Lidovky.cz

Euroskeptici Singer a Klaus si notovali na Hradě, odmítají regulaci v EU

Ekonomika

  12:25
PRAHA - Guvernér České národní banky Miroslav Singer a prezident Václav Klaus se shodují, že prohlubování regulace finančního sektoru na úrovni celé EU a vznik nových regulačních orgánů není správnou reakcí na krizi a dokonce může způsobit i problémy tuzemskému finančnímu sektoru. Singer to řekl novinářům po dnešním setkání s prezidentem na Pražském hradu.

Miroslav Singer byl Václavem Klausem jmenován novým guvernérem ČNB. foto: ČTK

"Nejsem příliš potěšen přesunem pravomocí do různých panevropských agentur, které ještě ani nevznikly a u kterých ani není jasné, jak budou personálně obsazené. A na tom se s panem prezidentem shodujeme," uvedl Singer.

První setkání

Singer se setkal s Klausem oficiálně poprvé od svého jmenování guvernérem ČNB letos v červnu. Od července pak Singer nahradil ve funkci Zdeňka Tůmu.

Zároveň upozornil, že je nutné kroky vedoucí k zvýšené regulaci sledovat. "Je třeba si stále hlídat detaily, abychom nezjistili, že ten náš stabilní a důvěrudodávající finanční sektor má najednou problémy, protože je nevhodně regulován nebo dochází k nevhodným rozhodnutím, za které neneseme zodpovědnost," dodal.

Česká národní banka odmítá dlouhodobě rostoucí pravomoc orgánů EU dohlížejících na fungování finančního trhu. Současné plány EU berou podle ČNB národním dohledovým orgánům pravomoci, ale odpovědnost za fungování trhu jim ponechávají stejnou. Novou podobu finančního dohledu v Evropské unii v druhé půlce září definitivně schválil Evropský parlament.

Základ dnes definitivně schválené podoby unijního finančního dohledu, která by měla začít fungovat již od počátku příštího roku, mají tvořit čtyři nové instituce. Tři z nich budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy.

Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech EU pro celou unijní ekonomiku.

Česku od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů. Nakonec ale s reformou dohledu souhlasilo, protože v odporu vůči ní zůstalo osamocené a nemělo šanci schválení návrhu zabránit.

Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.