Lidovky.cz

Hospodaření státu bude kontrolovat další poslanec, tentokrát z ODS

Ekonomika

  9:27
PRAHA - Sněmovna zvolila do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) poslance ODS Pavla Hrnčíře. Po Karlu Sehořovi (ODS) a Rudolfu Kufovi (ČSSD) je to letos již třetí poslanec, který zamíří do kolegia instituce kontrolující nakládání se státním majetkem a penězi. Loni se stal viceprezidentem úřadu někdejší poslanec ČSSD Miloslav Kala.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hrnčíř od svých kolegů obdržel celkem 133 hlasů. Ve sněmovně působí jako místopředseda klubu ODS a jako místopředseda rozpočtového výboru. Členem kolegia NKÚ se stane až poté, kdy složí slib do rukou předsedy sněmovny.

Pak teprve zanikne jeho poslanecký mandát. Za Hrnčíře by měl podle serveru www.volby.cz do sněmovny nastoupit středoškolský učitel Ivo Kantor z Třince, je prvním na seznamu náhradníků.

Prezident NKÚ František Dohnal nejprve navrhoval poslance ODS Petra Bratského. Ten se ale rozhodl koncem října od kandidatury odstoupit.

Kolegium tvoří 15 členů úřadu s prezidentem a viceprezidentem. Schvaluje plán kontrol, rozpočet úřadu a jeho závěrečný účet.

Budeme kontrolovat kontrolora. Ale kdo bude kontrolovat nás?

Kontrolní úřad se v poslední době dostal do hledáčku poslanců kvůli pochybnostem ohledně jeho hospodárnosti. Část kolegia NKÚ při schvalování loňského hospodaření mimo jiné prosadila usnesení, v němž prezidenta NKÚ Dohnala kritizovala za plýtvání penězi. Úřad podle nich například ruší územní pracoviště a stěhuje je do pronajatých prostor, ale nájemné přitom roste. Dohnal tuto kritiku odmítá.

Dohnal v úterý odmítl poskytnout podklady skupině poslanců, která měla údajné chyby v hospodaření úřadu prověřit. Skupina sice zahájila kontrolu, ale Dohnal s ní nechtěl spolupracovat s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou.

Poslancům vadí také slova, která Dohnal pronesl 9. listopadu v Rádiu Česko. "V Poslanecké sněmovně najdete řadu lidí, kteří jsou určitě uznávanými odborníky v určitých oblastech. Zrovna tak tam najdete lidi, u kterých si myslíte, že by se snad nebyli schopni vůbec uživit, pokud by neseděli v poslaneckých lavicích," prohlásil mimo jiné. Kriticky se vyjádřil také k tomu, jakým způsobem na něj politické strany působí při výběru kandidátů do kolegia úřadu, které pak sněmovna volí.

Za loňský rok NKÚ zkontroloval peníze a majetek státu v objemu téměř 158 miliard korun. V loňském roce uzavřel celkem 36 kontrolních akcí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.