Lidovky.cz

Řekové ukázali, kam vede vysoké zadlužení. Zemi jim začne řídit Unie

Ekonomika

  15:07
BRUSEL - Řecká vláda sáhne v boji s rostoucím zadlužením země, které zemi přiblížilo bankrotu, i ke škrtům v sociálních dávkách. Vyplývá to z informací internetového serveru Eurointelligence, který přinesl podrobnosti z upravené verze takzvaného programu stability. Ten musejí Řekové odevzdat Evropské komisi. Do země ve středu zamíří delegace Evropské unie.

Nad Řeckem se stahují mračna foto: Shutterstock

Plán, jenž předkládají každoročně země eurozóny, počítá s vyššími rozpočtovými škrty. Zatímco původně vláda chtěla snížit letošní rozpočtový deficit o 3,7 procentního bodu, nově to mají být již čtyři procenta.

Řečtí vládnoucí politici z místní sociální demokracie chtějí ušetřit zhruba jednu miliardu eur (zhruba 26 miliard korun) škrty v sociálních dávkách, které mají činit celkem desetinu jejich objemu. Omezení se údajně nedotknou pouze části dávek pro rodiny. Vzrůst má spotřební daň na alkohol či cigarety, od čehož si vláda slibuje příjem vyšší o zhruba 400 milionů eur (zhruba 10,5 miliardy korun).

Jen tato opatření však ke slibovanému snížení rozpočtového schodku stačit nejspíš nebudou. Řecká vláda v programu stability údajně naznačuje možné snížení platů, protože počítá s revizí mzdové politiky, která by se měla uskutečnit v únoru. Naproti tomu nepředpokládá růst daně z přidané hodnoty.

Není cesta zpět, Řekové budou za rozhazování pykat

Řecko nemá příliš jiných možností, než přijmout velmi tvrdá úsporná opatření, k čemuž jej vyzývají i evropští politici. Delegace Evropské unie, která do země zamíří ve středu, bude složená ze zástupců Evropské komise a Evropské centrální banky. Ti budou chtít podle internetového serveru EUobserver slyšet konkrétní plány na omezení rozpočtových deficitů.

Evropskou komisi i Evropskou centrální banku přitom v uplynulých dnech zneklidnily zprávy, že rozpočtových schodek v loňském roce citelně překročil již tak velmi špatné odhady. Řecký internetový server Ta Nea uvedl, že deficit v roce 2009 by mohl dosáhnout až 14,5 procenta hrubého domácího produktu, přičemž vláda ještě v listopadu hovořila o 12,7 procenta HDP.

V Evropské unii přitom platí pravidlo, že rozpočtový schodek by neměl překročit tři procenta HDP, jinak se země vystavuje citelným sankcím.

Investoři přestali půjčovat, země je krůček od bankrotu

Situací Řecka se bude zabývat také mimořádný summit EU, který na 11. února svolal unijní prezident Herman Van Rompuy. Jednat o ní poté budou i ministři financí eurozóny 15. února.

Do té doby Řecko ještě musí předložit Evropské komisi právě program stability. Pokud by jej Brusel odmítl nebo tvrdě kritizoval, znamenalo by to velmi špatný signál po investory. Ti se přitom od země odklánějí, zejména po nedávném snížení ratingu, který Řecku zkomplikoval cestu k dalším úvěrům.

"S Evropskou komisí úzce spolupracujeme, abychom se vyhnuli případnému odmítnutí programu stability, přičemž takový krok by měl katastrofální důsledky," řekl mluvčí řecké vlády George Petalotis.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.