Lidovky.cz

EU hrozí ostuda, nenašla peníze na první termojaderný reaktor

Ekonomika

  10:27
BRUSEL/PRAHA - Termonukleární fúze může být neomezeným a ekologicky přijatelným zdrojem energie ve vzdálené budoucnosti. První projekt, který chtěl napodobit procesy probíhající v nitru hvězd, se vinou finanční tísně opožďuje.

Reaktor ITER foto: Reprofoto

Členské státy Evropské unie odmítly s ohledem na své rozpočtové deficity navýšení unijních výdajů o šest procent, které prosazovala Evropská komise. Také Unie musela škrtat. Europoslanci našli zbytný výdaj, kterým je 1,4 miliardy eur na financování prvního termonukleárního reaktoru ITER.

Zástupci členských zemí navrhovali získat částku 1,4 miliardy eur, tedy přes 35 miliard korun, na reaktor díky ořezání jiných kapitol rozpočtu. Tyto plány však v minulém týdnu narazily na odpor europoslanců. Realizace jednoho z nejambicióznějších evropských výzkumných projektů se tak dále komplikuje.

"Komise dá návrh na rozpočtové řešení umožňující financování reaktoru ITER v příštím roce," uvedl pro BBC mluvčí unijního ředitelství pro výzkum Michel Claessens.

Výstavba zařízení ITER v jihofrancouzském výzkumném centru Cadarache začala před dvěma lety. Původní odhad zněl, že realizace zabere deset let a vyjde na pět miliard eur. Nyní se mluví o nákladech ve výši až 15 miliard eur.

Problémem pro Evropu může být i ztráta prestiže ve světě. Evropská unie totiž není jediným účastníkem projektu ITER. Celkem 55 procent nákladů financují další partneři výzkumného reaktoru, kterými jsou Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.