Lidovky.cz

Kalousek: Finance chci vést, jen pokud bude shoda

Ekonomika

  9:57
PRAHA - Nechci být ministrem financí za každou cenu, o postech se navíc nyní nejedná. Těmito slovy se dnes ráno místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ohradil proti tvrzení, že právě obsazení postu ministra financí je největším sporem ve vyjednávání o příštím kabinetu mezi TOP 09 a ODS.

Povolební vyjednávání: zleva Petr Gazdík a Miroslav Kalousek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Kategoricky se ohrazuji proti tomu, že bych usiloval o post ministra financí, pokud by neexistovala politická shoda všech vládních stran," uvedl dnes pro Lidové noviny. "Zároveň popírám, že by se v tuto chvíli jednalo o konkrétních vládních postech," dodal Miroslav Kalousek.

Reagoval tak na dnešní informace Lidových novin, že největší zádrhelem při vyjednávání o nové trojkoalici je post ministra financí, o který projevila zájem ODS i TOP 09. "Je tam
očekávaný spor s topkou o finance. Musí se promyslet různé scénáře, aby to pak v budoucnu nerozkládalo vládu," řekl včera LN člověk z okolí lídra občanských demokratů Petra Nečase.

Jak se jedná o vládě

V rozhovoru pro včerejší Hospodářské noviny Kalousek přitom prohlásil: "Je se přiznávám, ale vůbec na tom netrvám, že bych ministra financí dělal docela rád, protože určitou zkušenost a kompetenci mám. Ale dělal bych to jen za předpokladu, že bych věděl, že je za mnou jasná politická podpora lidí, kteří chtějí hluboké rozpočtové změny."

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

Povolební vyjednávání: zleva Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek popisuje LN průběh vyjednávání a také jaké by měly být první kroky ministerstva financí.

LN: Probíhá o ministerstvo financí již nyní vyjednávací boj? Jak reálné je, abyste se do křesla ministra financí vrátil vy?
Toto je strana 53 ve vyjednávacím scénáři. My jsme ale teprve na straně 4. V této fázi se nebavíme na rovině personálních diskusí.

LN: Jak klíčové je obsazení ministerstva financí pro politické strany?
Klíčová je společná vůle dát věci do pořádku. Když ta vůle nebude, může být ministrem financí génius a jediné, co bude moci udělat, je se oběsit. Naopak když ta vůle bude, tak tam může být velmi průměrný člověk a proslaví se.

LN: Před volbami jste deklaroval, že je nutné provést okamžité škrty ve výdajích. Kdy začnete?
Když slyším výroky některých politiků, jak prosadí reformní návrh rozpočtu ještě na rok 2011, tak se mohu pouze trpce pousmát. Reformní rozpočet na příští rok mohl být pouze tehdy, kdyby bývala odstupující sněmovna schválila Janotův úsporný balíček. Žádná budoucí vláda nemá šanci do 30. září předložit do Sněmovny rozpočet, který by se opíral o novou rozpočtovou legislativu. A bez ní prostě reformní rozpočet schválit nelze. Když slyším Věci veřejné, jak jako krizoví manažeři změní rozpočet do konce září, nemohu říci nic jiného než sancta simplicitas (svatá prostoto).

LN: Znamená to, že nová vláda pouze převezme rozpočet sestavený ministrem Eduardem Janotou?
Vláda do značné míry převezme Janotův návrh. Může v něm upravit některé fakultativní výdaje. To znamená, že sníží mzdové objemy, resp. národní dotační programy.

LN: Na myšlenky o reformním rozpočtu tedy musí budoucí vláda zapomenout?
Nemůžeme počítat s reformním rozpočtem, avšak musíme vyslat jasný signál změny.

LN: Neboli provádět výrazné škrty ve fakultativních výdajích?
Ano. Budeme muset škrtat ve mzdách ve státním sektoru. Zároveň musí vláda ještě tento rok předložit návrh zásadních změn v rozpočtové legislativě tak, aby se rozpočet na rok 2012 již stal reformním.

LN Kolik může vláda prostřednictvím škrtů ve fakultativních výdajích ušetřit?
Jestli se nechceme zesměšnit před celým světem a riskovat snížení ratingu, musíme seškrtat 60 miliard korun.

LN: Takže státní úředníci mohou ještě letos očekávat snížení platů o zhruba 10 procent?
To minimálně. Zásadní změny sice musí spočívat v zavádění systémových změn. Ty ale mají svoji setrvačnost a nelze je spustit ihned. My ale nemáme čas čekat. Proto musíme učinit brutální parametrické změny. 60 miliard ušetřit musíme.

LN: Budou systémové změny obsahovat i zvyšování daní?
Jsem přesvědčen, že strukturální deficit lze zlikvidovat seškrtáním výdajů, aniž bychom přistoupili ke zvyšování daní. Pakliže nenajdeme politickou odvahu omezit výdaje, budeme muset přistoupit ke zvýšení daní.
autor: František Bouc


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.