Lidovky.cz

ČSSD chce zlevnit elektřinu. Neví ale jak

Ekonomika

  19:25aktualizováno  19:26
PRAHA - Jako jeden z předvolebních závazků chce sociální demokracie snížit ceny elektřiny pro domácnosti o 20 až 30 procent. Stínovému ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi se totiž nelíbí, že domácnosti teď platí za elektřinu ceny, které absolutně neodpovídají cenám na burze.

Ke snížení cen elektřiny navrhujete různé kroky, od zkrácení fixace burzovní ceny pro výpočet z konečných cen až po zrušení energetické burzy. Jak tedy hodláte postupovat?
První varianta je zkrátit fixaci pro vypočítání ceny elektrické energie z jednoho roku na čtvrtletí. Cena pro domácnosti by tak více kopírovala trh. Dnes se nacházíme v situaci, kdy cena elektřiny na burze je poloviční oproti té, jakou musí platit domácnosti a firmy. Ty platí ceny, které odpovídaly ekonomické situaci v polovině loňského roku. Je tedy zjevné, že cenotvorba není odvislá od vývoje na burze. To roční zpoždění je příliš dlouhé.

Takže jak konkrétně chcete snížit ceny o 20-30 procent?
Chtěli bychom, aby od 1.1. 2010 byla fixace burzovních cen na kvartál, takže pro začátek tohoto roku by se konečná cena pro zákazníky vypočítávala až na podzim. Právě takto aktualizovaná fixace by vedla ke snížení ceny elektrické energie o 20-30 procent.

Dobře, ale toto je pouze optické snížení. Cena totiž stejně bude vycházet od vývoje na burze a spotřebitelé by se jí dříve či později stejně dočkali...
Ano, ale takhle by se snížení dočkali třeba až za tři roky, až se celosvětová ekonomika vzpamatuje. Když se podíváte na cenotvorbu na trhu s plynem, zjistíte, že se stanovuje také podle kvartálu. A když klesá cena ropy na světových trzích, tak se to také projeví na cenách na stojanech pouze s malým zpožděním. Když klesá cena plynu, která je na ropu částečně vázaná, tak to domácnosti také pocítí. Jde o to zafixovat ceny energie na stejné časové období.

Přesto musím opakovat, že sociální demokracie změnou fixace cenu systematicky nesníží, pouze ji aktualizuje. O co bude elektřina v daném okamžiku podle kratší fixace levnější, o to bude dražší v budoucím období, v porovnání se současnou dlouhou fixací...
Až jednou půjdou nahoru ceny ropy a plynu, tak s tím v České republice opravdu nic neuděláme. Pak možná půjde nahoru i cena elektrické energie na burze. Na to, aby nešla v dlouhodobém měřítku cena elektřiny nahoru musíme udělat jiné kroky. Musíme rozšířit kapacity pro výrobu elektrické energie, včetně rozvoje jaderné energetiky.

Ano, ale ČSSD nyní slibuje snížit cenu elektřiny, ale ve skutečnosti plánuje pouze změny metodiky výpočtu. Zákazník v konečném součtu vynaloží na elektřinu stejný peníz. Nejedná se ze strany ČSSD o vychytralou manipulaci s voliči?
Ne. Zákazník při zavedení nové fixace bude platit od nového roku ceny o 20-30 procent nižší, protože ceny na burze jsou nižší než byly loni.

Ale to je právě ten problém. I váš systém se opírá o ceny na burze...
Dobře. Ale jestli chceme, aby tady fungoval trh, tak musíme zavést tento systém. Když se podíváte na euro, tak tam každý den kupujete za jinou cenu. V konečném důsledku by bylo nejlepší, kdyby zákazník platil cenu aktuální každý den, která by se promítala na elektroměry. To je samozřejmě trochu fikce, i když ne tak úplně velká.

Pakliže nastane v dohledné době oživení a cena elektřiny opět poroste, stane se krátkodobější fixace pro zákazníky zdánlivě nevýhodná, protože začnou rychleji platit vyšší ceny. Co uděláte potom. Uvažovali byste o zpětném prodloužení fixace?
Ne, neměnili bychom ji. Výpočet podle kvartálu je mnohem spravedlivější. Není přece spravedlivé, aby ČEZ v době recese účtoval ceny nastavené v době konjunktury.

Přesuňme se k další vámi navrhované variantě, tedy zrušení energetické burzy.
Nejdříve je nutné zefektivnit dohled ČNB nad energetickou burzou a aby se ČNB a ÚOHS podíval na monopolní praktiky dodavatelů.

 Takže vy tvrdíte, že současná energetická burza nefunguje kvůli nedostatečné regulaci?
Když se podíváte na koláč na energetické burze, zjistíte, že největší podíl tam má ČEZ. Ten ale přitom přes burzu prodává ani ne polovinu své produkce. Ale díky burze stanovuje cenu elektrické energie i pro zbytek své produkce, který přes burzu nejde. Myslím si, že to jsou věci, které je potřeba sladit. Zjistit, zdali burza není moc malá, jestli se cena nestanovuje příliš na základě jednoho největšího prodejce. Nemyslím si, že by burza sama o sobě fungovala špatně.

ČSSD ale slibuje voličům okamžité změny. Změnit poměr sil na českém energetickém trhu není ve střednědobém horizontu možný...
Rádi bychom zavedli severský model, kde energetická burza obchoduje s mnohem větším množstvím obchodníků. V systému je zahrnuto mnohem více zemí. Dovedu si představit, že pražská energetická burza může být obchodní platformou střední a východní Evropy a kopírovala by tak severský model.

Takže vy neuvažujete o zrušení energetické burzy, jak jste v minulosti několikrát připustil?
Nějaká změna se musí stát. Pokud by nedošlo ke změně fixace na kvartál, pokud by burza nešla nějakým severským směrem, pak by její další existence asi neměla cenu. Proto jsme hovořili i o zrušení burzy.

Pokud by ke zrušení došlo, jakým způsobem by byla cena elektřiny stanovována pak? Vrátili byste se k systému aukcí, ve kterých ČEZ dražil elektřinu velkoodběratelům?
Současný stav je ale v podstatě stejný, jen se to přes burzu maskuje. Nevidím v tom žádný rozdíl. Cenotvorba teď jakoby není na ČEZu a je na burze. Vypadá to tržně, ale pod pokličkou to přeci jenom skřípe.

Neodpověděl jste mi ale na otázku...
Bylo by možné například zvýšit pravomoc nezávislého regulátora, aby měl možnost kontrolovat i jiné věci než dnes, např. Investice. Dalším řešením by bylo zefektivnit produkci elektřiny v době špiček, které výrazně ovlivňují konečnou cenu. Když bychom našli způsob, jak propojit českou a slovenskou energetickou soustavu, to znamená ke špičkám využívat Váh místo Mělníka nebo Chvaletic, tak bychom automaticky započítávali špičky mnohem menší a cena by klesala.

Jak vůbec byste chtěli případně energetickou burzu zrušit?
Kdyby se hlavní akcionář ČEZu, kterým je stát, rozhodl, že nebude prodávat přes burzu, tak burza by v tom okamžiku byla zrušená.

V případě, že by ČSSD vyhrála v podzimních předčasných parlamentních volbách, směřovali byste ke zrušení energetické burzy?
To by byla až poslední varianta. Napřed bychom preferovali změnu fixace a severský model širší burzy. Návrat k jinému mechanismu stanovování ceny než na burze by totiž v evropských pravidlech mohla být komplikovaná.


Další podrobnosti
o plánech ČSSD na zlevnění elektřiny
si přečtěte v pondělním vydání deníku


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.