Lidovky.cz

Praha tratila stamiliony. Města se bojí investovat

Ekonomika

  20:13
PRAHA - Aféra Key Investments prohloubila nedůvěru radnic k rizikovějším investicím. Selhání této investiční společnosti při správě peněz několika pražských městských částí může negativně ovlivnit i hospodaření jiných měst a obcí v Česku.

Očekávané stamilionové ztráty, které svými rizikovými investicemi Key Investments způsobila několika pražským radnicím, totiž mohou odradit ostatní města od nakupování dluhopisů. Ty přitom obvykle vynášejí výrazně více než peníze uložené na bankovních účtech.

Podle průzkumu Lidových novin většina velkých měst ukládá své peníze na účty u bank, a i když mají volné peníze, zdráhají se je investovat do dluhopisů a ostatních cenných papírů.

INFOGRAFIKA


"Spolupracujeme výhradně s bankami. Využíváme pěti bank a podle vývoje úrokových sazeb peníze přemisťujeme. Sice máme nižší výnosy, ale také nižší riziko, že o peníze přijdeme," přiznává Kamil Kastner, vedoucí ekonomického oddělení magistrátu v Karlových Varech.

Obezřetnost vůči dluhopisům, která se vlivem selhání Key Investments prohloubí, potvrzují i zástupci dalších měst. "Dluhopisů jsme měli málo, ale nyní je trh nestabilní, a proto je nemáme," uvedla radní Eva Hajerová z českobudějovického magistrátu.

OTÁZKA LN

Jak by podle vás měly samosprávy optimálně nakládat se svými volnými financemi? Do čeho by měly investovat?

Petr Bartoň - ekonom, VŠE
Tady snad o investování nemůže být ani řeč. Spřátelená firma nabídla Kocourkovským, že jim naše peníze z daní (a poplatků za psy) uloží do projektů tak skvělých, že se tyto podnikatelské plány raději neodvážily ani na burzu. Tam by si totiž jejich papíry nikdo nekoupil - ale úřední razítko koupí cokoli. No a nyní jsou samozřejmě neprodejné. Chtějí-li opravdu investovat, tak tam, kam investují všichni opatrní a zodpovědní: na burzu, do ověřených "blue chip companies", protože tam se při problémech dá z vlaku vystoupit ještě předtím, než vjede do tunelu.

Michal Petrman - vedoucí partner Deloitte
Municipality by měly mít hlavně finanční strategii a minimálně střednědobý rozpočtový výhled, aby byly schopné plánovat, kdy budou mít přebytky hotovosti a kdy naopak potřebu financovat své potřeby. Toto většinou v praxi chybí. Investovat by měly spíš do bezpečných a dobře likvidních finančních nástrojů (státní a kvalitní korporátní dluhopisy a podobné produkty). Zde platí obecné pravidlo, že vysoký výnos znamená vysoké riziko a města a obce nemají kvalifikaci na investování do riskantnějších produktů.

Jaromír Jech - výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR
V první řadě by měli zastupitelé být obezřetní. Ale ani Key Investments nevypadal v době, kdy tam radnice ukládaly peníze, nijak rizikově. Doporučujeme rozložit portfolio, hlídat si rating společností a hlavně používat selský rozum. To znamená neprodávat obecní pozemky, abych pak peníze investoval do nějakých akcií, kvůli nejistému zisku.

Jan Nevyhoštěný

Opatrnost panuje i na pražském magistrátu. "Město v současné době neuvažuje o investování prostřednictvím dluhopisů, a to s ohledem na dlouhou dobu splatnosti takovéto investice, nízkou výnosnost státních dluhopisů a obtížně kvantifikovatelné riziko u ostatních dluhopisů," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Analytik: Města musí zvýšit finanční gramotnost
Taková opatrnost ale není vždy na místě, upozorňují analytici. Zejména v době, kdy města bojují o každou korunu, by mohly efektivní investice jejich rozpočty posílit. Vyhýbáním se investicím do dluhopisů se města zbavují možnosti vylepšit si hospodaření, upozorňuje Jan Procházka, analytik z makléřské společnosti Cyrrus.

"Ukládat peníze pouze na účtech nedává smysl. Města budou muset zvyšovat svoji finanční gramotnost a učit se zacházet s finančními instrumenty. Spoléhat jen na evropské dotace je chybné. Města budou muset fungovat ekonomicky," tvrdí Procházka.

Nedůvěru měst a obcí v kapitálový trh potvrzují i bankéři. "Municipalit, které mají vlastní investiční portfolia, je menšina, řádově jednotky procent," říká Jan Parýzek, ředitel odboru produkty a projekty veřejných financí České spořitelny.

Radnice chtějí lepší úroky
Případy, kdy radnice či magistrátní úřady svěří volné peníze nikoliv velkým bankám, ale investičním zprostředkovatelům typu Key Investments, nejsou obvyklé. Města se spíše snaží vyjednat u bank výhodnější úročení vkladů i na běžných účtech. A banky jim vycházejí vstříc. "Již před koncem loňského roku jsme zavedli nové možnosti úročení netermínovaných depozit," uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Když už se města k investicím do dluhopisů odhodlají, nakupují převážně české státní dluhopisy, uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Některá města investují i do dluhopisů velkých korporací, řekl Parýzek.

Aféra Key Investments dále zvýší ostražitost magistrátních úředníků. Potvrzuje to vedoucí ekonomického odboru na královéhradeckém magistrátu Jindřich Frydrych. "Zcela tyto investice zavrhnout kvůli selhání jednoho obchodníka by ale byla chyba," řekl Frydrych.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.