Lidovky.cz

Paroubek slibuje do patnácti let předehnat Německo

Evropa

  8:30
PRAHA - Velkolepou vizi českého úspěchu představil světu předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zatímco řada ekonomů varuje před osudem Řecka či Maďarska, pod jeho vedením se údajně můžeme probojovat mezi deset nejvyspělejších zemí EU.

Jiří Paroubek foto: ČTK

To by ovšem znamenalo porazit i nesrovnatelně výkonnější Německo, které si na žebříčku nejbohatších států unie drží desátou příčku. "Můžeme učinit odpovědnou změnu, která nás přivede v následujících patnácti letech mezi deset zemí s nejvyšším standardem života v Evropské unii," prohlásil Paroubek na předvolební konferenci své strany, která se konala o víkendu v Teplicích.

Pořadí zemí EU podle HDP na hlavu

Po zohlednění kupní síly, údaje jsou v dolarech

1. Lucembursko 78 723
2. Irsko 39 441
3. Nizozemsko 39 278
4. Rakousko 38 896
5. Dánsko 36 725
6. Švédsko 35 934
7. Belgie 35 683
8. V. Británie 35 165
9. Finsko 34 462
10. Německo 34 219
17. Česko 24 400

Podle většiny ekonomů by však něco takového byl přinejmenším malý zázrak. "Kdyby řekli v první patnáctce, pak je to skutečně možné. V tuto chvíli je to ale pouze kampaňovité heslo," reagoval ekonom a bývalý expert Světové banky Miroslav Zámečník.

Sami sociální demokraté přitom otevřeně přiznávají, že si zdánlivou přehnanost takového prohlášení dobře uvědomují.
"Jestliže společnost nemá ambice a cíle, tak zakrní. Měli jsme velké cíle i v posledních dvaceti letech. Vybudovat tržní ekonomiku, přivést zemi do Evropské unie a do NATO. Když jsme je splnili, jako by jich byl nedostatek. A my jsme přesvědčeni, že by společnost měla mít ambiciózní cíl," komentoval to stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

Odborníci nicméně upozorňují, že něco takového není v moci politiků. "Vliv politiky je velmi, velmi nepřímý," konstatoval Petr Zahradník z České spořitelny. Zároveň však upozornil, že za ideální souhry určitých okolností by se vize sociálních demokratů skutečně mohla naplnit, byť spíše bez jejich přímého přičinění. "Ta teze na první pohled vypadá velice populisticky, na druhou stranu ale krize může zpřetrhat nebo změnit poměry ekonomické vyspělosti v rámci Evropské unie. Za předpokladu, že by se nám dařilo téměř všechno, na co sáhneme, a oběti krize by byly poněkud paralyzovány, si myslím, že to není úplně scestná vize," řekl Zahradník.

V takovém případě by se však Česká republika musela probojovat i přes státy, jako jsou Francie, Španělsko, Itálie, Slovinsko nebo Řecko. V některých případech to sice není nereálné, ekonomika řady dalších zemí ale nejspíš takovým snahám bude klást odpor.

Další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.