Lidovky.cz

Fischerovi rozbili balíček, Topolánek to sledoval z USA

Ekonomika

  21:59aktualizováno  23:01
PRAHA - Vláda zhodnotí výslednou podobu státního rozpočtu pro příští rok, jak ho schválila sněmovna. Potom se rozhodne, jak bude pokračovat dál, řekl po hlasování premiér Jan Fischer. Šéf ODS na jednání o rozpočtu nebyl, je ve Spojených státech.

Mirek Topolánek na 20.kongresu ODS foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Předsedu ODS spolupráce ČSSD a KSČM při schválení rozpočtu nepřekvapila. "Na dohodě komunistů a postkomunistů jsem nespatřoval nic zásadního," sdělil LN Mirek Topolánek.

Sám šéf ODS, který v září složil poslanecký mandát, při důležitém jednání nebyl ani ve sněmovních kuloárech. Je totiž ve Spojených státech. "Klub ODS se naprosto řídil mými doporučeními. S poslanci jsem byl  navíc v permanentním kontaktu," napsal Topolánek z Washingtonu, kde vystoupil na konferenci k 20. výročí sametové revoluce v mezinárodním centru Woodrowa Wilsona. Svou cestu zakončí setkáním s krajany na Floridě.

Fischer: Lepší než provizorium
Sněmovna ve vládním návrhu přesunula miliardy korun, kabinet byl proti. Skutečnost, že Česká republika má schválený rozpočet, je ale podle Fischera lepší než hospodaření v provizoriu podle letošního hospodářského plánu.

Česko jde do roku 2010 s mnoha palčivými a otevřenými problémy ve veřejných financích, které se daly vládním návrhem rozpočtu zmírnit, uvedl. Rozpočtové provizorium by zemi uvrhlo do nejistoty, dodal.

Více o projednávání rozpočtu

MD: Chybí nám 5 miliard, pocítí to 30 velkých staveb
V České republice se zpozdí či zastaví 30 velkých dopravních staveb. Ohroženo je i čerpání peněz z fondů Evropské unie. Sdělil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka s tím, že už tak velmi napnutý rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) přišel při schvalování rozpočtu o pět miliard korun.

Podle ČSSD a lidovců ale fond může chybějící peníze získat z privatizačních výnosů.

"Ministerstvo je po dnešním hlasování poslanců nuceno škrtat naprosto všude. Zkrácení rozpočtu fondu dopravy se dotkne i nejvýznamnějších dálničních staveb," uvedl Hanzelka.

Zatímco sociální demokracie považuje schválení státního rozpočtu na příští rok za úspěch, pravice se kvůli tomu dostala do sporu. Obě sněmovní pravicové strany, ODS a TOP 09, to sice shodně označily za vítězství populismu, zároveň se ale navzájem obvinily z odpovědnosti za tento krok.

Reakce na schválení rozpočtu

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase musí ODS i vláda udělat závěry z toho, že sněmovna přijala rozpočet s úpravami levice. "V době hospodářské krize je to jednoznačně škodlivý krok. Všechny negativní dopady pocítí občané," řekl Nečas. Schválení rozpočtu zdevastovaného pozměňovacími návrhy převážně z dílny socialistů je pro Českou republiku špatná zpráva, reagovala ODS. Zásahy do rozpočtu, které prosadily ČSSD a KSČM, podle občanských demokratů prohloubí krizi veřejných financí a znamenají vítězství populismu. Podle ODS je "znetvoření" rozpočtu jasným zpochybněním této vlády a práce ministra financí.

ČSSD považuje za úspěch, že má Česká republika rozpočet na příští rok. Podle sociální demokracie přijaté pozměňovací návrhy nijak nezvýší státní dluh.

Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nemohli hlasovat pro rozpočet, protože neobsahoval účinná opatření proti krizi. Pokusili se ho alespoň zmírnit tím, že hlasovali pro pozměňovací návrhy ČSSD.

TOP 09 po schválení rozpočtu řekla, že souhlasí vyjádřením představitelů ODS, že schválení rozpočtu bylo vítězstvím populismu a rozpočtové nekázně. "Tento rozpočet  natolik odporuje našim zásadám a principům, že jsme ho podpořit nemohli. Odpovědnost za něj nesou ti, kteří ho podpořili ať již aktivním souhlasem, nebo neúčastí při hlasování," uvedl místopředseda Miroslav Kalousek. 

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvítal, že sněmovna souhlasila s pozměňovacími návrhy, které lidovci prosazovali. Šlo o peníze na sociální služby a příspěvek zemědělcům. "Důležité pro nás také je, aby v budoucnu byl přijat zákon, který nesníží příjmy matek na mateřské o 23 procent," řekl Svoboda.

Ministr financí Eduard Janota hovořil o zklamání a pocitu marnosti. Pokud budu na postu ministra financí, větší ambice si nedávám, podotkl Janota.

Podle něho nelze za současné politické situace dělat zásadnější změny ve veřejných financích. "Měl jsem přehnanou ambici," uvedl ministr a dodal, že důsledky schváleného rozpočtu už nebude muset řešit.

Fischer v úterý v souvislosti s rozpočtem uvedl, že se demisí nehrozí, ale podává se. Bude prý výsledek analyzovat a s odstupem po debatě ve vládě sdělí stanovisko. Dnes to prakticky zopakoval. Bude se hodnotit výsledek ve vládě, pak se bude rozhodovat, jak dál pokračovat, řekl novinářům.

Případným odchodem z vlády hrozil v případě schválení přesunů peněz v rozpočtu Janota. Po hlasování se k tomu před novináři nevyjádřil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.