Lidovky.cz

Guvernér ČNB Tůma překvapivě rezignuje ke konci června na funkci

Ekonomika

  13:09aktualizováno  15:28
PRAHA - Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes překvapivě oznámil, že se k 30. červnu 2010 vzdává svého mandátu. Rezignační dopis předal prezidentu Václavu Klausovi v úterý odpoledne.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma foto: ČTK

Sdělil to mluvčí ČNB Marek Petruš.

"Pro pana prezidenta to bylo překvapení. Nejednalo se o informaci, kterou by očekával, ale řešili jsem to zcela věcně," uvedl Tůma ke schůzi s prezidentem Klausem.

Důvodem rezignace je podle Tůmy mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB. "Věřím tomu, že to může prospět plynulému předání vesla," prohlásil Tůma.

Nestabilita ČNB nehrozí
ČNB je fungující centrální banka a významnější nestabilita z tohoto kroku podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky nevyplývá.

"Nicméně nečekaný odchod guvernéra v době krátce před parlamentními volbami může krátkodobě zvýšit nejistotu a zhoršit vnímání České republiky navenek. Vzhledem k celkem neutrálnímu postoji Tůmy z hlediska přijetí eura a vzhledem k tomu, že guvernéra jmenuje prezident, lze s jeho odchodem očekávat spíše posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu," uvedl Brožka.

Prohlášení guvernéra Zdeňka Tůmy:

"Můj druhý šestiletý mandát končil 12. února 2011. V tento den skončí mandát většiny členů bankovní rady, kromě guvernéra jde o viceguvernéra a další dva členy bankovní rady. Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Kromě toho považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady. Pro mě osobně to také znamená, že mohu o několik měsíců dříve začít přemýšlet o svém dalším profesionálním působení. Ze všech výše uvedených důvodů, a i s ohledem na to, že v současné době Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci, jsem se rozhodl rezignovat k 30.6.2010."

Devizový trh zprávu zatím podle analytika Atlantik FT Petra Sklenáře přešel bez větší reakce a kurz koruny se držel na 25,08 Kč/EUR. "Bez reakce zůstal i dluhopisový a peněžní trh," dodal.

Mandát končí i většině členů rady
Tůma měl původně ve funkci skončit po uplynutí jeho druhého šestiletého mandátu 12. února 2011. V té době skončí mandát většiny členů bankovní rady.

Vedle guvernéra jde o viceguvernéra Miroslava Singera a další dva členy bankovní rady Roberta Holmana a Pavla Řežábka. Dalšími členy sedmičlenné současné bankovní rady je Mojmír Hampl jako viceguvernér a Vladimír Tomšík s Evou Zamrazilovou. Členy bankovní rady jmenuje a odvolává prezident republiky na dobu šesti let.

Podle Tůmy je proto dobře, že jeho nástupce bude moct prezident řešit už nyní. "Napřed se vyřeší nový guvernér a několik dalších měsíců bude prezident řešit další členy bankovní rady," uvedl Tůma.

Podle guvernéra je přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. "I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Kromě toho považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady. Ze všech výše uvedených důvodů, a i s ohledem na to, že v současné době Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci, jsem se rozhodl rezignovat k 30. červnu," uvedl Tůma.

Spekulace o náhradníkovi
Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské lze obratem očekávat spekulace o náhradníkovi. "Větší šanci dávám někomu mimo současnou bankovní radu," uvedla. ČNB může podle ní bez problému fungovat přechodně i bez guvernéra.

Tůma se domnívá, že prezidenti nikdy nebrali v potaz politické aspekty, což přispělo k apolitičnosti centrální banky. "Nedomnívám se, že by tomu tentokrát mělo být jinak. Nevím, proč by prezident měl brát v potaz politické apsekty," míní Tůma.

Tůma byl guvernérem od prosince 2000. V únoru 2005 byl prezidentem republiky potvrzen ve funkci guvernéra na další šestileté funkční období. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance. Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB počátkem roku 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

"Tůma je trhy vnímán velmi pozitivně. Jeho slova mají váhu, jak i ukázala dobře načasovaná slovní intervence proti silné koruně v roce 2008," uvedla Horská.

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Vizitka Zdeňka Tůmy

Datum a místo narození: 19. října 1960, České Budějovice. Vzdělání: vystudoval obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické (1986), absolvoval postgraduální studium v Ekonomickém ústavu ČSAV (1992), má za sebou studijní pobyty ve Velké Británii, Nizozemsku a USA.
Kariéra: po ukončení studia pracoval na VŠE, v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV; v letech 1993-95 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté tři roky hlavním ekonomem Patria Finance; od června 1998 byl půl roku výkonným ředitelem EBRD (zastupoval ČR, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko); od února 1999 působil jako viceguvernér a od 1. prosince 2000 je guvernérem ČNB (znovuzvolen byl v únoru 2005; šestiletý mandát mu měl původně skončit 12. února 2011). Akademické působení: od roku 1990 učil osm let makroekonomii na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK; v letech 2003-2006 byl členem vědecké rady UK, nyní mimo jiné ve správní radě VŠE a ve vědecké radě ČVUT či dozorčí radě Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.
Rodina: je podruhé ženatý, v dubnu 2001 se mu narodila dvojčata Daniel a Alžběta.
Ostatní: - signatář Dřevíčské výzvy, která v březnu 1999 kritizovala nedostatek vymahatelnosti práva v české ekonomice
- jeho jmenování do čela ČNB prezidentem Václavem Havlem vyvolalo v roce 2000 nevoli jak u vládní ČSSD, tak u opoziční ODS v čele s Václavem Klausem, Klaus jej nicméně již jako prezident v roce 2005 ve funkci potvrdil
- v únoru 2008 vláda nominovala Zdeňka Tůmu na prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), tento post ale nezískal
- loni v květnu na zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) uvedl, že přijetí eura za vlastní měnu není všelékem, dovede si prý představit, že si Česká republika ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu
- časopis Global Finance loni v září zařadil Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za rok 2008; Tůma podle měsíčníku reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky a v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby
- loni v listopadu úřad vlády oznámil, že premiér Jan Fischer navrhl Tůmu jako možného kandidáta na českého eurokomisaře; Tůma, který nezískal podporu hlavních politických stran, nabídku později odmítl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.