Lidovky.cz

Připravil Česko o čtvrt miliardy z ruského dluhu, dostal podmínku

Ekonomika

  20:12
PRAHA - Na tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let dnes odsoudil Obvodní soud pro Prahu 1 ruského podnikatele Anatolije Belouse za to, že při deblokaci ruského dluhu připravil stát o více než čtvrt miliardy korun.

Letadlo JAK 48 D

Jeho firma BMC Agro-Industry od Ruska převzala tři letadla JAK 42-D, které měla prodat a Česku z prodeje dát 10,2 milionu dolarů. Letadla sice prodala, ale stát nedostal ani korunu. Informuje o tom server iHNed.cz.

"Pokud by musel do vězení, výrazně by se snížila šance, že stát ještě něco dostane," odůvodnil trest soudce Karel Kudláček. Státní zástupce Radim Daňhel požadoval pro Belouse trest v rozmezí pěti a šesti let a zaplacení několikamilionové pokuty.

Ruský dluh

Kauza začala v roce 2000, kdy se Česko snažilo z Ruska vymoci část jeho dluhu vzniklého za socialismu. Rusko nabídlo tři dopravní letadla, ale vymínilo si, že prostředníkem bude Belousova firma. Stát poté uzavřel s BMC dohodu, že mu za letadla zaplatí 10,2 milionu dolarů. Rusko tak přitom umazalo dluh v pětinásobné výši.

Belous před soudem argumentoval tím, že se svůj dluh snaží uhradit. Se státem loni v září - tedy v době, kdy už před soudem ležela obžaloba - uzavřel dohodu o narovnání s tím, že místo původních 10,2 milionů zaplatí během sedmi let 17 milionů dolarů. První milion měl přijít letos, ale Belous ho nezaplatil, píše iHNed.cz.

Belousova firma letadla převzala a obratem prodala, jenže v účetnictví se neobjevila ani koruna a ani stát nedostal zaplaceno. Ministerstvo financí proto na Belouse podalo trestní oznámení pro poškozování věřitele. Letadla v té době podle znaleckého posudku měla hodnotu 713 milionů korun, pokračuje iHNed.cz.

Lukrativní obchod ze kterého nemělo Česko nic

Belous se podle serveru u soudu hájil tím, že letadla byla v dezolátním stavu a dvě z nich neprodal. Uvedený kupec prý byl jen další prostředník prodeje, na kterého byla letadla převedena jen formálně, aby byl ulehčen další prodej.

Vazby na ČSSD

Belous je také stíhán za stamilionové daňové úniky spolu s Filipem Bušinou, bývalým investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic. V dozorčí radě firmy BMC byl i bývalý místopředseda ČSSD Karel Machovec, který se ale hájí, že ve firmě působil jen okrajově v projektu na dovoz zemědělských technologií do Ruska, jednání o ruském dluhu ho nezajímala a brzy z firmy odešel.

"Mohl pak silněji vystupovat, když nebyl jen zprostředkovatel, ale vlastník," uvedl Belousův obhájce Zdeněk Kubica. Toto vysvětlení ale soudce neuznal. "Ta letadla létala dál v Moldávii či Íránu, aniž by Česká republika jako oprávněná osoba z toho cokoliv měla," řekl Kudláček.

Belousův advokát navíc uvádí, že z prodeje třetího letadla nabízela BMC ministerstvu financí 5,8 milionu dolarů, to je ale odmítlo a chtělo se soudit. "Nebyly to hotové peníze, ale jen garance nějaké ruské banky. Kdyby chtěli platit, tak číslo účtu znali," odmítá to Daňhel.

Šance na zaplacení jsou malé

Soudce Kudláček navíc Belousovi neuložil ani zákaz činnosti, tedy působit jako statutární zástupce firmy, jak je v podobných případech běžné.

Zdůvodnil to podobně jako podmíněný trest - probíhajícími dohodami o narovnání. "Sice ve funkci předsedy představenstva BMC jednoznačně selhal, ale zákaz činnosti by opět mohl vést k tomu, že by byla snížena vymahatelnost nároku České republiky," uvedl podle iHNed.cz.

Státní zástupce Daňhel ale příliš nevěří, že by stát z BMC něco vymohl. "Těch možností na zaplacení bylo dost," říká s tím, že veškeré návrhy ze strany BMC na nová jednání jsou podle něj účelové a snaží se oddálit zaplacení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.