Lidovky.cz

Velké firmy přerůstají státu přes hlavu

Ekonomika

  10:11
Velké společnosti v Česku neplní jen ekonomickou roli. Sílí i jejich vliv na politiku a tvorbu zákonů. "Hlavně jde o státní či kvazistátní instituce jako například ČEZ, České dráhy nebo Českou poštu," říká ekonom Josef Zieleniec. Podle něj je nejvyšší čas na hlubokou, a hlavně systémovou změnu.

Podle Zielence hrají firmy významnou politickou roli. "Slouží k udržení moci konkrétních skupin či jednotlivců. Toto je systémové selhání. Politici s tím ale nechtějí moc dělat," říká bývalý ministr zahraničí v sobotním vydání LN.

LN O nadměrném vlivu korporátního sektoru na veřejný sektor se hovoří i v Česku, například v souvislosti s energetickou společností ČEZ. Jak významný je podle vás tento vliv v naší zemi?
Uplatnit svůj vliv se snaží velké finanční a průmyslové instituce všude na světě. Občané by měli mít elementární garance, že vztah firem a státu bude korektní.

Josef Zieleniec (65)

Do povědomí veřejnosti vstoupil coby ministr zahraničí v letech 1993 – 1997. Většinu své profesionální kariéry věnoval ekonomii. Před rokem 1989 pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV.

Zabýval se i transformací centrálně plánované ekonomiky na tržní. Počátkem roku 1990 založil Centrum pro ekonomický výzkum a vzdělávání (CERGE) na Univerzitě Karlově.

CERGE bylo prvním studijním programem amerického standardu Ph.D. v ekonomii ve střední a východní Evropě.

Naší českou specialitou je, že největší vliv často mají státní či kvazistátní instituce. Zmínil jste ČEZ, já mohu doplnit například České dráhy, ale našly by se i další. Zde již pozorujeme náznak hrubé systémové chyby.

LN Co máte na mysli?
Politici jmenují klíčové činitele těchto firem. Tyto firmy ale následně často ovlivňují politiku, a to velmi netransparentním způsobem. Firmy by měly hrát hlavní roli v oblasti ekonomické.

Ony však slouží k udržení moci konkrétních skupin či jednotlivců. Toto je systémové selhání. Politici s tím ale bohužel nechtějí moc dělat.

Když se podíváte například na vývoj legislativy v energetice či na železnici, respektive na antimonopolní působení v těchto oblastech, tak vidíte, že různá opatření jsou často záměrně politickou mocí nastavovány k výhodě velkých firem. Na oplátku pak tyto firmy poskytují výhody politickým skupinám a politickým stranám.

LN Jaké například?
Od personálních výhod až po finanční. Je to pokřivený systém. Není to ale výhradně česká specialita. Například ve Francii je to u mnohých podniků podobné. Každopádně je to ale špatně. Ničí to ekonomiku i politiku.

Jediná cesta, jak z toho ven, je přesunout podstatnou část aktivit státních firem do soukromého sektoru. Když vidíte, jak se České dráhy zuřivě bránily otevření tras pro konkurenci a jak teď rapidně musí jít dolů s cenou, tak si spočítejme, kolik jsme my všichni na jejich výsadním postavení za posledních dvacet let prodělali.

LN Kolik takových firem podle vás je?
Ve větší či menší míře se to dotýká každé větší firmy, ve které má stát kontrolu. Klidně mohu zmínit i Českou poštu. Ta má také z velké části postavení, které při dnešních technologických možnostech již neměla mít.

ČTĚTE TAKÉ:

Stát poště dodává stále další zakázky a požadavky, které by správně měly být předmětem obecných soutěží. Takových firem je ale více.

V každém regionu mají podobný vliv regionální firmy, ve kterých vykonávají kontrolu regionální či městští politici. Proto je potřeba systémová reforma.

Celý rozhovor si přečtete ve víkendovém vydání LN

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.