Lidovky.cz

Strašidelné hospodaření českých lesů. Proč to v Bavorsku funguje?

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Generální ředitel Lesů České republiky Svatopluk Sýkora chce z tohoto obřího státního podniku udělat "solidní firmu". Příliš se mu to nedaří. Porovnáme-li například hospodaření českých státních Lesů s podobným bavorským podnikem, vychází z toho Sýkorův podnik tragicky.

Těžba dřeva foto: ČTK

Podle srovnávací studie, kterou mají LN k dispozici, jsou Bavorské státní lesy (BaySF) výrazně ziskovější než české. Přitom hospodaří na menší ploše a těží téměř poloviční objem dříví. Za svůj loňský účetní rok BaySF vydělaly v přepočtu přes devět set milionů korun. Lesy ČR pak podle informací LN "pouze" kolem sedmi set milionů korun. Z této sumy ovšem přibližně čtyři sta milionů představuje loňský prodej nepotřebných nemovitostí.

Bavoři dosahovali lepších výsledků než státní Lesy ČR i v minulých letech, kdy hospodařili přibližně s třikrát vyšším ziskem i přes výrazně vyšší personální náklady. Velkou část zisku odvádějí i do bavorského rozpočtu. Lesy ČR nepřispěly do státního rozpočtu ani haléř.

Předvolební lesní kartu rozehrávají nyní i sociálnědemokratičtí poslanci. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka prohlásil, že by bylo "dobré, aby ministr zemědělství ustavil skupinu, která by provedla srovnání s Bavorskými státními lesy, našla i jiné příklady velkých lesních společností a podívala se na to, jak hospodaří."
Nabízí se podle něj i srovnání s velkými soukromými lesními podniky v Česku, "... které zřejmě dosahují lepších výsledků než Lesy České republiky," uvedl Sobotka.

Soukromí vlastníci lesů peskují stát za špatné hospodaření už několik let. Šéf Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů František Kučera LN řekl, že u Lesů ČR je výnos z hektaru "pár stokorun, zatímco u našich členů je to výrazně přes dva tisíce korun". Kučerovi se nelíbí ani obří patnáctimiliardové tendry na lesnické práce, které Lesy tento týden vyhlásily. "Výběrová řízení ovládne tři až pět velkých firem. Devadesát procent hmoty, která se ve státním podniku vytěží, získají velké soukromé subjekty, což může zničit malé zpracovatele a malé pily," dodal Kučera.

Lesy vypsaly všechny tendry tak, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžařské firmy samy. Dosud to byla jen polovina, tu druhou prodávaly Lesy ve vlastní režii či přes společnost HLDS, ve které mají poloviční podíl. Mluvčí Lesů Zbyněk Boublík uvedl, že stejný obchodní model panoval v Lesích do roku 2007 bez jakýchkoli dopadů na malé a střední podniky.

Další podrobnosti si přečtěte v pátečním vydání deníku


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.