Lidovky.cz

Česká pomoc EU se rozpadá, Nečas platit nechce

Ekonomika

  12:54aktualizováno  17:49
PRAHA - O zapojení České republiky do pomoci eurozóně prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) rozhodne vláda. "Nebudeme odpovědnost přenášet na Českou národní banku," řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS).

Premiér Petr Nečas foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Osobně se kloní se k tomu, aby se ČR pomoci neúčastnila. Nechce ale dávat k této věci silná vyjádření, protože podmínky dohody evropských lídrů podle něho stále nemají jasnou podobu.

Vláda bude o zapojení do pomoci eurozóně jednat ve středu. Je možné, že o ní už bude hlasovat, rozhodnutí ale může i odložit, řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedopustím aby zodpovědnost za půjčku MMF byla přehrána na ČNB," řekl premiér na tiskové konferenci. Podle něj by to byl výraz politické zbabělosti. Ke konečnému rozhodnutí však bude Nečas vyžadovat vyjádření bankovní rady centrální banky.

Nečas novinářům řekl, že si je vědom toho, že by se ČR dostala do
komplikované politické situace, kdyby byla mezi nečlenskými zeměmi
eurozóny, které pomoc zvažují, s odmítavým postojem osamocená.

Zdůraznil, že k této otázce nechce dávat silná vyjádření, protože údajně dosud nejsou dány jasné podmínky dohody evropských lídrů.

O co se jedná?

Představitelé eurozóny se na summitu minulý týden dohodli, že poskytnou MMF půjčku 200 miliard eur. Peníze by fondu půjčily centrální banky eurozóny a dobrovolně i dalších zemí EU. Fond by následně půjčil peníze ohroženým zemím v Evropské unii. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) přitom v neděli připustil, že vláda na půjčku přistoupí. ČR by tak měla poskytnout asi 90 miliard Kč, což je asi desetina devizových rezerv ČNB.

Debata o klíčové otázce evropské politiky ČR by podle něj neměla být
ideologická a měla by reagovat na nová fakta, která se v této věci mohou objevit.

Pokud by však Česko bylo jediné, které by se pomoci nezúčastnilo byla by to podle premiéra velká zahraničně-politická komplikace. Návrh smluv je podle Nečase zatím jen tezovitý. "Není znám obsah," uvedl premiér. Záhy však uvedl, že "přistoupit ke smlouvě, aniž platíme euro, je vzít na sebe bič (možné sankce) bez cukru (přístup k financím trvalého eurovalu ESM)."

'Řecku bych půjčil jen kdyby EU hrozila zastavením dotací'

Bývalý předseda vlády a nynější čestný předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman by nejraději špatně hospodařícímu Řecku a Itálii 90 miliard korun nepůjčil. Přiměla by ho k tomu zřejmě jen hrozba zastavení miliardových evropských dotací České republice. Vyjádřil se tak  při setkání s novináři.

Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v ČT uvedl, že premiér Nečas má pravdu v tom, že není možné odpovědnost přenášet na ČNB. Poznamenal, že je to primárně politické rozhodnutí. "Musíme mluvit o některých podmínkách, za kterých bychom tu půjčku poskytli. V žádném případě ale nemůžeme říct, že to neuděláme. A už vůbec si to nemůžeme dovolit, budeme-li jediní," uvedl ministr.

Kalousek stojí o to, aby si ČR v následujících dnech nezavřela dveře k cestě Evropou a nepřihlásila se k tomu, že chce být letadlovou zemí Moskvy.

"Nemůžeme si jako jediní v Evropě dovolit říct ne, my s tím nemáme nic společného, my jsme ochotni jenom kasírovat, ale nejme ochotni se podílet na nákladech. To si prostě dovolit nemůžeme. To naše geopolitická i obchodní pozice prostě neumožňuje," řekl v ČT Kalousek.

Nečas již dříve připustil, že řadu věcí, které hodlá eurozóna pomocí smlouvy zavést, je Česku sympatická a podporuje je. Jde třeba o usilování o vyrovnané rozpočty či o automatičtější trestání těch, kteří poruší dohodnutá pravidla.

Nečas by však ke smlouvě určitě nepřistoupil, pokud by v ní byly zakotveny přímé daně, posuzování rozpočtu "ex ante", či doporučení, která by zasahovala do věcí typu důchodový systém.

V hlavním proudu?

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v neděli naznačil, že vláda zřejmě bude muset se do pomoci přes MMF zapojit. Nemá podle něj totiž mnoho jiných možností, pokud se nechce dostat v EU do izolace. "Předsednictvo TOP 09 důrazně doporučuje svým ministrům, aby ve vládě České republiky zaujímali taková stanoviska, která nevyčlení Českou republiku z hlavního proudu Evropské unie," usneslo se dnes vedení TOP 09.

Věci veřejné naopak už dříve daly najevo, že se na zvažovanou pomoc
eurozóně dívají skepticky. "Nechceme podepisovat bianko šek na 90 miliard. Nesmíme podlehnout tlaku, který přichází z EU, a unáhleně dávat podpis pod smlouvu, jejíž obsah není ještě dán. V této otázce plně podporujeme premiéra," uvedl dnes předseda strany Radek John v sociální síti Facebook.

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka dnes zopakoval stanovisko své strany, že ČR by se na stabilizačním mechanismu přes MMF podílet měla. Připomněl, že Česko na dotacích z EU od roku 2004 získalo 163 miliard korun a minimálně dalších sedm let bude v podobné pozici.

Jen loni podle něj dostala ČR asi 47 miliard, tedy okolo poloviny částky zvažované jako půjčka měnovému fondu. "Už dnes má ČNB za MMF pohledávku," připomněl Sobotka s tím, že dnes je to také asi 47 miliard z devizových rezerv. Státní rozpočet půjčku obsluhuje asi miliardou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.