybuje o tom, že Klausovi by ke jmenování jeho vlastní vlády stačilo, kdyby Paroubek v průběhu vyjednávání o novém kabinetu splnil svoji hrozbu: Nedojde-li rychle k dohodě, půjde za prezidentem a řekne mu, že s ODS není možné se dohodnout, a vyzve ho, ať jedná.

"Kdyby se uskutečnila ona prezidentská varianta, byla by to pro ODS totální prohra a její výchozí pozice pro volby by byla tisíckrát horší než tato," poznamenal Langer. Podle něho se kvůli Klausovi vedla jednání o nové vládě zbytečně ve stresu - během summitu EU a pražské návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy.

Langer rovněž řekl, že jedním ze tří posledních kandidátů, o nichž Topolánek uvažoval jako o novém premiérovi, byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Topolánek nakonec navrhl šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera, který teď sestavuje kabinet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.