Lidovky.cz

'Řecko si musí uvědomit, že euro je i břemeno'

Ekonomika

  18:52
BERLÍN - Řecko musí uvažovat reálně a rozhodnout se, jak bude vypadat jeho další setrvání v eurozóně. Listu Bild am Sonntag to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Atény si podle něj nemají dělat iluze o plnění svých závazků. Ostře laděný rozhovor Schäuble pronesl v době, kdy se mezinárodní společenství rozmýšlí, zda Řecku poskytne další tranši záchranného úvěru.

"Členství v měnové unii je příležitostí, ale i těžkým břemenem," podotkl Schäuble. "Opatření, která mají sladit fungování, jsou velmi obtížná.

Řekové se musejí rozhodnout, zda chtějí takové břemeno nést," řekl ministr v rozhovoru s nejčtenějším německým nedělníkem. S úvěrem, který Řecko čerpá, jsou podle ministra spojeny jasné podmínky, aby Atény dostaly dluhy pod kontrolu.

ČTĚTE VÍCE: Německé podniky odkládají investice

Některé německé podniky v obavách z dalšího vývoje ekonomiky začínají odkládat investice. Listu Tagesspiegel to řekl člen vedení německého finančního ústavu Commerzbank Markus Beumer. Podle něj se to týká především podniků střední velikosti, které tvoří páteř největší evropské ekonomiky.

Podle Beumera se to týká například dodavatelů automobilových součástek nebo některých strojírenských firem.

"Obavy středněvelkých firem narůstají," řekl Beumer v rozhovoru, který vyjde v pondělí. Beumer má v rámci banky na starosti oddělení Mittelstand, tedy střední stav, které se zaměřuje právě na úvěrování malých a středních firem. Obavy, které mezi šéfy těchto firem narůstají, se projevují tím, že se firmy zdráhají brát si další úvěry.

"Oni vidí vývoj na akciových trzích jako negativní signál pro jejich vlastní podniky," upřesnil Beumer. Akciové trhy začaly v polovině července prudce klesat a i když se v posledních dnech stabilizovaly, všechny ztráty ještě zdaleka nesmazaly.

Akciový trh se považuje za jeden z předstihových indikátorů. Obecně se má zato, že jak si nyní vedou akcie, tak si zhruba za půl roku povede celá ekonomika.

Beumer řekl, že středněvelké firmy se podle něj budou příští rok potýkat s ještě většími problémy než letos. Na druhou stranu ale bankéř podotýká, že tyto firmy jsou lépe připraveny na to, aby se s hospodářským propadem vyrovnaly.

"Jsou efektivnější. Ty firmy teď mají kontrolu nad svými náklady a jsou celkově štíhlejší. Zároveň mají plné šuplíky peněz," řekl Beumer. Řada podniků má spoustu přebytečné hotovosti, což je ještě pozůstatek krizového období. Firmy se totiž tehdy těžko dostávaly k úvěrům a provozní zdroje si vytvářely svépomocí, zpravidla drastickým šetřením.

"Nikdo by neměl propadat iluzím: bez příznivého hodnocení od Evropské komise (EK), Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), že Řecko plní závazky, nelze další tranši vyplatit," řekl narovinu Schäuble.

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Na této pomoci je země životně závislá a pokud by nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze. Konečný verdikt, zda Řecko dostane i další tranši, přitom do konce září padne jen těžko.

PSALI JSME:

Takzvaná trojka, tedy EK, ECB a MMF, před dvěma týdny přerušila inspekci v Aténách, neboť zjistila, že Řecko neplní všechny závazky tak, jak se k nim před přijetím zavázalo. V pondělí se měli inspektoři do Atén vrátit, z technických důvodů tak ale neučiní. Místo toho se uskuteční telekonference a mise odletí do Atén později.

"Řecko tak musí předložit čísla, která potvrdí, že země dodržuje plán," uvedl Schäuble. Odmítl ale obavy, že by v německé koalici panovaly zásadní rozpory ohledně politiky vůči Řecku. Německý parlament má koncem září hlasovat o rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF), kolem čehož panují už teď vzrušené emoce. EFSF je hlavní nástroj, který má řešit situaci zadlužených zemí eurozóny.

"V parlamentu je tak zřetelná většina, která podporuje širší EFSF, že to hlasování bude úplná nuda. Těm pár kolegům, kteří s tím mají problém, se ale v médiích dostává nezasloužené pozornosti," řekl ministr.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.