Lidovky.cz

Podnikatelé na Slovensku proklínají Fica. Jeho zákony jim ztěžují život

Ekonomika

  12:01
BRATISLAVA - Firmám na Slovensku se podniká hůře než za předchozí vlády Mikuláše Dzurindy. Alespoň si to myslí největší slovenské organizace zaměstnavatelů, které oslovil deník Sme. Varovné signály ale přicházejí i ze zahraničí.

Slovenský premiér Robert Fico přijel podpořit Jiřího Paroubka s manželkou Petrou i na zahájení volební kampaně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Vláda versus podnikatelé

* Ficova vláda mimo jiné přijala zvýšení minimální mzdy. Společnost Makyta Púchov už v reakci ohlásila, že propustí asi 600 lidí a jedním z důvodů je i tato změna. "Podnikatelé se tomu přizpůsobí a vláda ani lidé se nemohou divit, že budou řady nezaměstnaných růst," řekl Tomáš Malatinský z asociace zaměstnavatelů. 

* Zákon o strategických podnicích, který dává vládě předkupní právo na firmy v konkurzu pobouřil právníky, zahraniční obchodní komory a dokonce i odboráře. Slovenská vláda se totiž může dostat k majetku prakticky jakékoli významné firmy. Skrze daňové úřady a Sociální pojišťovnu může konkurz sama iniciovat. "Je za tím zestátnění a možnost skryté privatizace, tedy posunutí podniku jinému subjektu, a to i cestou klientelismu," řekl Oto Nevický z asociace.

Od současného premiéra Roberta Fica se dnes odvracejí i jeho dřívější zastánci. Například svého času vládě blízká Asociace zaměstnavetelských svazů a sdružení se přesunula na druhou stranu barikády. Z její centrály se ozývají hlasy, které hovoří o klientelismu a korupci ve státní správě, ale i o tom, že Ficův kabinet některými zákony deformuje podnikatelské prostředí.

Při jednání tripartity pak prý slovenská vláda až příliš pozorně naslouchá odborům, ignoruje hlasy zaměstnavatelů a porušuje pravidla sociálního dialogu. "Tenisovou terminologií bychom mohli říct, že často prohráváme 6:0," řekl deníku Sme šéf asociace Tomáš Malatinský.

"Vlivem přijatých legislativních změn je podnikatelské prostředí za této vlády v horším stavu než za minulé, " přidal se ke kritice generální sekretář asociace, která byla dříve na vládní straně, Oto Nevický. Stejný názor ale mají i další významná sdružení, například Republiková unie zaměstnavatelů nebo Podnikatelská aliance Slovenska. "To, že došlo ke zhoršení podnikatelského prostředí je fakt," řekl deníku Sme prezident unie Marián Jusko.

Vlna kritiky za to, že vláda podnikatelům stěžuje život, ale přichází i ze zahraničí. V letošním žebříčku kvality podnikatelské prostředí Světové banky se Slovensko propadlo. Světové ekonomické fórum dokonce tvrdí, že se na Slovensku podniká ve střední Evropě úplně nejhůře. Ve srovnání s Čechy, Maďary a Poláky si ale Slovesko znatelně pohoršilo i v míře korupce mezi veřejnými činiteli. Ukázal to včera zveřejněný průzkum Transparency International. 

Zaměstnavatelé také kritizují vládu za to, že bez jakýchkoli konzultací mění zákony. Asociace zaměstnavetelských svazů a sdružení proto vyzvala vládu, aby zavedla legislativní pravidlo, podle kterého se bude moci každý zákon týkající se podnikatelů měnit jen jednou ročně. "Dnes se klíčové právní předpisy, které se týkají podnikatelského prostředí, mění v průměru pět až desetkrát do roka, což způsobuje právní nejistotu," vysvětluje krok advokát asociace Ondrej Matějka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.