Lidovky.cz

Ekonomika

Kraje, které zbohatnou, přijdou o dotace a zchudnou

Sklizeň vína (ilustrační foto)

Sklizeň vína (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Doporučujeme
PRAHA - Méně peněz na rekonstrukce škol, kulturních památek či sportovních areálů, ale také na dopravní stavby nebo podnikání. Takové budou dopady „zbohatnutí“ několika českých krajů.
  7:00

Podle informací LN hrozí až třem českým krajům, že po roce 2014 přijdou o miliardy korun z evropských fondů. K dotacím budou mít přístup i nadále, ale v menším rozsahu a za méně výhodných podmínek. Výpadek příjmů může postihnout Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Vysočinu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Regiony Střední Čechy a Jihovýchod, který sdružuje Jihomoravský kraj a Vysočinu, jsou podle posledních údajů unijního statistického úřadu na 74 procentech evropského průměru. Jakmile přeskočí laťku 75 procent průměrné výše HDP na obyvatele, Evropská unie už k nim nebude tak štědrá jako dosud.

Zbohatnutí je fiktivní

Riziko je vyšší v případě Středočeského kraje. „Přehoupnutí se nad 75procentní hranici reálně hrozí Středním Čechám,“ potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Česká republika jako celek je nyní na 82 procentech unijního průměru. Bezpečně tak zůstává pod hranicí 90 procent, která Česku umožňuje čerpat prostředky z unijního Fondu soudržnosti.

HDP českých regionů
 Před revizíPo revizi (odhad LN)
Střední Čechy74 %77 %
Jižní Morava a Vysočina74 %77 %

Poznámka: při překročení HDP ve výši 75 procent ztrácí regiony nárok na část dotací

V současném sedmiletém rozpočtovém období mohou Střední Čechy čerpat z unijního regionálního fondu přes 16 miliard korun, Jihomoravský kraj spolu s Vysočinou mají přiděleno téměř 21 miliard korun. Na ekonomickou vyspělost kraje jsou však vázány také dotační programy určené na podporu průmyslu, podnikání a také vědy a výzkumu.
Zbohatnutí Česka je přitom hlavně fiktivní. Tuzemská ekonomika v posledních letech roste či klesá podobným tempem jako celá Evropská unie, její pozici však změní aktuální přepočítání výše hrubého domácího produktu.

Ztráta miliard z Unie

Český statistický úřad zatím zveřejnil pouze údaj o přepočteném HDP za celý stát, který narostl o zhruba čtyři procenta. Do statistik se nyní podle nových unijních pravidel započítávají i odhady šedé ekonomiky, tedy například příjmy z prodeje drog, prostituce nebo práce na černo. 

Pokud o stejná čtyři procenta naroste i HDP Středních Čech a Jižní Moravy, překonají oba regiony laťku 75 procent. A ztratí - možná již od roku 2014 - část evropských dotací na rozvojové projekty. Statistici mají prozradit, jak se pozice českých krajů po revizi HDP změnila, ve středu. Závazné pak budou hodnoty, které statistický úřad EU zveřejní v polovině prosince.

České kraje bohatnou, tak zchudnou

Evropský fond regionálního rozvoje financuje nejen regionální programy, ale také programy určené pro průmysl a podnikání, výzkum a vývoj i veřejnou správu a služby a také část operačních programů zaměřených na životní prostředí a dopravu.

Jana Jabůrková připomněla, že Evropská komise plánuje zřídit novou kategorii „přechodových regionů“, aby bohatnoucí regiony nebyly ze dne na den odstřiženy od dotačních programů.

Přechodové regiony však získají méně peněz a zároveň nebudou moci získat nejvýhodnější dotace pokrývající až 85 procent uznatelných nákladů projektu. Zároveň však budou v lepší pozici než Praha, která má jako nadprůměrně bohatý region jen omezený přístup k unijním dotačním programům.

Česko jako celek i po revizi HDP zůstane pod hranicí 90 procent průměrného evropského HDP na obyvatele, a bude tak moci minimálně do konce desetiletí čerpat peníze z druhého největšího fondu -takzvaného Fondu soudržnosti. Ale podle odborníků i zde pravděpodobně přijde o desítky miliard.

Za dva roky o 4 miliardy méně

Šetření ve veřejných výdajích se dotkne i rozpočtu Evropské unie. „Část prostředků na politiku soudržnosti půjde na řešení projektů i ve starých členských státech. Očekávám i to, že celkový objem prostředků na tuto politiku zřejmě projde rozpočtovou redukcí,“ zmínil expert České spořitelny na eurodotace Petr Zahradník. Podobného názoru je také ministerstvo pro místní rozvoj. Současná finanční krize v jihoevropských zemích do budoucna s velkou pravděpodobností povede k přesměrování části peněz z nových členských zemí směrem na jih.

V současném rozpočtovém období může Česká republika z fondů Evropské unie získat necelých 27 miliard eur, v přepočtu se jedná o 767 miliard korun. Podle Zahradníka to v navazujícím období mezi lety 2014 až 2020 bude určitě méně, pravděpodobně půjde o částku mezi 20 a 23 miliardami eur.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.