Lidovky.cz

Proud je drahý kvůli Fischerovi, říká Topolánek. Fischer: Je zahořklý

Ekonomika

  15:50
PRAHA - Mirek Topolánek se pustil do kritiky nejsilnějšího prezidentského kandidáta Jana Fischera. Takzvaná úřednická vláda podle exšéfa ODS nechtěla řešit problémy s kontroverzní podporou solární energetiky. Fischer taková obvinění vyvrací. Podle něj se nejhlasitěji ozývají právě ti politici, kteří potíže způsobili.

Archivní snímek z prosince 2009 foto: ČTK

Fischer podle svého předchůdce v premiérském křesle „nikoho z ministrů nepodržel, nic neprosadil a k ničemu kontroverznímu se nehlásil“. Jako příklad uvedl Topolánek v rozhovoru pro MF DNES dotace na podporu solární energetiky.

„Mohl dělat něco třeba s fotovoltaikou, kvůli níž nyní prudce stoupají ceny elektřiny. Tehdy proběhlo jednání, kde jsem byl já, Paroubek, Roman. Přinesli jsme Fischerovi čísla, oněch 200 miliard dodatečných nákladů. Bylo potřeba prosadit změnu zákona ve Sněmovně přes zájmy členů ODS a ČSSD,“ řekl exšéf ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

A ve své kritice prezidentského kandidáta s nejnadějnějšími vyhlídkami na Hrad pokračoval. „Slíbili jsme mu s Paroubkem, že mu pomůžeme. Neudělal nic. Nechtěl si zadat s námi, bez kterých by nebyl nic. A sám neměl odvahu do souboje jít,“ pustil se Topolánek do Fischera.

Ten ostrou kritiku razantně odmítá. „Na zahořklá slova Mirka Topolánka nebudu reagovat. Je to zbytečné,“ řekl Fischer serveru Lidovky.cz. Přesto se prezidentský kandidát rozhodl bránit.

Problém jsem zdědil, hájí se Fischer

„Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů byl schválen v roce 2005, předtím, než jsem se stal premiérem. V listopadu 2009 jsme navrhli jeho novelizaci a umožnili tak snížení výkupních cen elektřiny ze slunečních elektráren,“ vysvětlil Fischer.

Ekologická podpora

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. A podle odhadů ceny elektřiny kvůli vládním dotacím porostou ještě řadu let. ČTĚTE VÍCE

„Novela však byla přijata v Parlamentu se zpožděním, které bylo primárně zaviněno tím, že se některé politické strany odmítaly vládní předlohou zabývat,“ dodal. Nejhlasitěji podle něj obviňují úřednickou vládu právě politici, kteří situaci způsobili.

„K zavedení ještě razantnějších opatření chyběla vůle ze strany poslanců a senátorů a vedení jejich stran. Tam je třeba hledat zdroj problému,“ uzavírá Fischer.

Problémy se solárem

Počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl.

V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Aby vláda zdražení zabránila, zavedla spornou sérii opatření.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

Nejvíce kritizované opatření je odvod 26 procent z výkupní ceny a srážka 28 procent ze zeleného bonusu, tedy v podstatě zdanění elektřiny ze slunečních elektráren.

Novela také zpětně prohlásila bezplatné emisní povolenky pro provozovatele elektráren za dar, a tím je včlenila do režimu darovací daně.

Třetím problémem je zrušení daňových prázdnin. Před přijetím napadené novely zákona o dani z příjmu byly příjmy z výroby energie z obnovitelných zdrojů osvobozeny od daní na pět let.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.