Lidovky.cz

Kalousek: Ekonomika bude růst, nebo také ne

Ekonomika

  9:50
PRAHA - Podle ministra financí Miroslava Kalouska lze v příštím roce podle standardních ekonomických modelů očekávat mírný hospodářský růst do 0,5 procenta. Letos by pak podle něj propad ekonomiky neměl přesáhnout dvě procenta. Ministr to uvedl na dnešním finančním fóru věnovanému dopadům globální krize.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma (vlevo) a ministr financí ČR Miroslav Kalousek na neformálním zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU (Ecofin) a zasedání ministrů financí eurozóny, které začalo 3. dubna v Praze. foto: ČTK

Stejně tak Česká národní banka bude v nové prognóze očekávat pokles české ekonomiky v letošním roce mezi jedním a dvěma procenty a výrazně tak svou předpověď zhorší. Na semináři Slovensko-české obchodní komory to dnes řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. V aktuální prognóze přitom letos předpokládá pokles HDP 'jen' o 0,3 procenta.

Ekonomika bude růst, a nebo také ne

Ministr financí v demisi působil při svém vystoupení velice uvolněně. Společně s Milošem Zemanem, který na fóru seděl vedle něj, se jeho projevem dobře bavili.

"Ale musím dodat: ´nebo také ne´, protože nevíme, jací kostlivci mohou vyplout ze skříně," dodal ke své prognóze Kalousek s tím, že je velmi těžké nyní cokoliv předpovědět.

Kvůli dopadům hospodářské krize podle něj hrozí jak v letošním, tak i v příštím roce deficit státního rozpočtu až 180 miliard korun. "Moji snahou bude letos i příští rok udržet deficit pod 150 miliardami korun," dodal.

Mám sociální cítění, ale platy by růst neměly

Zároveň upozornil, že to bude znamenat úspory ve státních výdajích v řádu desítek miliard korun, což bude znamenat velmi nepopulární kroky. "Proto také budu pro příští rok, i když mám sociální cítění, navrhovat nulových růst platů ve státní správě," uvedl ministr.

Hospodářskou situaci podle Kalouska mohou zhoršit i politická rozhodnutí, především ta, která by zvyšovala zadlužení státu a bezhlavě podporovala spotřebu. "Nikoho z nás neuživí vlastní spotřeba. Pro malou exportní ekonomiku to platí ještě více, než pro velké ekonomiky. Protekcionismus to může zhoršit. Důsledky kultury života na dluh nelze řešit bezhlavým půjčováním," uvedl.

Zeman: ODS snižuje příjmy, ČSSD zvyšuje výdaje

K vysokému schodku státního rozpočtu se na fóru vyjádřil i Miloš Zeman. Podle něj návrhy ODS i ČSSD na řešení dopadů hospodářské krize schodek zbytečně zvyšují. Zatímco ODS návrhy na snižování daní zmenšuje příjmy rozpočtu, ČSSD pak podporou spotřeby plýtvá jeho výdaji.

Za lék na krizi považuje investice do budoucnosti. "Jsem pro, aby se v krizi budovalo. Jsem pro restrikce v rozpočtu, pokud ovšem bude přesun od provozních výdajů k výdajům investičním," řekl Zeman.

Stát by měl podle něj místo snižování daní zajistit podnikatelům zakázky. "Pokud podnikatelé nebudou mít zakázky, nebudou mít zisk a stát nebude mít výnos z daní," uvedl bývalý premiér. Stejně tak podle Zemana zaměstnanci jako voliči ČSSD nepotřebují delší podporu v nezaměstnanosti, ale práci.

Zeman rovněž uvedl, že na rozdíl od řady ekonomů se domnívá, že hospodářská krize bude mnohem hlubší, než jsou nyní odhadované jeden nebo dva roky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.