Lidovky.cz

Koalice chce opět pustit k zakázkám firmy s nejasnou strukturou

Ekonomika

  16:02
PRAHA - Akciové společnosti s anonymními akciemi na doručitele by mohly mít opět přístup k veřejným zakázkám. Příslušnou novelu zákona o veřejných zakázkách, která to má umožnit, by měli poslanci projednat na mimořádné schůzi sněmovny 7. září. O její svolání požádají poslanci koaličních stran, tedy ODS, VV a TOP 09. ČTK to dnes řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Karel Schwarzenberg , Petr Nečas a Radek John podepisují koaliční smlouvu foto: ČTK

Problém způsobila novela zákona z letošního jara. Ta stanovila jako podmínku, že akciové společnosti, které se ucházejí o zakázku, smějí mít akcie pouze na jméno a musí předložit seznam akcionářů. Změna má platit od 15. září. Tím se ale z účasti vyloučily společnosti, které mají vydány akcie na doručitele, resp. majitele, bez ohledu na to, jestli jsou jejich vlastníci známi, či nikoliv.

Čtěte více:

To ale vyvolalo nesouhlas velkých firem, které se proti této změně začaly bouřit; šlo například o ČEZ nebo Komerční banku. Telekomunikační firma Telefónica O2 už kvůli tomu svolala mimořádnou valnou hromadu, kde chce změnit formu akcie na jméno. Právě dnes o této změně rozhodují akcionáři firmy ČD Telematika.

Koalice: je potřeba urychlená změna

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) začátkem srpna navrhl urychleně připravit novelu zákona o veřejných zakázkách, která zruší pasáže znemožňující účast akciovým společnostem s akciemi na majitele. Předloha se stejným cílem dorazila do sněmovny jen o několik dní později a předložily ji poslankyně Věcí veřejných Karolína Peake a Kateřina Klasnová.

Koaliční vláda s jejich návrhem souhlasila. Poslankyně poukazují na to, že zákaz účastí firem s akciemi na majitele znamená vysokou míru rizika.

Navrhují také, aby ostatní druhy obchodních společností nemusely předkládat seznam společníků. "Nejzásadnější riziko je žaloba ze strany Evropské komise, neboť znemožněním účasti v zadávacích řízení znamená i diskriminační vyloučení takových společností, které vznikly podle platného práva některého z členských států EU a budou vyloučeny z veřejných zakázek z důvodů, které tedy nemají oporu v ustanovení evropských zadávacích směrnic," uvádějí v důvodově zprávě.

Sociální demokraté: Je to problém ODS

ČSSD zatím neví, zda návrh podpoří. "Zatím je předčasné před jednáním poslaneckého klubu (ČSSD) hovořit o tom, zda podpoříme návrh koalice," řekl ČTK poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Podle něj je hlavně věcí ODS, aby napravila chyby, které před volbami způsobila.

Tejc je spolu s dalšími stranickými kolegy podepsán pod návrhem zákona zakazujícího listinné akcie na majitele. Jejich zrušení má zprůhlednit vlastnickou strukturu a pomoci v boji s korupcí. Bylo by jasné, kdo stojí za firmami ucházejícími se o veřejné zakázky. Tejc podle svých slov trvá na tom, že tento krok je jediný, který může situaci zlepšit, i když ji zcela nevyřeší.

Zákaz ucházet se o zakázky pro firmy s neznámými vlastníky má podle Tejce dva nedostatky. Prvním z nich je, že může být v rozporu s evropským právem a listinou práv a svobod. Druhým nedostatkem je riziko, že zákaz je možné obejít. Zakázku by vyhrála firma s jasným vlastníkem, ale přenechala by ji subdodavatelské firmě, u níž by už nebylo jasné, kdo ji vlastní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.