Lidovky.cz

Škrty prošly sněmovnou. Zvýší se daně, omezí podpory

Ekonomika

  11:45aktualizováno  12:33
PRAHA - Balíček úsporných opatření prošel sněmovnou. Poslanci schválili omezení státní podpory stavebního spoření, změní se i porodné, nemocenská či podpora lidí bez práce. Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent.

Petr Nečas. foto: ČTK

Celý reformní balík změn však ještě musí projít levicovým Senátem, který ho nejspíše poslancům vrátí, a podepsat ho musí prezident, který má k návrhům také řadu výhrad.

"Tato země potřebuje reformy a konsolidovat veřejné finance," zdůraznil premiér Petr Nečas."

Soubor opatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, je téměř totožný s balíčkem přijatým loni ve stavu legislativní nouze.

OMEZENÍ STAVEBNÍHO SPOŘENÍ

Stavební spoření

Sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh na omezení státní podpory stavebního spoření.

Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun.

Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20.000 korun, takže nepřekročí 2000 korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude.

Ústavní soud kvůli formě schválení na návrh opozice platnost přijatých opatření zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu, aby úsporná opatření mohla platit nadále. Stát díky nim ročně ušetří asi 23,5 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Levice tvrdí, že omezení postihnou nejvíce chudší rodiny a mladé lidi, kteří plánují děti. Podle opozice jsou opatření namířena protipopulačně, nikoli tak, aby podporovala porodnost. Vláda by podle ní měla spíše hledat způsoby, jak zvýšit příjmy státu, například zavedením progresivní daně z příjmů.

Jediná změna: nevyplacené odstupné

Jediným zmírněním oproti dosavadním škrtům má být kompenzace za nevyplacené odstupné, odchodné nebo odbytné, a to ve výši 65 procent průměrného měsíčního čistého výdělku. Podle současných pravidel nemají nezaměstnaní první tři měsíce nárok na podporu, pokud jim podle zákona mělo být vyplaceno odstupné.

V praxi se však stává, že zaměstnavatelé odstupné nevyplatí a lidé zůstávají po tuto dobu bez peněz. Změnu prosazoval i ombudsman Pavel Varvařovský, který současnou praxi označil za nemravnou. Propuštění lidé by ovšem podle návrhu Gabriely Peckové (TOP 09) měli nadále nárok na podporu až poté, co jim přestane být vyplácena kompenzace za nevyplacené odchodné.

Koalice z vládní předlohy na návrh Peckové odstranila pasáž, podle níž měl být příplatek rodičům pečujícím o zdravotně postižené dítě vypočítáván podle loňských pravidel.

ZMĚNY DPH OVLIVNÍ VŠECHNY

Potraviny (ilustrační foto)

Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Zvýšení daně od příštího roku zdraží například potraviny a služby.

Získané peníze mají jít na rozjezd důchodové reformy. Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin.

Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně.

Pecková to zdůvodnila tím, že příplatek bude v rámci novely o pomoci v hmotné nouzi převeden od příštího roku do příspěvku na péči. Balíček počítá s tím, že by i nadále omezil vyplácení porodného pouze na první dítě a jen pro chudší rodiny. Nárok by měly domácnosti s příjmem do 2,4 násobku životního minima.

Zachoval by i loňské změny v pobírání rodičovského příspěvku ve čtyřleté variantě. Rodič by měl tedy nárok na příspěvek ve výši 7600 korun do devíti měsíců věku dítěte. Poté by pobíral 3800 korun až do čtyř let věku dítěte. Snížen zůstane i příspěvek na péči v prvním stupni z 2000 na 800 korun.

ČTĚTE VÍCE:

Součástí úsporného balíčku je také novela zákoníku práce, která umožňuje vládě, aby stanovila nařízením okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně. Nyní se takový způsob určování platů používá například ve zdravotnictví či v uměleckých profesích.

ZMĚNY NEMOCENSKÉ

Balíček dále počítá se zachováním letošních pravidel pro poskytování nemocenské. Měla by se vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci.

Novela také prodlužuje opatření z roku 2010, kterým se snížila výše nemocenské od 31. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti ze 66 na 60 procent vyměřovacího základu.

Nemocným vyplatí peníze zaměstnavatel.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.