Lidovky.cz

MMF: Bude zle! Kalousek: Ne!

Ekonomika

  13:41
PRAHA - Ekonomika Česka se letos propadne o 3,5 procenta, sdělil ve středu v zatím nejpesimističtější prognóze vývoje domácí ekonomiky Mezinárodní měnový fond. Ministr financí Miroslav Kalousek však včera představil optimističtější scénář. Podle něj by se krize domácí ekonomiky mohla chýlit ke konci.

Ministr financí Kalousek nesouhlasí v odhadem měnového fondu. foto: Michal Doležal, ČTK

„Pracuji s jinými odhady než MMF. Podle analýz ministerstva financí by se ekonomika mohla odrazit ode dna již ve druhé polovině roku a v příštím roce by mohla růst o půl až jedno procento,“ řekl Kalousek. Ministr tak dále „vylepšil“ odhad možného růstu pro příští rok. Dosud nejoptimističtější odhad ministerstva financí hovořil o půlprocentním růstu.

 Odhady ministerstva financí, které pro letošní rok kalkulují ještě s propadem ekonomiky o 2,3 procenta, podpořil i ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. „Naše ekonomika koncem loňského roku již výrazně klesala, a proto je možné, že v porovnání s tímto poklesem již zaznamená koncem letošního roku či počátkem příštího roku nárůst,“ vysvětlil Ševčík.

 Pesimistická prognóza MMF však pravděpodobně vyvolá nové napětí při upravování státního rozpočtu na letošní rok a také při sestavování rozpočtového rámce na rok 2010. Kalousek uvádí, že chce korigovat rozpočet na letošní rok tak, aby jeho deficit nepřesáhl 150 miliard korun. A stejný deficit by chtěl udržet i v roce příštím. Řekl to po včerejší návštěvě designovaného premiéra Jana Fischera.

Jeho optimismus ale nesdílí stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. „Domnívám se, že letošní rozpočet skončí schodkem kolem 200 miliard korun,“ řekl. Vyzval zároveň, aby prognóza MMF nebyla brána na lehkou váhu. „Nová verze rozpočtu musí vycházet ze střízlivých odhadů,“ zdůraznil Sobotka.

ČNB je optimistická 
Poslední odhad vývoje domácí ekonomiky vypracovaný Českou národní bankou je ale ještě optimističtější než současné očekávání ministra financí. Banka počítá s poklesem ekonomiky o jedno až dvě procenta. Pakliže by se česká ekonomika vyvíjela podle prognóz MMF, deficit státního rozpočtu by se vyšplhal až na pět procent HDP.

Podmínkou pro přijetí eura, které si žádá většina domácích firem, jsou tři procenta. Pokud by ovšem vláda přistoupila k drastickým úsporným opatřením, pak by se mohl deficit dostat podle premiéra v demisi Mirka Topolánka pod 4 procenta HDP. To už bude ale úkol pro nového ministra financí. Funkce by se měl podle návrhu ODS ujmout Tomáš Uvíra.

 Za záruku dobře sestaveného rozpočtu na příští rok pokládá Kalousek svého náměstka Eduarda Janotu, který na ministerstvu zůstává. Janota v minulosti sestavoval státní rozpočty pro pravicové i levicové vlády.

Jak bude fiskální politika státu vypadat, bude podle Kalouska záležet také na tom, zda se bude úřednická vláda řídit Janotovými doporučeními. Novému premiérovi i svému nástupci Kalousek slíbil pomoc.

 Letošní schválený rozpočet původně počítal se schodkem 38,1 miliardy korun. Ke konci března stát hospodařil s deficitem 2,3 miliardy korun.

Za první čtvrtletí celkové příjmy státního rozpočtu činily 271,6 miliardy korun a meziročně tak mírně stouply. Ovšem samotné příjmy z daní a poplatků klesly o 14,8 miliardy korun. Celkové výdaje byly 273,9 miliardy korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.