Lidovky.cz

České obrazy nelze zabavit, rozhodl rakouský soud

Ekonomika

  14:46aktualizováno  17:49
VÍDEŇ - Okresní soud ve Vídni zrušil exekuci tří českých uměleckých děl zabavených kvůli sporu ČR s Diag Human. Vyhověl tak odvolání České republiky. Lidovým novinám to potvrdil mluvčí soudu Marcus Riedl. Soud ve Vídni na návrh Diag Human zabavil dva české obrazy, které byly zapůjčeny na výstavu.

Emil Filla, Dvě ženy, 1913 foto: Moravská galerie v Brně

Podle Riedla se ale dá očekávat, že jedna ze stran sporu se proti rozsudku odvolá a celý proces tak bude pokračovat. "Do doby konečného rozhodnutí umělecká díla zůstanou v depozitním skladu," uvedl Riedl.

Podle něj se zatím nedá odhadnout, kdy bude soud o dva české obrazy a jednu plastiku v Rakousku definitivně ukončen. "Příští týden bude vynesen rozsudek u našeho soudu, obě strany ale mají možnost odvolání se všemi zákonnými lhůtami," uvedl Riedl. Čekání na konečný verdikt se tak teoreticky může protáhnout až na několik měsíců.

SPOR SE TÁHNE UŽ DVACET LET

1991 - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály.

9. března 1992 - Ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil firmě Novo Nordisk, že nevyhrála, neboť se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic mu ale nebylo prokázáno.

1995 - Diag Human požadovala 500 milionů korun za ušlý zisk.

1996 - Diag Human snížila výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž.

1997 - Rozhodčí senát uznal nárok Diag Human, ale nezabýval se výší škody.

1998 - Potvrzeno rozhodnutí z roku 1997. Diag Human nabídla smír za 50 milionů a akcie společnosti Sevak. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy. V roce 2000 soud žalobu zamítl.

16. prosince 2002 - Přezkumný senát potvrdil nález z června 2002, podle kterého musela ČR zaplatit 326,6 milionu korun.

26. května 2003 - Diag Human oznámila, že si vypočítala náhradu za obchodní ztrátu. Původně chtěla dvě miliardy korun, částku pak zvýšila o úroky a odhady hovořily až o 10 miliardách.

Září 2003 - Ministryně zdravotnictví Marie Součková bez výběrového řízení pověřila zastupováním státu ve sporu advokáta Zdeňka Nováčka. Později se objevilo podezření, že Nováček své služby předražil. Smlouva mu určila odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. Podle pozdějšího rozhodnutí soudu mu ji MZ nemusí vyplácet.

6. ledna 2005 - Součková byla obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli smlouvě s Nováčkem. Letos v květnu soudy po letech rozhodly o zastavení stíhání Součkové. Podle již pravomocného soudního rozhodnutí se dopustila porušení povinnosti při správě cizího majetku, čin již byl ale promlčen.

10. července 2006 - Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky.

13. srpna 2008 - ČR prohrála arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Firma požadovala 14 miliard korun. Stát se odvolal a žádá, aby ortel přezkoumali noví soudci.

28. listopadu 2008 - Bylo rozhodnuto, že o přezkumu nálezu má rozhodovat senát ve složení Petr Kužel (prezident Hospodářské komory), Milan Kindl (tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty) a Damian Della Ca (švýcarský právník). Se jmenováním Kužela, o jehož nominaci rozhodl soud, nesouhlasila Diag Human. Rozhodce Della Ca později odstoupil a Diag Human jmenovala novým rozhodcem švýcarského právníka Maxe Baumanna.

2. listopadu 2009 - Ústavní soud odmítl stížnost Diag Human proti jmenování Kužela, firma nevyčerpala všechny procesní prostředky k obraně. Podala totiž i dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).

29. března 2010 - Diag Human navrhla vládě, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008.

12. dubna 2010 - Rozhodci z přezkumného senátu zamítli nárok dvou offshorových firem, které se zapojily do kauzy a požadovaly zhruba čtvrtinu pohledávky Diag Human.

13. května 2010 - Ministerstvo zdravotnictví požadovalo, aby třetího rozhodce v arbitráži jmenoval soud, jmenování Baumanna je dle ministerstva neúčinné.

14. října 2010 - NS zrušil jmenování Kužela rozhodcem. Případ bude posuzovat Městský soud v Praze. Diag Human se rozhodla podat trestní oznámení na exministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho exnáměstka Marka Šnajdra (oba ODS). Podle firmy oklamali vládu ČR, protože údajně záměrně umístili návrh na jmenování rozhodce k předem vybranému, ale nepříslušnému soudu.

24. května 2011 - Vídeňský soud na návrh Diag Human provedl exekuci tří uměleckých děl zapůjčených ČR na výstavu v rakouské metropoli. Rakušané nepravomocně uznali nález z roku 2008, který Diag Human přiznal nárok na odškodnění od ČR. Česko se odvolalo, podle ČR není nález z roku 2008 pravomocný.

30. května 2011 - Rozhodčí nález z roku 2008 uznal i soud v Paříži, ČR se hodlá odvolat. Podle Šťávy Diag Human zažalovala prý Česko například i ve Velké Británii či USA.

1. června 2011 - Diag Human oznámila, že její majitel Josef Šťáva prodal akcie firmy mezinárodnímu konsorciu investorů.

1. července 2011 - Okresní soud ve Vídni zrušil exekuci tří českých uměleckých děl zabavených kvůli sporu ČR s Diag Human.

Zástupci české strany si přesto rádi počkají. Jsou přesvědčeni, že na konci bude příznivý ortel pro zemi. A hodlají následně vymáhat po Diag Human odškodné. "Pochopitelně budeme chtít náhrady nákladů," řekl David Kotris, šéf právního oddělení ministerstva zdravotnictví, které koordinuje postup Česka ve sporu.

Společnost Diag Human podle svého právního zástupce Jana Kalvody zatím vídeňský verdikt neobdržela. Český argument ohledně imunity státního majetku však prý předpokládala. "Soud obdrží znalecké vyjádření nejuznávanějších rakouských právních kapacit, které oprávněnost exekuce potvrzují," napsal v tiskovém prohlášení Kalvoda.

Sokol: Přetahovaná nekončí
Advokát Tomáš Sokol přesto očekává, že přetahovaná o umělecká díla ještě nekončí. "Diag Human vždy využil veškeré opravné prostředky, tudíž předpokládám, že se odvolají," řekl LN Sokol, který ve sporu radí ministerstvu zdravotnictví.

Definitivně podle něj ani nepominula možnost, že se Diag Human ještě v dalších státech pokusí exekuovat český majetek. "Newyorská úmluva se vztahuje na 140 států světa, těžko říct, co mají v plánu. Verdikt by ale měli brát v úvahu," dodává.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.