Lidovky.cz

Fischer ustoupil stranám, hledají se nová jména

Ekonomika

  16:41
PRAHA - V Hrzánském paláci v neděli proběhlo jednání o podobě nové vlády designovaného premiéra Jana Fischera. Před desátou hodinou na místo přijeli lídři ODS, ČSSD a SZ, kteří Fischerův návrh na obsazení ministerských křesel kritizovali.

Jan Fischer po jednání s předsedy ODS, ČSSD a SZ. foto: ČTK

Dnešní schůzka lídrů stran s Fischerem se uskutečnila v Hrzánském paláci. Jednání o vládě se zkomplikovala ve čtvrtek, kdy Fischer oznámil šéfům ODS Mirku Topolánkovi, ČSSD Paroubkovi a SZ Bursíkovi vládní sestavu, s níž následující den seznámil i prezidenta Václava Klause. Fischer navrhoval své muže na post ministra financí, průmyslu a obchodu a spravedlnosti. To lídry stran pobouřilo.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek po jednání řekl, že ODS bude navrhovat celkem sedm postů, ČSSD osm a Strana zelených dva. Vypadá to tedy, že v nové vládě zůstane zachován ministr pro lidská práva a menšiny. Agenda tohoto ministerstva měla podle dřívějších dohod přejít přímo pod premiéra. Fischer na dotaz novinářů, zda upustil od svých návrhů na obsazení tří ministerských křesel řekl, že to nevnímá jako ustoupení, že se jedná o kompromis.

Topolánek: Já Fischera nenavrhl, byl to kolega
Nové nominace na místa ministrů dají strany podle premiéra v demisi Mirka Topolánka dnes nebo v pondělí. Šéf ODS také v Otázkách Václava Moravce uvedl, že to nebyl přímo on, kdo navrhl statistika Jana Fischera do čela takzvané úřednické vlády, ale jeho kolega. Sdílnější nechtěl být a otázku, zda jde o Petra Nečase (ODS), nechal bez odpovědi. 

Topolánek v ČT také komentoval Fischerův návrh nominovat na ministra financí předsedu Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. "To není nic osobně proti panu Mílovi. On má celkem vyhraněné názory, a já nemám pocit, že by sociální demokracie s jeho nominací souhlasila. Vyjadřovala se vždy velmi ostře, to znamená, že je to takzvaná mrtvá nominace," řekl Topolánek.

Fischer nechce být kašpárkem vedeným politickými stranami, dodal Topolánek. Poslední události považuje za nedorozumění, která je třeba si vysvětlit jinak, než přes média.  "Ta dohoda je velmi křehká," řekl Topolánek. Roli podle něj hraje také "poměrně urputný boj" před volbami do Evropského parlamentu i předčasnými volbami do sněmovny. Druhým důvodem je "určitá nervozita" Fischera, podotkl Topolánek.

Míka a Kocáb
Bursík byl spokojený s tím, že jeho strana ponese ve vládě odpovědnost za lidská práva a životní prostředí. To jsou podle něj pilíře, na kterých Strana zelených stojí. Na dotaz, zda by měl Michael Kocáb zůstat na ministerstvu pro lidská práva a menšiny, odpověděl: "Já myslím, že by měl." SZ nadále podporuje na post ministra životního prostředí vedoucího Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise Ladislava Mika.

Výběr Mika do funkce ministra životního prostředí v minulosti kritizoval předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle něhož nebyl kandidát SZ dostatečně kompetentní. Bursík se ale dnes proti kritice Mika ohradil. "Zpochybňování toho jména bylo komické a trapné od předsedy Paroubka. Myslím si, že sám se za to stydí, za ty argumenty, které použil," řekl.

Vládní sestava by měla být podle Fischera hotová v nejbližších dnech. "Osmého (května) bude prezident jmenovat vládu a já mu včas svoje návrhy předložím," řekl Fischer.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.