Lidovky.cz

Brusel útočí na suverenitu zemí EU, chce jim schvalovat rozpočty

Ekonomika

  12:40aktualizováno  17:04
BRUSEL - Evropská komise dnes navrhla, aby státní rozpočty všech členských zemí EU ještě před jejich schvalováním v národních parlamentech na začátku každého roku posuzovala Evropská unie. Pokud by s návrhem souhlasily členské státy EU, unie by měla začít posuzovat rozpočty od začátku příštího roku.

Evropská centrální banka. foto: Shutterstock

"Členské státy by měly profitovat z brzké koordinace na evropské úrovni v době, kdy připravují národní rozpočty a národní reformní programy," uvedla Evropská komise.

Podle ní by posuzování rozpočtů na začátku každého roku ulehčilo i přípravu konvergenčních programů a programů stability, které každý rok předkládají členské státy EU a země eurozóny a nastiňují v nich vývoj rozpočtů a ekonomik v příštích letech.

Komentáře politiků k návrhu EK

Fischer: Stanovisko zaujme, až se s návrhem seznámí.
Nečas: Nedovedu si to představit v praxi.
Kalousek: Je to první krok k cílové stanici Ministerstvo financí Evropské unie. S tím nelze souhlasit.
Svoboda: EU se vyjádřit může, do suverenity ale zasahovat nesmí.
Liška: Zcela určitě je na místě debata.  
Dolejš: Členské země budou svoji suverenitu hájit.
Ministerstvo financí: Bereme to jako námět k diskusi.

Premiér Jan Fischer se k návrhu zatím nevyjádřil. "Premiér se chce s návrhem nejprve seznámit a poté zaujme stanovisko," vzkázal ze Sezimova Ústí, kde se Jan Fischer zúčastnil Setkání osob se zdravotním postižením, jeho mluvčí Roman Prorok.

"Jde o těžko akceptovatelný návrh, nedovedu si jej představit v praxi. Rozpočet je schvalován demokraticky zvoleným parlamentem. Navíc pochybuji, že by měla Evropská komise potřebné znalosti, protože rozpočet je bytostně politický dokument," hodnotí volební lídr ODS Petr Nečas.

S návrhem nesouhlasí ani exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "To je zřetelný první krok k cílové stanici, která by se jmenovala Ministerstvo financí Evropské unie. A s tím prostě nelze souhlasit. Protože to potom skutečně znamená ztrátu zásadní suverenity národního parlamentu rozhodovat o své rozpočtové politice," řekl serveru Lidovky.cz Kalousek.

Dodal, že je pro změnu pravidel a pro ty nejpřísnější šance za to, když se budou porušovat dohodnutá kritéria vyrovnaného hospodaření EU a čitelných veřejných rozpočtů. Nesouhlasí ale s tím, aby se fiskální politika v rámci EU kontrolovala postupným odebíráním pravomocí národních parlamentů.

Čtěte více:

Ministerstvo financí tak razantní není. "Bereme to jako námět k diskusi, zatím nemáme k dispozici detailní ucelený návrh. Je nutno podotknout, že státní rozpočet je plně v kompetenci suverénních vlád a národních parlamentů, takže předpokládáme, že posouzení Evropské komise by muselo mít pouze doporučující charakter," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. MF jinak podle něj obecně podporuje zpřísnění rozpočtových pravidel včetně důrazu na dodržování těch stávajících.

Nedotknutelná suverenita
"Unie se nepochybně může vyjádřit k národním rozpočtům, její vyjádření může být prospěšné, jak ukazuje současný případ Řecka, které falšovalo dokumenty. Nicméně není možné zasahování do suverenity států, rozpočet schvalují poslanci," ohodnotil návrh Evropské komise předseda lidovců Cyril Svoboda.

"Zatím jde jen o návrh, o němž je třeba diskutovat. EU nemůže tu pravomoc vzít národním parlamentům, je ale evidetní, že pokud má být zachováno rozpočtové zdraví uvnitř Unie, je potřeba větší koordinaci. Na místě je ale zcela určitě debata," vyjádřil se k návrhu Evropské komise předseda zelených Ondřej Liška.

"Je třeba přiznat, že EU nedokáže účinně koordinovat fiskální politiku svých členů, proto si zřejmě hledá mechanismus. I po schválení Lisabonské smlouvy je však fiskální politika součástí suverenity každé členské země, proto si ji budou státy hájit," uvažuje Jiří Dolejš z KSČM. "Otázkou je, co si pod pojmem posuzování představit. Zda půjde jen o připomínky, nebo rovnou zásahy,"dodává.

Zní to logicky
Návrh Evropské komise přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zní logicky v situaci, kdy nedostatek fiskální disciplíny některých členských zemí EU přivedl eurozónu na pokraj kolapsu. "Pro Česko a další nové členské země EU by procedurální změna neměla být zásadní, neboť do Bruselu tak jako tak posílají tříletý fiskální výhled v rámci Konvergenčního programu. Co je podstatné, jaké pravomoci vůči národním rozpočtům budou Evropské komisi dány do vínku," uvedl.

Už ne jenom eurozóna
Evropská komise dosud připouštěla, že státní rozpočty by EU mohla posuzovat ještě před jejich hlasováním v národních parlamentech jen v případě eurozóny. Dnešní návrh však počítá se všemi státy unie.

Zatím sice nejde přímo o legislativní návrh, ale pokud by měl celý systém fungovat od začátku příštího roku, musí jej komise připravit velmi brzy. Poté s ním musí souhlasit i všechny členské státy EU, což by mohl být problém. Někteří evropští politici již dali najevo, že by s podobným postupem nesouhlasili.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.