Lidovky.cz

Vídeň zabavila obrazy vypůjčené z Česka. Kvůli sporu s Diag Human

Ekonomika

  14:38aktualizováno  15:54
VÍDEŇ - Vídeňský soud na návrh společnosti Diag Human provedl exekuci tří obrazů zapůjčených Českou republikou na výstavu v rakouské metropoli. Sdělil to právní zástupce firmy Jan Kalvoda a potvrdil kurátor vídeňské galerie Belvedere. Společnost souhlasila s pokračováním expozice až do 29. května. Poté budou umělecká díla převezena do depozitního skladu soudu ve Vídni.

Emil Filla, Dvě ženy, 1913 foto: Moravská galerie v Brně

O rozhodnutí informoval jako první týdeník Ekonom. Firma Diag Human tak přenesla svůj dlouholetý spor s Českou republikou do Rakouska. Plyne to ze šestistránkové rozhodnutí Okresního soudu Vídeň vnitřní město."Česká republika má nyní čtyři týdny na podání námitek," řekl týdeníku  Kalvoda.

Stejným způsobem zabavili v minulých dnech Rakušané i lokomotivu společnosti Škoda, tentokrát kvůli soudnímu sporu se společností Bombardier.

Čtěte více:

Exekuce se týká obrazu malíře Emila Filly "Dvě ženy", obrazu Vincence Beneše  "Tanečnice" a bronzové plastiky sochaře Otto Gutfreunda "Objetí!", které jsou v majetku českého státu, a do Vídně je na výstavu "Dynamika - kubismus, futurismus, kinetismus" zapůjčila Moravská galerie v Brně.

O exekuci – na základě aplikace takzvané Newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů – už vídeňský soud rozhodl 18. května. Výkon exekuce předepsal na dnešek, úterý 24. 5. ve 14.30.

Za stát na nový vývoj v kauze reagoval právní poradce ministerstva zdravotnictví Tomáš Sokol. "Je to překvapivé. Ale pokud Diag Human vyvolal v zahraničí dojem, že věc je skončena a nález právoplatný, soud může návrhu na exekuci vyhovět. A bude na aktivitě České republiky dokázat, že to tak není," říká Sokol.

Zvrat v patnáct let trvajícím sporu o náhradu škodu za překažený obchod s krevní plazmou se opírá o aplikaci Newyorské úmluvy. Tato mezinárodní smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy, kterých je dnes 142.

Zásadní je ovšem jedna podmínka – arbitráž musí být již uzavřená a platná. A právě o to nyní před soudem ve Vídni půjde. Diag Human se bude snažit prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který nařídil státu zaplatit firmě náhradu škody 8,9 miliard korun, již nabyl právní moci, protože se stát odvolal právně neplatně. Česká republika bude dokazovat opak.

Pokud uspěje firma Čechošvýcara Josefa Štávy, bude Česká republika na základě mezinárodní smlouvy a výsledku arbitráže povinna zaplatit více než deset miliard korun, které si nyní Diag Human včetně úroků a penále nárokuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.