Lidovky.cz

V solární arbitráži má šanci uspět 34 magnátů. Vyjde to na dvě miliardy

Ekonomika

  9:54
PRAHA - Zahraniční investor, který vložil první peníze do odkupu nebo výstavby solární elektrárny nejpozději v září 2009. Tak lze podle právníků stručně popsat firmu, která má velkou šanci vyhrát případnou arbitráž proti České republice.
Arbitráž.

Arbitráž. foto: Shutterstock

Požadovat náhradu za změnu pravidel během hry k horšímu umožňují smlouvy o ochraně investic, které Česko uzavřelo se zhruba 80 státy. "Arbitrážní soud bude posuzovat, zda nedošlo ke zhoršení pozice investora nepředvídatelným způsobem," tvrdí právník Lukáš Nývlt, partner advokátní kanceláře NH Partners. Ta nyní připravuje podání návrhu na zahájení arbitráže pro zhruba desítku klientů.

Čtěte více:

Podle informací Lidových novin mají šanci uspět zahraniční majitelé 34 velkých solárních elektráren odkoupených nebo postavených během roku 2009. Změny v legislativě způsobily pokles tržní hodnoty těchto 34 elektráren až o dvě miliardy korun. Právě na dvě miliardy korun lze odhadnout dopad prohraných arbitráží na státní rozpočet, další náklady stát zaplatí za služby právníků.

Konec září roku 2009 není zvolen náhodně. Právě tehdy se objevily v médiích první zprávy, že stát omezí výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren. Kdo vložil peníze do solárního byznysu v Česku až po tomto datu, vystavil se riziku ohrožení svého majetku. A k riskujícím spekulantům již mezivládní smlouvy o ochraně investic nejsou tak vstřícné.

Další skupinu investorů, zahrnující mimo jiné společnosti Mid Europa Partners, REN Power CZ a Photon Energy, zastupuje advokátní kancelář Glatzova & Co. "Momentálně připravujeme kroky k zahájení mezinárodní investiční arbitráže proti České republice. Důvodem je porušení garancí z dvoustranných smluv o ochraně investic, které ČR uzavřela s domovskými státy těchto investorů, a garancí stanovených dohodou o Energetické chartě," uvedla partnerka této právní firmy Vladimíra Glatzová.

Podle Glatzové mají šanci i zahraniční firmy, které dokončily svůj projekt v roce 2010. "Rozhodně to není tak černobílé, aby se dalo říci: kdo investoval v roce 2009, arbitráž vyhraje, a kdo loni, je bez šance," uvedla pro LN.

Solární arbitráž

Arbitráž je složitý proces. Pro právníky to znamená sepsat desítky až stovky stran s důkazy o poškození práv klienta. Samotné žalobě též musí předcházet pokus o řešení sporu "po dobrém", tedy jednáním se zástupci Ministerstva financí. "Naši klienti většinou vyzvou stát k jednání a budou čekat na rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl Nývlt.

Ústavní stížnost nyní leží v Senátu a čeká na podpis nejméně 17 zákonodárců. "Podpis přislíbilo celkem 22 senátorů, hlavně sociálních demokratů a lidovců. Problém je v tom, že nikdo zatím nenašel odvahu podepsat se jako první," zmínil Nývlt. Právě na prvního z podepsaných se soustředí pozornost médií i kritika spolustraníků.

Podle informací Lidových novin se však objevil ještě jeden důvod, proč se senátoři do podpisu pod ústavní stížnost právě neženou. O jejich přízeň se totiž ucházejí dva různé návrhy. První sepsala advokátní kancelář NH Partners, druhý chce Senátu předat právník Jan Kalvoda.

Kromě ztrát firem a osob, které investovaly do slunečních elektráren, NH Partners upozorňují také na neobvykle rychlý způsob přijetí novely zákona a na rozpory s energetickou politikou Evropské unie. Podaří-li se nashromáždit podpisy aspoň 17 senátorů, Glatzová i Nývlt věří, že Ústavní soud rozhodne ve prospěch majitelů solárních elektráren.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.