Lidovky.cz

Nečas i Paroubek by rádi prodali část společnosti ČEZ

Ekonomika

  13:50
PRAHA - Volební lídři dvou nejsilnějších stran Jiří Paroubek (ČSSD) a Petr Nečas (ODS) se dnes v diskusním pořadu České televize "Otázky Václava Moravce" shodli na možné privatizaci menšinového balíku akcií energetické společnosti ČEZ. U dalších státních podniků se však názory obou politiků na privatizaci různí.

sídlo ČEZ foto: ČTK

"Já si dovedu představit privatizaci takové části, která by udržela majoritní podíl státu v ČEZu," uvedl Nečas. Stát by se podle něho mohl zbavit deseti až 15 procent akcií energetické firmy, nyní státní podíl činí zhruba 70 procent.

Získané prostředky ze všech budoucích privatizací by měla vláda podle Nečase využít výhradně na reformu důchodového systému. "Ten prodej deseti až 15 procent je asi rozumná věc," reagoval Paroubek.

ČEZ loni zvýšil čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. To je nejvyšší zisk v historii společnosti a také nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy. Za rok 2008 vyplácel dividendu 50 korun na akcii, za rok 2009 se očekává mírně vyšší.

S poznámkou "pokud bude ještě co privatizovat" připustil šéf sociální demokracie ještě odprodej Českých aerolinií, které aktuálně potýkají s miliardovými ztrátami.

Další podniky, například Budějovický Budvar nebo Letiště Praha, ale sociální demokraté privatizovat nechtějí. ODS přitom připouští prodej letiště, v minulosti připravovala i prodej Budvaru.

Řeč v pořadu přišla i na tendr na odstranění ekologických škod; cena zakázky se může vyšplhat až na 115 miliard korun. Oba politici se v podstatě shodli, že není vhodné všechny škody likvidovat jednou velkou zakázkou.

Ekologická superzakázka

"My rozhodně nechceme takovouto superzakázku, a když tak za nějakých 40, 50 miliard korun," řekl Paroubek. Podle Nečase by bylo ideální zakázku rozdělit do několika balíčků zhruba po 30 miliardách. "Ale veškeré kroky, které se musejí podniknout, se musejí podniknout tak, aby nevzniklo riziko mezinárodní arbitráže," uvedl lídr ODS.

Ministerstvo financí vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod na konci roku 2008. Nynější ministr financí Eduard Janota několikrát v minulosti zopakoval, že tendr bez hrozby arbitráže zrušit nelze.

Vláda prý má ale možnost nabídky nepřijmout a projekt svým usnesením zrušit bez arbitrážního rizika. Definitivně zřejmě rozhodne až vláda vzešlá z nadcházejících květnových voleb do sněmovny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.