Lidovky.cz

Obrana podepsala dodávku obrněných vozidel za 3,6 miliardy

Ekonomika

  16:17
PRAHA - Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun. Vozidla v několika verzích budou dodána v letech 2010 až 2013. Česko při nákupu kolových obrněnců spolupracuje se Slovenskem, to však kontrakt ještě nepodepsalo.

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV foto: ČTK

O smlouvě se společností Praha-Export podepsané v pátek informovalo ministerstvo obrany až ve středu odpoledne.

"Vozidla určitě potřebujeme, abychom zvýšili bezpečnost vojáků v misích," odůvodnil nákup předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS).

"Lehkých obrněných vozidel je více druhů od různých výrobců. V takovém případě může cenu určit pouze výběrové řízení, které vyhodnotí nejlepší nabídku i z hlediska ceny," kritizoval podpis smlouvy bez výběrového řízení místopředseda výboru Antonín Seďa (ČSSD)

Slovensko stále jedná
Ačkoli ministr obrany Martin Barták již dříve prohlásil, že Češi nakoupí obrněnce společně se Slováky, není situace zatím tak jasná. "Slovensko smlouvu o nákupu zatím neuzavřelo. Jednání dále pokračují," řekl mluvčí bratislavského ministerstva obrany Vladimír Gemela.

Jednatel společnosti Praga-Export Jiří Lojan odmítl stav vyjednávání o smlouvě se SR komentovat. "Ta jednání jsou věcí naší firmy a slovenského ministerstva obrany. Smlouva se nerodí lehce, je to dlouhodobý proces," řekl Lojan.

Jednatel nicméně podotkl, že dodávky vozidel do České republiky by měly začít po vojskových zkouškách, které se uskuteční pravděpodobně v květnu.

Nákup místo šetření
Lehká obrněná vozidla Iveco M65E mají v armádních plánech nahradit část původně požadovaných kolových obrněných transportérů typu Pandur II a doplní počty kolových obrněných vozidel u mechanizovaných brigád české armády. S jejich využíváním počítá i pro potřeby Evropské unie budovaná česko-slovenská jednotka, takzvaná Battlegroup, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany.

Obrněná vozidla

Většina, celkem 72 kusů, dodávaných vozidel bude bojových, vybavených těžkým kulometem, sedm kusů velitelských též s těžkým kulometem a 11 vozidel bude v konfiguraci pro bojovou podporu s kulometem menší ráže.

Těchto 11 zbraňových věží přitom vzniklo v česko-slovenské spolupráci společností firem VOP-26 Šternberk a EVPÚ Nová Dubnica.

S tím Seďa nesouhlasí. "Battlegroup nemá být nasazena," řekl místopředseda branného výboru. "Je otázka, zda má být takový nákup učiněn v nynější době a v takovém množství," dodal Seďa. Podle Vidíma je výběr vozidel a jejich množství věcí ministerstva obrany.

Součástí projektu jsou offsetové programy ve výši 100 procent, z toho 20 procent bude ve formě přímých offsetů určeno na zakázky ve prospěch domácího obranného průmyslu.

Kritici přitom upozorňují na drahé armádní nákupy techniky a vybavení v době hospodářské krize a výrazné vládní snahy šetřit veřejné finance.

Nynější smlouva na dodávku obrněnců neprošla výběrovým řízením, důvodem byla podle dřívějších vyjádření ministra obrany Martina Bartáka snaha o co nejrychlejší dodání potřebné techniky.

Podle informací týdeníku Euro obrana už letos v srpnu uzavřela smlouvu na dodávku tří obrněných vozů Iveco náhradou za stroje zničené při nasazení v Afghánistánu. Čeští vojáci dosud využívali 19 vozidel Iveco, především z zahraničních operacích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.