Lidovky.cz

Povolenky jsou nejlevnější v historii, může za to ekonomika EU

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Ceny emisních povolenek na evropském trhu se v uplynulém týdnu propadly na historické minimum. Může za to nejistý vývoj evropských ekonomik, kvůli očekávané recesi hrozí snížení průmyslové výroby, a tudíž menší využití povolenek. Odborníci nepředpokládají v příštích měsících výrazné zlepšení, firmy ale mohou na levných povolenkách v příštích letech i vydělat.

Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Uprostřed týdne klesla cena evropských povolenek na historické minimum 6,30 eura (zhruba 160 Kč) za tunu emisí oxidu uhličitého (CO2). "Do konce roku ani v prvních měsících dalšího roku nečekáme žádný radikální zlom, určitě ne směrem vzhůru," sdělil Jan Fousek ze společnosti Virtuse Energy, která s emisními povolenkami obchoduje.

PSALI JSME:

Nepříznivé vyhlídky evropských ekonomik podle Fouska souvisí se zpomalením průmyslové výroby, což přináší nadbytek nevyužitých povolenek na trh.

Nabídka výrazně převyšuje poptávku

"Tento stav nadalokace očekáváme až do roku 2015 - 2016, poté by měla podle nás teprve cena začít rapidněji růst. Trhu by pomohl jen zásah Evropské komise, kdyby například stáhla z trhu několik set milionů povolenek 'navíc'. Ale komu je vzít? Každý subjekt by se bránil, proč zrovna jeho povolenky," uvedl Fousek.

Evropská unie emisní povolenky zavedla jako nástroj, které přinutí podniky snižovat vypouštění škodlivých plynů. Evropské země získávají od EU určitý počet emisních povolenek pro energeticky náročné sektory, které jsou pak rozděleny mezi jednotlivé firmy. Pokud se někomu podaří ušetřit škodlivé emise a povolenek má více, než potřebuje, může je prodat jinému podniku. Od roku 2013 ale budou již firmy za část přidělených povolenek platit.

Polovinu povolenek v Česku získává ČEZ

Zhruba polovinu povolenek udělovaných v tuzemsku získává ČEZ. Nižší ceny tak při případném prodeji nadbytečných kreditů může naznačovat pokles příjmů firmy. ČEZ má ale podle Fouska sofistikovaný systém obchodování, který firmu před takovým problémy částečně chrání. "Po roce 2013, kdy si bude muset většina podniků, zejména v sektoru elektroenergetiky, nakupovat většinu povolenek v aukcích, může z nízké ceny dokonce profitovat," uvedl Fousek.

Samotný ČEZ nepředpokládá, že by na něj měl nynější vývoj cen povolenek nějaký dopad. V dlouhodobém výhledu ještě v této oblasti podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže může nastat mnoho změn. Kromě poklesu průmyslové výroby snižují ceny povolenek také nařízení EU o zvyšování energetické účinnosti, menší spotřebě energií a větším využití obnovitelných zdrojů.

"Výsledkem může být, že povolenky v systému prakticky chybět nebudou a jejich aktuální tržní cena tudíž neodráží náklady pro zajištění dalšího snížení emisí CO2," uvedl Kříž.

Maximálních cen dosáhly povolenky v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a následném rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energie. Vzrostla poptávka po fosilních palivech a povolenky se tehdy obchodovaly za více než 17 eur. V červnu pak ceny povolenek začaly klesat a jejich propad pokračuje dosud.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.