Lidovky.cz

Urban: Chci se radit s nejchytřejšími mozky

Ekonomika

  11:39
„Dovedu si představit, že nastane chvíle, kdy stát bude muset převzít nějakou již privatizovanou firmu a bude ji muset provést soutěskou smrti na klidnou vodu, kde vysvitne sluníčko,“ říká stínový ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN Co říkáte v ČSSD na poslední průzkumy, které úplně vymazaly váš velký náskok před ODS a dokonce jí daly vedení?
My o tom samozřejmě přemýšlíme, žádný jasný závěr ale zatím nemáme. Možná je to důsledek evropských voleb, možná vajíčkové kampaně. Určitě se s tou situací chceme nějak popasovat.

LN Shodili jste vládu a připravili se tak o terč, na který jste mohli leccos házet.
Preference jsou aktuální barometr, ale volby budou na podzim a myslím, že do té doby budeme mít velmi mnoho příležitostí, jak to dohnat.

LN Budete v kampani opakovat sociální témata, s nimiž jste uspěli loni v krajských volbách, ale která vám v těch evropských už nefungovala?
Velmi si přeji, aby kampaň byla srovnávací z hlediska programu a budoucnosti. Hlavním tématem podzimních voleb by mělo být řešení dopadů hospodářské krize. Přichází doba takové chlapské politiky, tedy politiky, která musí být důvěryhodná. Marketingové triky už nebudou zabírat.

LN A když vám na mítinku někdo řekne: Myvíme, že česká ekonomika závisí na vývoji ekonomiky v západní Evropě, že v Německu je špatná situace a že vy s tím nic udělat nemůžete – co odpovíte?
Že to není tak docela pravda. Krizi je samozřejmě třeba řešit na celoevropské úrovni, ale my přece můžeme taky zmírňovat její dopady. Urychlit projekty v dopravní infrastruktuře – dálnice nebo železniční koridory. Taky investice do čističek, ke kterým jsme se zavázali.

LN Osmdesát procent výdajů jsou vázané mandatorní výdaje. Kde chcete peníze na investice brát?
Některé investice stojí vinou předchozích vlád – to jsou hlavně kumulované zisky energetických společností a ty můžeme rychle pustit do ekonomiky. Za druhé musíme urychlit a přesměrovat čerpání evropských fondů. Jestliže v Bruselu na chodníku leží nějakých sto miliard korun ročně, musíme najít způsob, jak je co nejrychleji přepravit sem a tady je efektivně investovat. Zase je to obrovská příležitost pro české firmy. Samozřejmě si dovedu představit i posílení Státního fondu dopravní infrastruktury, že si na to půjčíme u Evropské investiční banky. Omezování investic je cesta do pekel, která by nakonec vedla k ještě hlubším deficitům.

LN Ale vy se příští rok můžete dostat do situace, že budete ministr průmyslu a firmy ve městech, která teď objíždíte, budou řetězově krachovat a vy prostě nebudete mít desítky miliard, abyste je zachránili. Je přece velmi riskantní něco takového slibovat, stát se i díky tomu ministrem a pak ty sliby neumět dodržet.

Já se nebojím, my do těch firem musíme jezdit a hledat řešení. Teď přichází na řadu krizový management – společný s těmi firmami. My asi budeme muset dělat velmi nestandardní věci. Dovedu si představit, že nastane chvíle, kdy stát bude muset převzít nějakou již privatizovanou firmu – nechci být konkrétní – a bude ji muset provést soutěskou smrti na klidnou vodu, kde vysvitne sluníčko. Taková chvíle určitě přijde.

LN A co když těch firem budou desítky? Odkud vezmete prostředky? Nemůžete si brát pořád dluhopisy, situace na trhu s dluhopisy začíná být také tragická.
Pořád lepší než sedět za oknem a dívat se, jak ta potopa ničí jednu fabriku za druhou. Každá vláda má za povinnost pokusit se hledat řešení. Já tu nechci prosazovat za každou cenu jen sociálnědemokratická řešení. Já se chci radit se všemi těmi nejchytřejšími mozky v republice.

LN Váš kolega Bohuslav Sobotka tvrdí, že ambicí ČSSD je držet schodek pod 200 miliard korun. Sociální výdaje, kterých je nejvíc, přitom omezovat nechcete. Chcete přidávat státním zaměstnancům. Pořád netušíme, kde na své nápady vezmete peníze.
Musíme šetřit – a to výrazně – v celé státní správě, a ve všech neefektivních výdajích. Třeba rozpočet armády by se klidně mohl zkrátit o nějakých dvacet miliard korun. Teď není čas na to, aby armáda nakupovala zahraniční transportéry.

LN Není už na vypovězení zakázky na transportéry pozdě?
Proč by bylo? Ale to jsem uvedl jen jako příklad. Jde o to, že rozpočet armády je velmi předimenzovaný.

LN Co supertendr na ekologické sanace firem? Dá se šetřit tady?
Kdyby se supertendr podepsal, což si nemyslím, že se stane, bude to pro státní rozpočet znamenat tak pět až šest miliard výdajů ročně. To není klíčové.

LN Počkejte – jestliže pět šest miliard ročně není klíčových, proč tolik bojujete za šrotovné? Výdaje na něj by byly zhruba poloviční.
Šrotovné ale není primárně určeno pro kupce, nýbrž pro 0automobilový průmysl. Sedmdesát firem v České republice se podílí na výrobě komponentů pro auta. Určitě to přinese záchranu mnoha pracovních míst.

LN Už dnes statistiky o průmyslové výrobě jasně ukazují, že šrotovné má extrémně krátkodobý vliv. Jeho účinek se počítá ne na měsíce, ale na týdny.
Samozřejmě, to já s vámi souhlasím, že to je dočasné opatření. Taky jsme v parlamentu řekli, že je u něj důležité načasování.

LN Ale ve finále byste díky šrotovnému byli schopni udržet lidi v práci tak o dva měsíce déle...
I to stojí za to. I kdybyste měl pravdu – a to si nemyslím –, tak to stojí za to.

LN A vy si myslíte, že se automobilový průmysl zvedne už v roce 2010?
Jo, tak kdybych tohle věděl, tak jsem chytřejší než americký prezident. Já to nevím, ale možná právě proto, že to nevím, je důležité konat a každý den se pokoušet udělat nějaké opatření, které by bylo rozumné.

LN A není od vás nezodpovědné vytáhnout z lidí na nákup auta peníze, které by jim mohly posloužit jako polštář v extrémně nejisté situaci? Sami přece přiznáváte, že další vývoj neumíte odhadnout.
Ale já nechci přemýšlet za lidi, to si musí každý rozmyslet sám.

LN Zpátky ke krocení rozpočtového deficitu. Měl by si stát vybírat dividendu ze zisku ČEZ?
Určitě, v nějaké optimální míře. Současně totiž taky chceme, aby běžely velké projekty, jako je výstavba třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. To už musíme konečně rozseknout a urychlit. Je potřeba udělat rekonstrukci Dukovan a tím jim prodloužit životnost. Energetické firmy musí investovat do čistých technologií – je důležité, aby to dělaly z vlastních zdrojů. Nemůžeme jim všechny peníze sebrat.

LN Když budete sestavovat příští vládu, budete vy osobně nakloněn tomu, aby se víc peněz z ČEZ přivedlo do státního rozpočtu ještě letos?
Ano. Otázkou je, o kolik. Už teď je dividenda něco přes dvacet procent. A myslím, že by mohla být ještě o nějakých deset procent větší, tak třetina, možná ještě víc. Dovedu si představit tak 25 miliard odvod státní kase. Jinak je ale dobré vědět jednu důležitou věc: většina toho zisku je přivezena ze zahraničí, ze zahraničních investic. A to je velký profit pro náš státní rozpočet. Ono se to možná neříká proto, aby se na nás v zahraničí nezlobili, ale návratnost našich investic je rychlejší, než se čekalo. Těch 52 miliard není zisk, který ČEZ vydělal jen na zákaznících v České republice. Co tím chci říct: všechna ta kritika, že ČEZ expanduje v zahraničí, místo aby se staral o domácí problémy, byla lichá.

LN Ekonomicky jsme v mimořádné situaci. Nenastal čas na mimořádné řešení, třeba že by se výjimečně vzal ČEZ zisk celý?
Ta úvaha může mít racionální jádro, ale pořád bych ji porovnával s tím, jak rychle jsme připraveni stavět nové investice. Jestli jsme schopni v příštím roce proinvestovat na třetím a čtvrtém bloku v Temelíně pět miliard, tak ty bych nesebral a nechal bych je tam – a vzal bych jenom tu část, kterou nejsem schopen proinvestovat. Byla by škoda, aby ty peníze ležely jen na bankovních účtech. Pak je lepší zapojit je do státního rozpočtu.

LN ČEZ o potřebě šetřit na mamutí investice v tuzemsku mluví už řadu let, ale neinvestuje.
Neinvestuje proto, že mu v tom bránily předchozí vlády. Jestliže ve vládním prohlášení stálo, že se nesmí rozvíjet jaderná energetika a že v podstatě nemá smysl stavět – tak se nesmíme divit, že ČEZ dělal menší investice. Teď je příležitost k větším investicím, především do jádra. Pokud bych příští koncepci energetického rozvoje podepisoval já, bude v ní stát, že dostavíme třetí a čtvrtý blok v Temelíně a dostavíme Dukovany tak, abychom prodloužili jejich životnost o dvacet let.

LN I když na podzim asi vznikne jaderná vláda, i pokud se rozhodnete dostavět Temelín, stavět se začne za dlouho.
Jasně. Finové se pokoušejí o světový rekord od rozhodnutí postavit jaderný blok do připojení do sítě – říkají: My to celé stihneme za osm let. Já jim fandím, ale to se jim asi nepovede. A v českých poměrech je to ještě mnohem obtížnější, my jsme si do české schvalovací procedury zaseli spoustu přesahů nad evropskou ekologickou legislativu. A za druhé jsou ve světě rozestavěny stovky jaderných bloků, ale firem, které to umějí, je na planetě tak pět nebo šest. A kapacity mají na dlouho vyprodané. Takže i když příští rok rozhodneme o dostavbě Temelína, nebude v síti dřív než za deset let.

LN Přednedávnem jste s Martinem Římanem (poslanec za ODS a bývalý ministr průmyslu a obchodu – pozn. red.) prosadili v parlamentu přílepek a v něm povolenky pro ČEZ, za které by jinak státu zinkasoval desítky miliard. Jak vás to napadlo?
Okolo toho je spousta různých spekulací. Třeba jestli nám to nezadal Martin Roman. Nesmysl. My – a slovem my mám na mysli všechny ministry průmyslu a obchodu bez rozdílu stranické příslušnosti – tohle v hlavě nosíme už dlouho. Protože Evropská unie navrhuje, že po roce 2012 si firmy budou muset nakupovat povolenky, musí na to už teď šetřit peníze. A až si potom v Bruselu začnou ty papírky nakupovat, budou to zřejmě účtovat zákazníkům. My místo toho všem energetickým firmám říkáme: když začnete ze svého investovat do čistých zelených technologií – co jsou zelené technologie, určí ministerstvo životního prostředí –, tak nebudete muset za tu investici určitou část povolenek nakupovat, ale dostanete ji zadarmo.

LN Proč jste přílepek prohnali sněmovnou tak neobvyklým způsobem – tedy bez konzultace s příslušnými ministerstvy a bez projednání ve sněmovních výborech? Vyčítají vám to i někteří politici: Miroslav Kalousek, Martin Bursík...
To se trochu směju. Postoj Miroslava Kalouska je ryze účelový. On ve vládě souhlasil s tím, že vláda má mandát vyjednat investice dopředu a za to poskytne povolenky. Vláda Mirka Topolánka to – se souhlasem Kalouska a Bursíka – v Bruselu vyjednala. Jinak bychom to dělat nemohli.

LN A proč jste normu nepustili do výborů?
No protože by se to nestihlo. Protože parlament předčasně končí a ztratili bychom tři čtvrtě roku na přípravu investic. To by byla velká škoda a velká hloupost. Jinak si myslím, že Kalouskova kritika souvisí s tím, že zelení se asi nedostanou do parlamentu a Kalousek má pocit, že se svou novou stranou uloví nějaké zelené voliče.

LN Kalouskovi přece nemusí jít nutně o zelené námitky, ale o hospodárnost. Oto, že parlament vyvádí ze státního rozpočtu skoro 70 miliard.
Tak paradoxně Miroslav Kalousek, který říká, že stát není nikdy dobrý hospodář, říká: vemte to firmám a dejte to státu.

LN Ale to se vracíme zpátky k mandatorním výdajům. Ty se z něčeho zaplatit musí.
Já nechci, aby se z dividendy ČEZ platily mandatorní výdaje.

LN Kdo konkrétně ten přílepek psal? Sedli jste si tady s panem Římanem ke stolu a napsali to ve dvou?
První verze vznikla na ministerstvu průmyslu a obchodu, byla tam možná už předtím, než jsem tam svého času přišel já.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.