Lidovky.cz

Pomoc pro Řecko se rozpadá. Němec vyzve soud, aby ji zakázal

Ekonomika

  10:54
BERLÍN - Německý ekonom Joachim Starbatty chce, aby německý ústavní soud zakázal pomoc zemí Evropské unie předluženému Řecku. Experti se neshodují na tom, zda má šanci na rychlý úspěch.

Evropa do Řecka nasype 120 miliard eur. foto: Shutterstock

Ekonom, který chtěl zakázat euro v Německu

Starbatty byl před zavedením eura jedním z německých profesorů, kteří se obrátili na německý ústavní soud, aby zakázal zavedení eura v Německu. Ústavní soud jim tehdy nevyhověl. Ale výměnu německé marky za euro podmínil tím, že budou dodržovány podmínky, které si evropské země dohodly při jeho zavedení. Jinak má Německo povinnost z eurozóny odejít. Tyto podmínky jsou dlouhodobě porušovány.

Nicméně podle agentury Bloomberg se i tak na finančních trzích šíří pochybnosti, zda by případná pomoc Řecku skutečně přišla včas. Finančníci si totiž uvědomili, že pomoc Řecku musí ještě schválit parlamenty části zemí platících eurem, které by měly peníze Řecku půjčit.

Za úrok 5 procent to není půjčka, ale pomoc

"Podáme Ústavnímu soudu stížnost na poskytnutí úvěrů od členů eurozóny," řekl včera Starbatty německým novinám Rheinische Post. Podle jeho názoru totiž případná pomoc Řecku odporuje ustanovením o Evropské měnové unii, která zakazuje vzájemnou státní pomoc mezi jednotlivými zeměmi.

Čtěte více:

Starbatty tvrdí, že plán schválený zeměmi eurozóny je de facto státní podporou. Podle plánu sice Řecko v případě nouze získá od ostatních zemí 30 miliard eur "pouze" jako půjčku, ale za pětiprocentní úrok. Přitom úrok, na který by si Řecko mohlo vypůjčit na finančních trzích, je vyšší. Rozdíl mezi úroky Starbatty interpretuje jako státní podporu.

Ať soud rozhodne jakkoli, zpoždění může být pro Řecko vražedné

Podle Martina Trybuse, odborníka na evropské právo z Univerzity v Birminghamu, nemá Starbatty velkou naději na úspěch, protože většina kauz u německého ústavního soudu končí zamítnutím žaloby. Banka Morgan Stanley však ve své zprávě investorům varuje, že soud může minimálně pomoc Řecku zakázat do té doby, než rozhodne, zda je v souladu s německou ústavou. A to může způsobit vážné problémy.

Případná rychlá pomoc Řecku ale není jistá ani bez žaloby u německého soudu. V Německu a Francii budou muset schválit poskytnutí peněz národní parlamenty. To bude nějakou dobu trvat, protože pomoc Řecku není populárním politickým bodem, a je třeba si na ni vypůjčit.

Čtěte více:

Podobné to bude ve většině zemí eurozóny. Například ve Slovinsku. Jak sdělila LN Irena Fenkuljová ze slovinského ministerstva financí, pomoc Řecku nejprve musí schválit vláda i parlament. "Protože jsme už v současné době v deficitu, další potřebné finance budou získány na finančním trhu a zvýší schodek," dodala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.