Lidovky.cz

Češi dnes přestávají pracovat na stát

Ekonomika

  16:09
PRAHA - Dnešek je dnem, kdy občané Česka mohou slavit pomyslné osvobození od placení státu – den daňové svobody. Přestože můžeme takovým Kypřanům s jejich 13. březnem jen tiše závidět, stále na tom nejsme tak zle jako Belgičané, kteří si daňové svobody užijí až po 4. srpnu. Daně v Evropské unii obecně rostou a podle toho se tento pomyslný milník odsouvá stále hlouběji do letních měsíců.

Silvestrovská oslava na Staroměstském náměstí. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Vyplývá to z celoevropská studie, kterou dnes v Česku ve spolupráci s pařížskou organizací Institut économique Molinari (IEM) zveřejnila bruselská nadace New Direction - The Foundation for European Reform. Studie srovnává daňové odvody ve všech 27 zemích EU.

Den daňové svobody 2011 v jednotlivých zemích EU

Kypr 13. března Finsko 12. června
Malta 16. dubna Slovensko 15. června
Irsko 10. května Nizozemsko 17. června
Lucembursko 17. května Litva 19. června
Velká Británie 17. května Lotyšsko 22. června
Bulharsko 18. května Itálie 1. července
Španělsko 19. května Rumunsko 1. července
Portugalsko 29. května Švédsko 10. července
Slovinsko 3. června Německo 11. července
Polsko 7. června Rakousko 23. července
Dánsko 7. června Francie 26. července
Česko 10. června Maďarsko 29. července
Estonsko 11. června Belgie 4. srpna
Řecko 12. června

Pro Českou republiku připadá den daňové svobody na 10. června, což zemi řadí na 12. příčku v Unii. Z okolních zemí je na tom lépe pouze Polsko. Studie, na jejíž publikaci se v Česku podílelo Centrum pro studium demokracie a kultury a Liberálně-konzervativní akademie CERVO vypočítává, jak velký podíl svého platu odevzdává typický zaměstnanec státu na svých daních.

Daně stále rostou
Srovnáním výsledků z předchozích let výzkumníci zjistili, že daně v Evropě rostou. Průměrná úroveň zdanění v EU se oproti roku 2010 zvýšila zhruba o 0,25 %, což je hlavně důsledek vzrůstu DPH ve 13 členských státech. Zavedení rovné daně vedlo například v Maďarsku o zkrácení doby práce pro stát o 9 dní.

Navzdory tomu však mají obecně státy s rovnou daní vyšší daně (průměrně 46,4%), než státy s progresivním zdaněním (průměrně 43,3%). Celkem 42,8 % odvodu daně představuje sociální pojištění. Na rozdíl od hrubé mzdy o této částce mnoho zaměstnanců v členských státech EU často neví.

Stát si bere více než polovinu
"Situace je znepokojivá. Šest z 27 států EU bere svým občanům více než polovinu toho, co si typický pracovník vydělá a to prostřednictvím sociálních příspěvků, daně z příjmu a přidané hodnoty. Paradoxní je, že navzdory už dříve vysokému daňovému zatížení, rozpočtové schodky nadále v Evropě rostou rychlostí jako nikdy předtím," říká spoluautorka studie a ředitelka IEM Cécile Philippe

Druhý spoluautor, James Rogers, k použité metodice poznamenal: "Řada výzkumných institutů v Evropě odvádí výbornou práci při vypočítávání dne daňové svobody pro jejich zemi. Vzhledem k rozdílným metodikám je ale velice složité porovnávat tyto výpočty v celoevropském měřítku. To, že jsme uplatnili jeden vzorec na všechny členské státy, nám umožňuje porovnávat ‘jablka s jablkami‘ a tím získat unikátní srovnání daňové zátěže ve většině Evropy."

Obdobný výzkum v Česku každoročně publikuje Liberální institut. Za použití nejnovějších odhadů vývoje HDP vypočetl Liberální institut letošní den daňové svobody na 15. červen. Češi tak podle něj letos budou na stát pracovat 165 dní, což je o tři dny méně než loni.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.