Lidovky.cz

Česko vyhrálo 'golfovou' arbitráž o miliardu korun

Ekonomika

  11:09
PRAHA - Česká republika vyhrála arbitráž s německým investorem Peterem Franzem Vöcklinghausem. Jádrem sporu byl konkurz karlovarského golfového hřiště Cihelny, kvůli kterému požadoval Vöcklinghaus za zmařenou investici více než jednu miliardu korun.
Arbitráž.

Arbitráž. foto: Shutterstock

Sdělil to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj bude muset Vöcklinghaus ještě ČR zřejmě zaplatit zhruba 90 milionů korun za náklady na arbitrážní řízení a právní zastupování.

Po arbitrážích s Georgem Nepolskym a Rupertem Binderem je to již třetí spor s německým investorem, kde ministerstvo uspělo. "Tato bilance je velmi potěšující a potvrzuje, že náš nesmlouvavý přístup vůči nárokům na peníze českých daňových poplatníků je velmi správný," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Korupční prostředí? Prokažte to

Vöcklinghaus v arbitráži uváděl, že byl poškozen kvůli údajně protiprávně nařízenému a zmanipulovanému konkurzu. Podnikatel dále uplatňoval obecnou námitku korupčního prostředí v České republice. "Před rozhodčím tribunálem však investor neprokázal tvrzené poškození svých práv během konkurzu a neprokázal ani svá tvrzení o korupčním prostředí v České republice," uvedl Jakob.

Stát v současnosti po vítězné arbitráži s Vöcklinghausem ještě čelí 12 arbitrážím na základě smluv o ochraně investic, aktuálně se konají tři z nich. Ve sporech jde o více než 20 miliard korun. Vedle toho ČR rovněž čelí 14 různým podáním souvisejícím s investicemi do fotovoltaických elektráren. U těchto sporů byla zahájena smírná jednání a zatím nebyly vyčísleny nároky.

Dopady starých smluv

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let minulého století. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. Předloni v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie.

Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

  • Prohrané arbitráže (řazeno podle výše částky):
    ----------------------------------------------
    CME - 10 miliard Kč
    Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd
    televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy
    Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery.

    Diag Human - 8,33 miliardy Kč (rozhodnutí není definitivní)
    ČR prohrála v srpnu 2008 arbitráž s firmou Diag Human, které musí zaplatit 8,33 miliardy korun. Při započtení úroků činí požadovaná částka přes deset miliard.

    ČSOB - 1,6 miliardy Kč
    Na konci loňského prosince prohrál stát arbitráž s ČSOB týkající se
    státních záruk poskytnutých ČSOB při převzetí zkrachovalé banky IPB.
  • Vyhrané arbitráže (řazeno podle výše částky):
    ---------------------------------------------
    Invesmart - téměř sedm miliard Kč
    Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky, kterou Invesmart vlastnil.

    Petrcíle - 6,5 miliardy Kč
    Firma Petrcíle se domáhala náhrady za vypovězení smlouvy o přednostním prodeji menšinového podílu státu ve společnosti Nová Huť.

    European Media Ventures - přibližně dvě miliardy Kč
    European Media Ventures (EMV) požadovala zhruba dvě miliardy korun
    kvůli zmařené investici do regionální televizní stanice TV3.

    Frontier Petroleum Services - více než jedna miliarda Kč
    Firma požadovala více než jednu miliardu korun za nezdařenou investici do letecké společnosti LET.

    Phoenix Action - přibližně jedna miliarda Kč
    Phoenix Action nárokovala peníze za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, kterou se jí nepodařilo zprivatizovat.

    William Nagel - 900 milionů Kč
    Britský podnikatel žaloval ČR kvůli Českým Radiokomunikacím (ČRa) a postupu státu při udělování mobilních licencí.
  • Arbitráže ukončené dohodou:
    ---------------------------------------------
    ArcelorMittal
    Stát s ocelářským gigantem uzavřel dohodu, že ArcelorMittal stáhne žaloby, ve kterých po státu požadoval 26 miliard korun, a ČR firmě odprodá jedenáctiprocentní podíl ve firmě Nová Huť (nyní ArcelorMittal Ostrava) za 6,8 miliardy korun.

    Nomura
    V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky však nebyla určena. V listopadu téhož roku Česko podepsalo s Nomurou smír, podle něhož měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.