Lidovky.cz

Nečas: Odchod Řecka z eurozóny je reálnou variantou

Evropa

  18:42aktualizováno  19:16
BRUSEL - Český premiér Petr Nečas připustil, že by Řecko mohlo zmizet z eurozóny. Zároveň zdůraznil, že by tento krok pocítilo i Česko.

Premiér Petr Nečas foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Samozřejmě by bylo lepší, kdyby Řecko plnilo úsporný program a zůstalo v eurozóně," podotkl také Nečas při příjezdu na na summit EU, kde se dá čekat mimo jiné také debata o Řecku, které sužují dluhy a politická krize.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas zdůraznil, že případný odchod Atén od eura by znamenal otřes, který by se dotknul i České republiky. Mohl by vést například ke snížení půjček do podnikatelské sféry a k zamrznutí mezibankovního trhu. "Ono to bez následků a bez nákladů nebude," podotkl premiér.

"Představa, že by se případný odchod Řecka z eurozóny nás nedotknul, je naivní a nepravdivá," řekl Nečas. Vláda podle něj už ve spolupráci s ČNB připravila možnosti, jak na takovou situaci případně reagovat. Konkretizovat je ale odmítl.

Spekulace i reálné politické debaty o tom, že by Řecko nyní 17členný spolek unijních států platících eurem mohlo opustit, zesílily v souvislosti s nedávnými parlamentními volbami. V nich uspěli kritici podmínek, které Aténám mezinárodní partneři dali výměnou za schválení druhého záchranného balíku půjček ve výši 130 miliard eur. Tyto podmínky vedou v Řecku k tvrdým škrtům, které vyvolávají mezi lidmi nevoli.

'Je to věc eurozóny'

Řecké politické síly se ale nebyly schopny dohodnout na sestavení nové vlády, a zemi tak v půlce června čekají nové volby. Ty budou klíčové i pro setrvání Atén v eurozóně.

Partneři Řecka zdůrazňují, že je nezbytné, aby Řekové dostáli svým závazkům, pokud chtějí půjčky čerpat. Bez těchto peněz by Řecko zřejmě muselo vyhlásit bankrot.

"Já si myslím, že je to reálná varianta, odchod Řecka z eurozóny. A dokonce za určitých okolností bude podle mého osobního názoru, to chci zdůraznit, jedinou možností," řekl český premiér. "Nejsme členskou zemí eurozóny...To není věcí, kterou by česká vláda měla řešit, zda Řecko má zůstat, nebo nemá zůstat. To je věcí eurozóny," podotkl.

Nastartování evropské ekonomiky

Na neformálním summitu se sice šéfové států či vlád EU zřejmě řecké otázce nevyhnou, hlavně ale budou jednat o opatřeních k nastartování evropské ekonomiky. Té se moc nedaří a zatímco řada států přijímá často velmi tvrdá úsporná opatření, z mnohých zemí začíná stále hlasitěji znít hlasy volající po tom, aby se EU víc soustředila na podporu růstu.

"V žádném případě si neumím představit, že bychom šli cestou uvolnění fiskální disciplíny. Fiskální stimulace růstu za cenu navýšení veřejných dluhů považuji za nesmírně krátkozrakou a pro nás vyloučenou," zdůraznil Nečas. Potenciál pro nastartování evropského hospodářství vidí v dokončení vnitřního trhu v EU.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jednání se zúčastní vůbec poprvé ve funkci také nový francouzský prezident François Hollande. Ten bude podobně jako někteří další lídři tlačit na to, aby eurozóna zavedla v reakci na dluhovou krizi společné evropské dluhopisy (eurobondy).

"My se stavíme vůči tomuto námětu velmi skepticky. Podle našeho názoru by jenom zvýšil morální hazard některých zemí, protože by dostávaly vlastně své dluhopisy za příznivější cenu, než mají teď. A je otázkou, zda by to nevedlo k rozvolnění fiskální disciplíny," řekl k tomu Nečas, který nicméně zdůraznil, že jde hlavně o otázku pro eurozónu. Její součástí Česko není a vstup do ní ani v blízké době neplánuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.