Lidovky.cz

Premiér Nečas zopakoval v Bruselu obavy z bankovní unie

Evropa

  16:06
BRUSEL - Český premiér Petr Nečas ve čtvrtek v Bruselu před začínajícím summitem Evropské unie, který někteří označují za klíčový pro budoucnost eura a eurozóny i celé EU, zopakoval obavy z plánů na vznik bankovní unie v EU. Právě o nich se bude jednat.

Premiér Petr Nečas foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Praha se podle premiéra bojí zejména případného oslabení domácího bankovního dozoru.

"My v prvé řadě nebudeme ti, kteří budeme házet eurozoně klacky pod nohy. My jsme připraveni podpořit všechna rozumná opatření, která povedou ke stabilitě eurozóny, jakkoli o některých z nich můžeme mít své pochybnosti nebo námitky," řekl Nečas při příjezdu na dvoudenní schůzku se šéfy dalších zemí EU.

Lék na finanční problémy

V EU se v poslední době živě debatuje o tom, že jedním z léků na současné finanční problémy by mohl být právě vznik bankovní unie. Zatím jde o plán ve stádiu zrodu, zahrnovat by nicméně měl mimo jiné úpravy pravomocí dozorových orgánů či vytvoření společného fondu pojištění vkladů.

Některé z navrhovaných opatření nejsou podle premiéra špatné, jiné by ale mohly být pro Česko poměrně nebezpečné. V této souvislosti pak zmínil právě případné přenesení bankovního dozoru.

ČTĚTE VÍCE:

Jako jednu z věcí, o nichž debatu Česká republika vítá, je snaha nastavit možnosti, jak hradit ztráty finančních ústavů, které jsou kvůli případným hospodářským dopadům příliš velké na to, aby se nechaly zkrachovat. Jde o to harmonizovat v EU pravidla v tomto směru. První by měli platit akcionáři a až v poslední instanci daňoví poplatníci.

"Není to tak, že a priori odmítáme úplně všechno, ale odmítáme skutečně ty věci, které by byly potenciálně proti zájmům České republiky a českých daňových poplatníků," zdůraznil Nečas.

Morální hazard

Negativně se dívá například na zvažované vytvoření společného fondu pojištění vkladů. "Ten my vidíme velmi skepticky. Mohl by vést ke zvýšení morálního hazardu," podotkl český premiér. Problém je i to, na koho by se vztahoval, zda na všechny banky, nebo jen ty v eurozóně a podobně.

Někteří politici i analytici summit označují za klíčový či přelomový, hraje se totiž podle nich nejen o budoucnost eura, ale přeneseně i celé Evropské unie. "Pokud to není každý, tak každý druhý, se píše, že je klíčový, zásadní, přelomový a podobně," podotkl k tomu Nečas.

"Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu," zdůraznil také český premiér. O tom, zda bude muset některá země klub 17 unijních států platících společnou evropskou měnou opustit, nechtěl spekulovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.