Lidovky.cz

Premiér představil reformu penzí, lidem pod 40 hrozí v důchodu bída

Ekonomika

  14:44
PRAHA - Penzijní reforma musí dodržovat základní mezigenerační soudržnost, být odolná proti demografickému vývoji, finančně udržitelná a spravedlivější než současný systém. Kromě toho se musí důchodový systém stát nezávislejším na rozhodování politiků. Takové jsou hlavní cíle chystané penzijní reformy. Na mezinárodní fóru Zlaté koruny je představil premiér Petr Nečas (ODS).

Předseda vlády Petr Nečas foto: ČTK

Špidla: Náklady na penzijní reformu dosáhnou 1,3 bilionu korun

Vladimír Špidla

Náklady na penzijní reformu si v ČR vyžádají 1,3 bilionu korun, odhadl na dnešním mezinárodním fóru Zlaté koruny bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD). Období transformace podle něj bude
trvat 20 až 30 let.

"Je to ovšem pouze odhad," řekl ČTK Špidla. Největší část nákladů podle něho vznikne, pokud se například ze  současných povinných odvodů na sociální pojištění odvedou čtyři procenta na individuální účet a zůstane současný počet důchodců. Takzvaný průběhový, neboli státní pilíř tedy bude třeba
dofinancovat.

Mezigenerační soudržnost je přitom podle něj nutné udržet nejenom v prvním, státním pilíři důchodového systému, ale i ve všech ostatních. Tedy i fondových.

Pokud jde o demografický vývoj, hrozí podle Nečase, že v roce 2030 v ČR bude jedna třetina lidí starších 60 let. V roce 2050 bude jeden milion lidí starších 80 let. "Proto mluvím o nejzávažnější výzvě, které čelí tato země," řekl Nečas.

Vzhledem k demografickému vývoji proto podle něj bude muset být systém založen osobní. Jako jiné možnosti už zbývají Česku pouze skokové zvýšení důchodového věku k 70 letům, zvýšení odvodů na sociální pojištění nebo přijetí koncepce, že důchod je pouze dávkou chránící před chudobou, uvedl Nečas.

Je podle něj nutné, aby v budoucnosti byl systém spravedlivější než dnes a bral ohled nejenom na zabezpečení důchodců, ale i na to, kolik předtím přispívali na pojistném. K tomu koneckonců vede i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu. Nebýt tohoto rozhodnutí, dovedl by si prý Nečas představit, že by se princip ekvivalence přenesl do jiných pilířů důchodového systému než do státního průběžného. Nyní však bude muset být i v průběžném pilíři.

Reforma českého penzijního systému

Vládní koalice před časem uvedla, že se při přípravě penzijní reformy hodlá opírat o závěry tzv. druhé Bezděkovy komise. Jako poradní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí letos v červnu představila dvě varianty důchodové reformy.

V obou navrhla snížení pojistného z 28 procent superhrubé mzdy na 23 procent. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb.

V první variantě by člověk musel odvádět z 23 procent tři procentní body na individuální penzijní účet. Ve druhé variantě by všech 23 procent odváděl do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. Individuální penzijní účty by v obou variantách investičně spravovaly nestátní penzijní fondy.


Důchodová reforma je podle Nečase nutností, neboť jinak hrozí, že by generace dnešních čtyřicátníků a mladších lidí byla v důchodu ohrožena životem na hranici chudoby. Připustil přitom možnost odvodu části pojistného z průběhového pilíře do fondových. To znamená, že by si lidé mohli přenést část pojistného odváděného na důchod na individuální účty například ve fondech.

Důchodová reforma si podle Nečase vyžádá náklady v řádech desítek miliard korun ročně. V následné panelové diskusi připustil, že Česká republika je zatím nemá.

Drábek: Podrobnosti k reformě důchodů budou známy na přelomu roku

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír DrábekPodle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by mělo být na přelomu roku známo, jak široká politická shoda bude pro provedení důchodové reformy a jaké budou v následujících měsících kroky k přípravě konkrétních legislativních návrhů. Cílem, kdy by měla být důchodová reforma připravena, je podle něj i nadále 1. leden 2012.

"Ale neberme to tak, že je to jednokroková záležitost," upozornil Drábek. Realizace reformy je podle něj dlouhodobá záležitost.
Vytvoření kapitálového pilíře není záležitost, která se dá udělat z měsíce na měsíc, uvedl Drábek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.